Skansen Stare Budy w Baranowie

Dodano dnia: 10/09/2009

30 sierpnia 2009r sąsiednia Gmina Baranów, zaprosiła nas na Dożynki Gminne. W Niedzielę rano ze Skansenu Maszyn Rolniczych Marka Staniaszka w Starych Budach wyjechały maszyny, które brały udział w korowodzie dożynkowym. Ursus c-45, żniwiarka „Przodownica” i Zetor 25A. O godzinie 11;30 korowód wyruszył z pod Urzędu Gminy w Baranowie pod miejscowy kościół. Korowód prowadził Ursus C-45, na którym jechał Marek Staniaszek, a za nim była dopięta żniwiarka, która cały czas była uruchomiona przez operatora i właściciela Grzegorza Pindora.

Tuż przed dożynkami trwały gorączkowe przygotowania. Kadra techniczna Skansenu Stare Budy mocuje „dożynkowe kłosy”.

Sprzęt ruszył, najpierw bez orkiestry.

A następnie na czele dożynkowego korowodu, niczym pięćdziesiąt lat temu.

Skansenowcom ze Starych Bud towarzyszyła Orkiestra OSP z Kask.

Następnie jechał Zetor 25A, prowadzony przez Daniela Pindora, tuż za nim szła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Kask, poczty sztandarowe z sąsiednich Ochotniczych Straży Pożarnych przynależących do Gminy Baranów, wieńce dożynkowe, zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy. Po przybyciu pod kościół na plac dożynkowy korowód był witany i przedstawiany przez organizatora.

Dalej szły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wieńce dożynkowe i …

…mieszkańcy gminy Baranów.

Po czym została odprawiona msza polowa przez proboszcza tutejszej parafii. Został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, dzielenie się chlebem, uroczysty poczęstunek gdzie cały czas przygrywała orkiestra strażacka. Po części oficjalnej można było zwiedzać i oglądać wystawione maszyny.

Po mszy polowej rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Skansen Stare Budy prezentował odpalanie, uruchamianie jak i prezentację jazdy z możliwością przejechania się chętnych gości. Impreza trwała do późnych godzin popołudniowych.

Marek w żywiole. Uruchamianiu Ursusa muszą towarzyszyć tajemnicze obłoki pary i spektakl ognia. Niektórzy obserwatorzy szczerze byli przekonani, że to jest maszyna parowa.

W otoczeniu zabytkowego kościoła, zabytkowe ciągniki ze Skansenu Stare Budy prezentowały się przepięknie.

Zainteresowanie maszynami było bardzo duże a w szczególności odpalanie Ursusa c-45. Wszyscy byli zadowoleni że jeszcze takie maszyny można zobaczyć. Naprawdę warto żyć dla takich chwil.

Skansen Stare Budy i Dobrodziej

Zobacz więcej na