RetroMOTO 2019 już za nami

Dodano dnia: 19/05/2019

Do historii przeszła ósma edycja Wystawy Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO, która odbywa się co roku przy okazji obchodów Dni Obornik Śląskich. Od 2015 roku organizowana jest już formalnie przez Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR wraz z partnerami – m.in. Gminą Oborniki Śląskie. Tegoroczna edycja różniła się od tego, co mogliście oglądać przez ostatnie lata. Głównym tego powodem była zmiana lokalizacji. Z racji sprzedaży gruntu sąsiadującego z targowiskiem miejskim, musieliśmy przenieść się w inne miejsce. Udało się nam skorzystać z gościnności Ośrodka Sportu i Rekreacji w Obornikach Śląskich.

Stopniowo wzrastające napięcie dało się odczuć wśród uczestników i organizatorów już co najmniej kilka dni wcześniej, ale punkt kulminacyjny miał miejsce 18 maja 2019 roku. Wówczas od bladego świtu trwały ostatnie przygotowania terenu, rozwieszanie banerów, ustawianie drogowskazów itd. Pierwsze załogi zaczęły się meldować około godziny 9.30, przy czym oficjalnie wystawa startowała w samo południe.

Jak co roku na terenie imprezy pojawiło się całe spektrum pojazdów, za wyjątkiem samochodów ciężarowych. Motorowery, motocykle, samochody osobowe, ciągniki i maszyny rolnicze – w tym roku pojawiła się nawet koleba budowlana Bumar! W tegorocznej edycji najstarszym pojazdem okazał się NSU Fiat z 1937 roku, prezentowany przez Adama Kamińskiego.

Każdy miłośnik klasycznych pojazdów znalazł coś dla siebie – od Maluchów, przez dostojne Warszawy, ślicznego Poloneza Caro, aż po VW „Ogórka”, Citroena CX czy Cadillaca. Wśród motocykli również nie brakowało różnorodności. Bardzo duże wrażenie robiły WFM, SHL oraz Junak. Zaś o traktorowy zawrót głowy przyprawiały przede wszystkim Ursus C-4011, Fendt, MF oraz nietypowe: SFV Vierzon i wytykany za „brak” silnika RS-09. Brakowało natomiast przedstawicieli ciężkich pojazdów – takich jak autobusy i ciężarówki – jednak jest pozostawia to pole do popisu na kolejne lata. Co prawda został zgłoszony do udziału strażacki Star 244, ale nie pojawił się on na zlocie.

Zmiana miejsca wpłynęła pozytywnie na frekwencję oraz możliwość zorganizowania zabaw i pokazów. W tym bloku programowym sporą ilość widzów przyciągnęła konkurencja „Precyzyjne parkowanie”. Polegała ona na wjechaniu po łuku 90 stopni do improwizowanego garażu, ale w taki sposób, aby podjechać możliwie najbliżej beczki, nie uderzając w nią. Dodatkowo mierzona była odległość od bocznych beczek wyznaczających wjazd do garażu – chodziło o to, aby różnica obu odległości była możliwie jak najmniejsza – wygrywał ten, kto wjechał idealnie na środku. Najlepsi okazali się:

  • Jarosław Chojnacki na Zetorze 25K
  • Mariusz Hojko w Fiacie 126p
  • Sławomir Kowalski Ursusem C-4011

Nie była to jednak jedyna możliwość rywalizacji o nagrody. Tradycyjnie już przeprowadzono wśród uczestników plebiscyt na najpiękniejszy pojazd – w kilku kategoriach. Wyniki przedstawiamy poniżej:

  • Najładniejszy polski samochód – Warszawa 223 z 1971 roku, wł. Piotr Hruszowiec
  • Najładniejszy zagraniczny samochód – VW Karmann Ghia z 1970 roku, wł. Krzysztof Andrzejewski
  • Najładniejszy motocykl/motorower polski – WFM M06 z 1958 roku, wł. Andrzej Ochocki
  • Najładniejszy motocykl/motorower zagraniczny – Jawa 20 z 1972 roku, wł. Łukasz Głowiak
  • Najładniejszy traktor – Ursus C-4011 z 1969 roku, wł. Sławomir Kowalski

Ponadto wylosowano jedną osobę spośród głosujących – szczęściarzem okazał się Leszek Ratajczak. Wręczono także nagrodę specjalną sponsora – firmy Auto Naprawa Jarosław Chojnacki – dla właściciela Fiata 126p z przyczepką Niewiadów, Wojciecha Sadowskiego. Organizatorzy uhonorowali również jedynego uczestnika spoza granic naszego kraju – Antonin Mach przyjechał wraz z synem Martinem z Czech. Przywieźli ze sobą ciągnik jednoosiowy PF 62 oraz pług. Natomiast nagroda specjalna za rodzinne uczestnictwo w zlocie powędrowała w ręce Jacka Rogackiego, który VW „Ogórkiem” jeździ z całą rodzinką regularnie na zloty starych pojazdów. Były również specjalne upominki w postaci portfeli skórzanych El Forrest dla Pań biorących udział w wystawie.

Podobnie jak w roku ubiegłym, Remik i Karol z pomocą Adriana zajęli się grochówką, której stała temperatura była utrzymywana dzięki kuchni polowej, wypożyczonej od strażaków z Urazu. Natomiast za wcześniejsze przyrządzenie tej potrawy odpowiedzialny był Maciej.

Wystawa była współfinansowana z budżetu Gminy Oborniki Śląskie kwotą 1400 zł w ramach projektu „Wystawa RetroMOTO”. Wsparcia udzieliły ponadto następujące instytucje: Sklep narzędziowy MasterMet, EL FORREST Galanteria skórzana, TopTraktor.pl Ogłoszenia rolnicze, Auto Części Oborniki Śląskie, Auto Naprawa Jarosław Chojnacki – serdecznie dziękujemy!

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i widzom wystawy. Podziękowania należą się również członkom Klubu RetroTRAKTOR za organizację, za pomoc pracownikom Urzędu Gminy Oborniki Śląskie, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Obornikach Śląskich, funkcjonariuszom Policji z komisariatu w Obornikach Śląskich, strażakom z OSP Uraz za wypożyczenie kuchni polowej, a także każdej osobie, która chociażby dobrym słowem wspierała naszą inicjatywę. Dziękujemy.

Więcej zdjęć znajdziecie w Galerii.

Paweł Rychter

 

Zobacz więcej na