RetroMOTO 2015

Dodano dnia: 23/05/2015

23 maja br. po raz czwarty odbyła się Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO, która towarzyszyła IX Dniom Obornik Śląskich. Organizatorami wydarzenia byli: Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR oraz Urząd Miejski w Obornikach Śląskich.
Impreza tradycyjnie rozpoczynała się o godzinie 10, a plac wystawowy szybko zapełniał się kolejno przyjeżdżającymi pojazdami. Nowością tegorocznej imprezy było wydawanie numerków, dzięki którym możliwe było głosowanie na najładniejszy pojazd w kilku kategoriach. Prawo do głosowania miały osoby, które przyjechały zgłoszonym wcześniej pojazdem.
Ciekawostkę wystawy stanowił sprawny kierat połączony z młocarnią. Duże zainteresowanie wzbudziła próba uruchomienia tego zestawu przez kilkunastu mężczyzn. Eksponat pojawił się u nas dzięki Józefowi Richterowi oraz jego koledze Jackowi.
Wśród samochodów najstarszym prezentowanym wozem był Chevrolet Master z 1936 roku, ale były też dwie pięknie odnowione Warszawy, dwie Nysy, kilka „Dużych Fiatów” i „Maluchów”, a także takie perełki jak Alfa Romeo czy Kurierwagen. Bardzo licznie reprezentowaną grupą były motocykle i motorowery, a wśród nich nie brakowało świetnie wyremontowanych egzemplarzy. Ogromnym zaskoczeniem dla zwiedzających była obecność aż 13 zabytkowych ciągników, a także kilkunastu mniejszych i większych maszyn i narzędzi rolniczych oraz dawnego sprzętu gospodarstwa domowego.
W klimacie retro mogły znaleźć coś dla siebie także dzieci. Klub RetroTRAKTOR po raz pierwszy zorganizował Kącik dla najmłodszych, w którym pod okiem sympatycznych wolontariuszek dzieci mogły pomalować sobie buźki, tworzyć przeróżne cuda z kartonu, a także kolorować lub malować samochody, motory lub traktory. Kącik cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd też będziemy się starać podczas kolejnych imprez kontynuować jego działanie.
Na terenie wystawy zaprezentowano blisko 100 eksponatów, z którym większość wzięła udział w korowodzie starych pojazdów, który wystartował o godzinie 13. Sznur zabytków techniki, w asyście Policji i Straży Pożarnej, przejechał dostojnie ulicami miasta, wzbudzając zainteresowanie i powodując uśmiech na ustach przechodniów.
Po zakończeniu parady nastąpiło liczenie głosów i rozdanie nagród. Lista nagrodzonych osób prezentuje się w następujący sposób:

NAJŁADNIEJSZY POLSKI SAMOCHÓD:
Fiat 125p, 1970r. – Eugeniusz Migacz
Fiat 125p, 1976r. – Wojciech Bieganowski

NAJŁADNIEJSZY ZAGRANICZNY SAMOCHÓD:
Chevrolet Master, 1936r. – Krzysztof Kuśmierek

NAJŁADNIEJSZY MOTOROWER:
Jawa 50, 1972r. – Łukasz Głowiak

NAJŁADNIEJSZY MOTOCYKL:
Jawa 175, 1959r. – Rafał Poterek

NAJŁADNIEJSZY TRAKTOR:
Ursus C-328, 1963r. – Józef Erenfeld

Spośród głosujących wylosowano kartę Pawła Perekietki.

Nagrody specjalne otrzymali:
ZA NAJCIEKAWSZĄ MASZYNĘ WYSTAWY:
Józef Richter za przygotowanie pokazu pracy kieratu z młocarnią
ZA NAJDALSZĄ ODLEGŁOŚĆ POKONANĄ NA WYSTAWĘ:
Jarosław Chojnacki

Podczas Dni Obornik Śląskich, które rozpoczęły się oficjalnie ok. godziny 15, komisja konkursowa oceniała stoiska lokalnych stowarzyszeń. Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR zajął III miejsce i otrzymał nagrodę w postaci czeku na kwotę 200 zł. Wręczenie nastąpiło wieczorem, a tuż po tym na scenie wystąpiły Elektryczne Gitary.
Na koniec należy dodać, że RetroMOTO 2015 odbyło się w ramach projektu pt. „Bliskie spotkania ze starą techniką” realizowanego przez Klub RetroTRAKTOR, a współfinansowanego ze środków Gminy Oborniki Śląskie. Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom, zwiedzającym, całej ekipie zaangażowanej w organizację wystawy, wolontariuszkom z kącika dla dzieci, pracownikom Urzędu Miejskiego w Obornikach Śląskich, firmie MasterMet, Niwisiewicz Bosch Service oraz MBeauty Studio za wsparcie, funkcjonariuszom Policji z Obornik Śląskich oraz strażakom z OSP Oborniki Śląskie za pomoc w bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniu korowodu starych pojazdów ulicami miasta.

Więcej zdjęć znajdziecie w Galerii: TUTAJ

Paweł Rychter

 

 

Zobacz więcej na