Traktory opanowały folwark

Dodano dnia: 15/09/2019

Tegoroczna Gala Pary miała po raz kolejny rozszerzoną formę. Oprócz tradycyjnej Gali Parowozów w Jaworzynie Śląskiej, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez miłośników kolei, Gali Techniki Rolniczej i Użytkowej w Piotrowicach Świdnickich, na zwiedzających czekał także kompleks młyna Hilberta w Dzierżoniowie. Mimo wszystko nasze zainteresowania skupiły się głównie na części zlokalizowanej na terenie dawnego majątku Burghausów w Piotrowicach Świdnickich i tutaj też zawitaliśmy z ekipą Klubu Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR. Na zaproszenie organizatorów przyjechali również licznie nasi koledzy z Klubu Traktor i Maszyna oraz niezrzeszeni miłośnicy z Dolnego i Górnego Śląska, a także Wielkopolski i Opolszczyzny.

Program imprezy rozłożony był na dwa dni, 7-8 września. Niestety w sobotę pogoda spłatała figla i prawie cały dzień padało. Natomiast niedziela była dla organizatorów zupełnie pozytywnym zaskoczeniem – zarówno pod kątem pogody, jak i frekwencji. Wówczas plan prezentacji i pokazów szedł „pełną parą”.

Klub RetroTRAKTOR zorganizował pokazy omłotów przy pomocy Warmianki oraz Ursusa C-325, w które zaangażowali się również inni kolekcjonerzy. Ponadto można było przyjrzeć się śrutowaniu zboża, pracy młocarni zębowej napędzanej kieratem. Ekipa muzeum uruchomiła natomiast małego Deutza, który napędzał młocarnię Loewe.

Dużym zainteresowaniem „w ruchu” cieszyły się najstarsze ciągniki – John Deere model D, Lanz HL 12 oraz bardzo nietypowy Lanz HP Knicklenker. Ten ostatni, mimo, że jest współczesną repliką wyprodukowaną w Gostyniu, do złudzenia przypomina oryginał.

Wśród atrakcji dla zwiedzających, do najbardziej emocjonujących należały wyścigi zorganizowane na przypałacowej łączce. Ścigały się traktory wg kraju produkcji – Polska, Czechosłowacja i Niemcy. A następnie reprezentacje mieszane. Spory aplauz wśród publiczności wywoływał również pokaz orki.

Więcej zdjęć możecie obejrzeć w Galerii: Gala Pary 2019

Paweł Rychter

Zobacz więcej na