Skansen w Bieganowie

Dodano dnia: 26/12/2009

Bieganów to znana z nowoczesnego rolnictwa i produkcji pasz miejscowość na mapie Polski. Tu znajduje się kilka ciekawych eksponatów , które warto zobaczyć będąc w okolicy. Mowa o niewielkiej kolekcji staroci rolniczych, zebranej przez Pana Szczepana Urbaniaka, kierownika gospodarstwa rolnego funkcjonującego w strukturze Provimi Polska Sp. z o.o.. Zamysłem było oczywiście ocalenie od zniszczenia tych maszyn – Pan Szczepan przygarnął to, co innym stało się zbędne, po „ucywilizowaniu” polskiego rolnictwa indywidualnego. Ekspozycja została zlokalizowana w sąsiedztwie Wytwórni Pasz w Bieganowie.
W kolekcji znakomitą większość stanowią maszyny konne. Spotkamy tutaj kultywator, grabiarkę, brony, kopaczkę, kosiarkę, pługi i siewniki przeznaczone do pracy w zaprzęgu. Uzupełnieniem zbioru są młocarnie, prasa do słomy oraz sieczkarnia ręczna. Perełkami kolekcji są jednak  – znany wszystkim miłośnikom zabytkowej techniki rolniczej pojazd – Ursus C451, oraz ogromy pług melioracyjny.
Pochwalamy postawę jaką prezentuje Pan Szczepan i zapraszamy do obejrzenia jego kolekcji. Dziękujemy również Panu Henrykowi Beneckiemu za przesłanie zdjęć oraz opisu zbiorów.

Paweł Rychter

Bieganów 2, 69-108 Cybinka
Firma nosi nazwę:
PROVIMI POLSKA Sp. z o.o.
Wytwórnia Pasz w Bieganowie

Zobacz więcej na