Stare i nowe traktory w Kielcach

Dodano dnia: 22/03/2010

Odbywające się co roku, Targi Rolnicze „Agrotech” w Kielcach, przyciągają rzesze zwiedzających. Są to jedne z największych targów branżowych, poświęcone głównie współczesnej technice i uprawie roli. Pośród tej nowoczesności można było wypatrzyć sprzęt, który zainteresowałby retro-traktorzystów. Nie było tego wiele, gdyż na całych targach znajdowały się ledwie trzy egzemplarze.

Rzeczywiście pięknie odnowiony Steyr 180 z 1952r. Moc 26 KM uzyskiwana była z dwucylindrowego silnika. Pierwsze egzemplarze zaczęto wytwarzać już w 1947 roku. Był to masowo produkowany w Austrii traktor, którego nabywców znalazło 45 tyś sztuk.

Równie pięknie prezentujący się Fahr D-90 z 1956roku. Jeden cylinder dostarczał moc 12 KM. W tym ciągniku zastosowano jednostkę z nowoczesnym, bezpośrednim wtryskiem MWM. Od 1953 do 56r powstało 4260 egzemplarzy tego ciągnika.

To znany nam Ursus C-451. Ciągnik jednak nie był prezentowany na rodzimym stoisku producenta.

To nie jest zabytkowy ciągnik. Moda na „newretro” wdarła się nie tylko do świata motoryzacji. To New Holland Boomer, nawiązujący do modelu Forda 8N z 1947roku. Model ten posiadał maskę lakierowaną w kolorze kremowym, podwozie zaś malowano na czerwono. Jak wiadomo Ford po połączeniu z Fiatem wszedł w latach 90-tych w skład koncernu New Holland.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na