Skansenowscy na Targach Ogrodniczych

Dodano dnia: 11/05/2009

Ktoś, kiedyś powiedział w zjednoczeniu siła. Tak się stało 10 maja. Członkowie Skansenu Stare Budy i Łochowice wspólnie zaprezentowali się podczas Targów Turystyczno-Ogrodniczych Lato Na Wsi w Minikowie, połączonych z V Krajeńsko-Pałuckimi Zawodami Sikawek Konnych.

Tuż przed imprezą trwały gorączkowe przygotowania sprzętu i…

…i polerowanie lakieru.

W przededniu imprezy zapowiadała się piękna pogoda. Niestety w niedzielę rano zrobiło się bardzo chmurno a tuż przed wyjazdem ciągników zaczął wściekle zacinać deszcz połączony z chłodnym wiatrem. Jednak nie było innej możliwości ciągniki musiały dotrzeć na kołach do Minikowa.

Już jadą, ruszyli, najpierw Porsche…

…po chwili Super …

…a za nimi lunęło jak z cebra. Czapki z głów dla wytrwałości Skansenowców.

I tak się stało, ruszyli, jechali wytrwale 12 kilometrową drogą w lejących strugach deszczu. Dodatkowym utrudnieniem był wzmożonych ruch samochodów na głównej trasie do Bydgoszczy. Trzeci traktor, Allis Chalmers dotarł na lawecie.
Mimo, niesprzyjającej pogody, nie można było narzekać na brak zwiedzających. Te stare traktory przemieszczając się między stoiskami, stanowiły dużą atrakcję i wzbudzały zaciekawienie wśród zwiedzających.

Reprezentacja Skansenów postaci koni mechanicznych i …

…i silnego zespołu. Tu narada brygady produkcyjnej.

Obowiązkowe badania, przed dopuszczeniem do ruchu…tu coś jest wysokie ciśnienie.

Podczas niniejszej imprezy główną atrakcją były zawody zabytkowych sikawek konnych. Widowisko to było o tyle ciekawe i warte obejrzenia, że w niniejszych zmaganiach brały udział drużyny OSP wyposażone i umundurowane dokładnie z rysem historycznym danej jednostki, którą odtwarzały. Można było zapoznać się jak wyglądały konne jednostki w XIX wieku, w dwudziestoleciu międzywojennym i tuż po wojnie.

Przegląd umundurowania bojowego z różnych okresów.

Wóz bojowy z 1911 roku w akcji.

Było jak podczas prawdziwego pożaru.

Żuk A-151 kiedyś stanowił podstawowy pojazd jednostek OSP, kto go jeszcze pamięta?

Trzeba przyznać, że mimo kiepskiej pogody impreza była udana. Zabytkowe ciągniki zawitały po raz pierwszy na niniejszych Targach, co było doskonałą okazją do promocji Klubu „Traktor i Maszyna” oraz Festiwalu w Wilkowicach jak również działalności obydwu Skansenów.

Takie ciągniki jak zawsze wzbudzają duże zainteresowanie.

Wystawione zostały traktory ze Skansenu Łochowice:
Porsche z 1959r Henryka Warzyboka i Allis Chalmers z 1948r Jacka Grzywacza,
oraz ze Skansenu Stare Budy: Zetor Super 50 z 1965r Marka Stanaszka
Jednocześnie dziękujemy za pomoc i uczestnictwo w imprezie: Jackowi i Uli Grzywacz, Markowi i Sabinie Staniaszek, Henrykowi i Danielowi Warzybok, Markowi Ułasiuk i Rafałowi Mazur.

Rafał Mazur

 

Zobacz więcej na