Spotkanie zabytkowych ciągników w Sarbinowie

Dodano dnia: 20/07/2013

20 lipca przez Sarbinowo przetoczyła się kawalkada zabytkowych ciągników rolniczych. Turyści mieli możliwość podziwiać stare traktory w ruchu. Parada przyciągnęła z plaży ilości widzów, które przerosły nasze oczekiwania. Prawdę mówiąc zablokowaliśmy Sarbinowo, zrobił się ogromny korek. Ale kierowcy w większości byli wyrozumiali i pozdrawiali nas.

Parada odbyła się z okazji spotkania zabytkowych traktorów,  które zostało zorganizowane na terenie Ośrodka Wczasowego Kamelia. Pomysłodawcą zlotu był Artur Machaj – świeżo upieczony członek Klubu Traktor i Maszyna oraz pasjonat Zetorów 25.

Oczywiście nie mogło zabraknąć stalowych rumaków ze Skansenu Łochowice koło Bydgoszczy, którzy znacząco wsparli swoim sprzętem naszą imprezę. To co nas szczególnie cieszyło, to zabytkowe traktory zaprezentowane przez miejscowych pasjonatów. Zresztą bardzo pozytywnym aspektem naszego spotkania była zapowiedź, iż w następnym roku dostarczą już kilka odrestaurowanych ciągników.

Reklamy Retrotraktora nie mogło zabraknąć.

Dla porównania z Zetorem z 1951 roku, mieliśmy też Zetora z 2013 roku.

Największym ciągnikiem na zlocie był bardzo rzadki w naszym kraju przegubowy Liaz o mocy 260 KM z 1976 roku.

Ciągniki miejscowych pasjonatów, między nimi Zetor 25K z silnikiem i przednią osią od C4011.

Prezentację ciągników wzbogaciła również kolekcja maszyn rolniczych z pierwszej połowy XXw, udostępniona przez Piotra31. W międzyczasie przeprowadziliśmy kilka prób zręcznościowych. Charakter naszego spotkania miał bardzo luźny i wakacyjny. Dlatego nie trzymaliśmy się kurczowo programu imprezy, który zmieniał się w zależności od sytuacji. Część przyjezdnych korzystała z plaży i morza, a część przeprowadzała próby na traktorach.

Kolekcja maszyn konnych kolegi Piotra31.

Podczas zawodów wystawiliśmy Zetora 25A przeciwko Zetorowi Proxima z 2013r.

Marecki rzucił wyzwanie slalom z dwoma szklankami wody na masce.

Właściwie wszystkim należą się ogromne podziękowania. Tu wymienię Mariana Jasiorowskiego, który poprowadził cały transport ciągników. Duże podziękowania kieruję dla Jacka Grzywacza, który mimo, że nie mógł ze względów zdrowotnych przyjechać, to dopilnował wysyłki sprzętu i udostępnił lawetę. Zresztą z Jackiem podczas całej imprezy byliśmy cały czas na tak zwanych łączach. Nie zawiedli nas również Marek Pietrzykowski i Darek Czarnecki, którzy udostępnili swój sprzęt i zorganizowali transport traktorów.  Dziękujemy również Piotrowi31 za udostępnienie maszyn rolniczych.

Nasze biuro organizacyjne. Tu kieruję podziękowania dla Kasi za pomoc w wypełnianiu kart zgłoszeń i plakietek zlotowych.

Oczywiście ogromne podziękowania kieruję dla Artura i jego małżonki Julity, za gościnę, zorganizowanie całego przedsięwzięcia i cierpliwość do naszej kompanii.

Najstarszy zaprezentowany traktorem był kanadyjski Massey Harris należący do Marka Pietrzykowskiego i Darka Czarneckiego w 1949 roku.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na