RetroMOTO 2017

Dodano dnia: 02/06/2017

27 maja 2017 odbyła się po raz szósty Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO w Obornikach Śląskich. Impreza organizowana w ramach obchodów Dni Obornik Śląskich nabrała takiego rozmachu, że na kilka dni przed jej rozpoczęciem na liście widniało ponad sto pojazdów zgłoszonych. Ostatecznie zjawiło się ich mniej więcej setka – niektóre nie dojechały, a inne pojawiły się bez zgłoszenia. Na placu wystawowym zaczęło się robić tłoczno już od godziny 12.00, kiedy to oficjalnie rozpoczęła się wystawa. W kilku sektorach zgromadzone zostały perełki motoryzacji – samochody osobowe, motocykle, a także maszyny i ciągniki rolnicze. Atrakcją przygotowaną przez Klub RetroTRAKTOR, czyli głównego organizatora, była wystawa pt. „AGDy braknie prądu” – przedstawiająca artykuły gospodarstwa domowego sprzed lat. Na najmłodszych tradycyjnie czekały animatorki RetroTRAKTORa wraz z przygotowanym zapleczem zabawowym.
Każdy uczestnik był zobowiązany do stawienia się w biurze wystawy celem podpisania regulaminu oraz pobrania numerka startowego i gadżetów zlotowych. Ponadto otrzymywał kartę głosowania w plebiscycie na najładniejszy pojazd. Na podstawie głosowania uczestników wybrano:
1. Kategoria „Najładniejszy polski samochód” – Warszawa M20 z 1960 roku Patrycji Grynienko,
2. Kategoria „Najładniejszy zagraniczny samochód” – ex aequo: VW Bus z 1988r. Jacka Rogackiego oraz Citroen 2CV Henryka Domanieckiego,
3. Kategoria „Najładniejszy motorower” – Jawa 20 z 1972 roku Łukasza Głowiaka,
4. Kategoria „Najładniejszy motocykl” – Junak M10 z 1965 roku Krzysztofa Bębenka,
5. Kategoria „Najładniejszy traktor” – SFV Super 204 z 1959 roku Dominika Wojtaszka.

Wylosowano również upominek spośród głosujących – otrzymał go Łukasz Korpowski, który na wystawę przyjechał Fiatem 126p. Po wręczeniu nagród głównych i upominków dla wyróżnionych pojazdów – przystąpiono do losowania drukarek laserowych przekazanych przez sponsora – firmę XLINE z Wrocławia. Szczęśliwcami zostali: Grzegorz Zabierowski (Nissan Figaro) oraz Krzysztof Kołodziej (BMW 7).

Podczas tegorocznej wystawy zbieraliśmy karmę, smycze, koce, obroże i inne akcesoria, które następnie przekazaliśmy dla Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Za wszystkie dary dziękujęmy w imieniu piesków i kotów.

W trakcie trwania wystawy prezentowane były w ruchu: piła tarczowa napędzana pasem transmisyjnym od ciągnika, śrutownik przedwojenny – również napędzany od ciągnika – a także dawny sposób wyrobu masła. Świeże masełko można było następnie skosztować wraz z ziemniakami serwowanymi prosto z parnika. Ogromne zainteresowanie wzbudzały również pokazy uruchamiania ciągnika SFV, którego silnik działa na podobnej zasadzie jak Ursus C-45. Każde uruchomienie wiązało się z wykonaniem swoistego rytuału zakończonego basowym dudnieniem silnika.

Tradycyjnie na zakończenie wystawy został sformowany korowód pojazdów, który w asyście funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich przejechał ulicami Obornik Śląskich. W tym miejscu należą się podziękowania dla policjantów za pomoc w przeprowadzeniu parady. Po jej zakończeniu na plac powróciły tylko pojazdy organizatorów, a także chętni, którzy zostali na koncerty. Gwiazdą tego wieczoru był zespół Piersi. Klubowicze RetroTRAKTORa poskładali sprzęt i udali się do domów. Wieczorem nastąpiło jeszcze wręczenie nagród w konkursie na najładniejsze stoisko – Klub RetroTRAKTOR zajął III miejsce oraz otrzymał 200 zł.

Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie wielu instytucji:
– Gmina Oborniki Śląskie,
– Sklep narzędziowy MasterMet,
– Niwisiewicz Bosch Service,
– Auto Części Oborniki Śląskie
– XLINE Drukarnia i serwis drukarek,
– Sklep Alfex,
– Grupa BePro – odpowiedzialna za udokumentowanie wystawy za pomocą dronów,
– funkcjonariusze Policji z Obornik Śląskich,
– Fabryka Naklejek,
– RetroSklep.
Wszystkim wyżej wymienionym, a także pozostałym osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia pragnę serdecznie podziękować.

Należy również wyróżnić osoby, które włożyły sporo starań, aby dotrzeć na wystawę z odległych stron Polski:
– ekipa Klubu Miłośników Starej Techniki Skansen Łochowice – Agata, Łukasz i Damian,
– ekipa z Lubecka – z Józkiem Richterem na czele,
– Stokrotka, Wicek i Michał „Sebright”,
– Marcin Machejek,
– Tymoteusz „DK94”,
– Artur z „Poznańskie Klasyki Nocą”,
– i wiele innych osób.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na