Ruszył remont Ursusa z Rusocina

Dodano dnia: 19/11/2013

Wielu z Was pewnie pamięta zdjęcia Ursusa, które publikował na forum Mateusz Rogowski. W Zespole Szkół Rolniczych w Rusocinie, do którego uczęszczał, stał sobie niemal zapomniany Ursus C-45. W otoczeniu zabytkowych maszyn rolniczych czekał na chwilę, kiedy znów będzie mógł zostać uruchomiony.

Wygląda na to, że ten moment niedługo nastąpi. Bartosz Gondek wraz z Marcinem Tymińskim wpadli na pomysł, aby odrestaurować tego „dinozaura techniki rolniczej”, a pomysł został podchwycony przez pracowników i uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie. Swoje wsparcie dla projektu zadeklarował także Starosta Cezary Bieniasz-Krzywiec, który brał udział w przetaczaniu ciągnika do hali warsztatowej. Zanim to się jednak stało, traktor odstał w mini skansenie blisko 40 lat. Według relacji osób związanych z projektem, ciągnik był pracą dyplomową, która następnie pełniła funkcję ozdobną. Aktualnie trwają pracę nad nawiązaniem kontaktu z autorem pracy dyplomowej, jak również nad ustaleniem personaliów darczyńcy, który owy egzemplarz do wspomnianych celów przekazał.

O idei odrestaurowania tego egzemplarza było głośno za pośrednictwem mediów. Tak się jednak złożyło, że zanim traktor powędrował na halę, skontaktował się z nami kierownik szkolenia praktycznego ZSR Piotr Chylak i krótko omówił zamiary. Nawiązanie kontaktu pozwoliło na objęcie przez RetroTRAKTOR.pl patronatu medialnego nad remontem tego ciągnika, a zarazem było okazją do przekazania dokumentacji pomocnej przy renowacji Ursusa. Postaramy się więc począwszy od dnia dzisiejszego, zamieszczać na portalu relacje z przebiegu demontażu, weryfikacji, regeneracji oraz montażu poszczególnych elementów ciągnika. Na dzień dzisiejszy otrzymaliśmy kilka zdjęć stanu mechanizmów sprzęgła oraz aparatury wtryskowej, które prezentujemy poniżej. Aktualnie trwają prace mające na celu bliższe ustalenie rocznika tego egzemplarza.
Polecamy również zapoznanie się z materiałami na stronie agencji fotograficznej Kosycarz Foto Press: KLIK

Paweł Rychter

Zobacz więcej na