Traktorem dookoła Polski

Dodano dnia: 17/06/2019

W niezwykłą podróż wyruszyło dziś dwóch pasjonatów – Jerzy Rąpała oraz Jan Zaremba. Dla Jurka to nie pierwsza wyprawa za kierownicą ciągnika, gdyż odbył ich już kilka w towarzystwie żony Marii. Co istotne, współmałżonka również kierowała ciągnikiem. W Godkowie stworzyli już całkiem pokaźną kolekcję starych ciągników, które chętnie pokazują na różnego rodzaju imprezach, nierzadko jadąc nimi na kołach setki kilometrów. Podczas wojaży przetestowali kilka swoich traktorów, ale w tej wyprawie Jurek zaufał po raz kolejny niezawodnemu Zetorowi 3011 Major z 1963 roku.

Z kolei Jan Zaremba na stałe mieszka w Niemczech, ale podobnie jak Jerzy nie jest nowicjuszem w turystyce traktorowej. Na Festiwal do Wilkowic przyjeżdżał już w ostatnich latach swoim ciągnikiem marki Escort. Ciekawostką jest fakt, że jest to traktor budowany w Indiach w oparciu o dokumentację… Ursusa C-330! Podróż po kraju również odbędzie za kierownicą tego egzemplarza.

Obaj śmiałkowie włożyli sporo pracy w przygotowanie wyprawy. Traktory zostały przejrzane i zaprzęgnięte w sporej wielkości przyczepy kempingowe. Zawisły na nich transparenty informujące o celu podróży, a także banery reklamowe Klubu „Traktor i Maszyna”, do którego należą Jerzy i Jan.

Planowana trasa obejmować będzie przejazd przez wszystkie leżące wzdłuż granic Polski województwa, z pominięciem woj. podlaskiego. Uczestnicy obecnie nie są do końca zorientowani ile finalnie będzie liczyła trasa, ale przyjdzie czas na podsumowanie po szczęśliwym jej zakończeniu. Obecnie należy życzyć im bezawaryjności, sprzyjającej pogody, a także życzliwości na drodze. Powodzenia Panowie!

Paweł Rychter

Fotografie: Ernest Rąpała

Zobacz więcej na