Traktorzyści na start

Dodano dnia: 11/06/2019

Zawody sportowe traktorzystów z PGR-ów posiadają już swoją tradycję. Coraz częściej gromadzą one wielu widzów, którzy śledzą z zainteresowaniem zmagania młodych kierowców. A konkurencje takich zawodów sportowo-szkoleniowych nie są wcale łatwe. Obejmują one między innymi: próby uruchomienia silnika, hamowania, zręczności, jazdy z przyczepą, zmiany koła itp. Komisja sędziowska stawia przed zawodnikami poważne zadania.  Aby wykonać je zwycięsko, trzeba być naprawdę dobrym traktorzystą.
Ostatnio takie zawody odbyły się w Zjednoczeniu PGR Świebodzin. Organizatorem zawodów było Zrzeszenie Sportowe LZS Zielona Góra przy czynnej pomocy Zjednoczenia PGR ze Świebodzina.
Na starcie stanęli przodujący traktorzyści – racjonalizatorzy z następujących zespołów: Świebodzin, Buków, Łagów, Wilkowo, Jarnatowo, Międzyrzecz, Kisielin Stary, Betno, Bytnica, Klenica, Sulechów. Ogółem ujrzeliśmy dwudziestu trzech traktorzystów na ursusach. Na plus zawodników trzeba zapisać fakt, że mimo szczegółowych badań komisja techniczna nie wycofała ani jednego ciągnika stwierdzając, że wszystkie są przygotowane wzorowo.
W czasie trwania zawodów tak widzowie jak i traktorzyści przeżywali wiele emocji. Do atrakcyjnych konkurencji należało wyciąganie węgorzy z wanny napełnionej wodą i ustawionej na słupku o metrowej wysokości. Traktorzysta przejeżdżając koło wanienki starał się jedną ręką chwycić węgorza i utrzymać go jak najdłużej. O ile udała mu się taka sztuka i nie wypuścił węgorza, otrzymywał go na własność.
Oprócz tych wesołych konkurencji były również bardzo poważne. Wszyscy uczestnicy zawodów musieli wykazać się  znajomością przepisów drogowych. Nie jest rzeczą przypadku, że najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach uzyskiwali przodujący pracownicy. Indywidualnym zwycięzcą został Michał Olechnowicz z PGR Świebodzin. Również w klasyfikacji zespołowej wygrał PGR Świebodzin.
Do sprawnej organizacji zawodów przyczynił się PZM w Zielonej Górze. Jego członkowie ofiarnie wywiązywali się z powierzonych funkcji.

Sylwester Lisowski, Zielona Góra
Motor nr 28 (168)
10.VII.1955r.

Próba zmiany koła była jedną z trudniejszych konkurencji technicznych. Traktorzyści bardzo sprawnie uporali się z tym egzaminem.

Za chwilę odbędzie się start do próby zręcznościowej i hamowania ciągnika. Traktorzysta Kazimierz Gawlicki czeka na tę chwilę z niecierpliwością.

A oto zwycięzcy z nagrodami. Radioodbiornik otrzymał Michał Olechnowicz (w środku), za pierwsze miejsce. Teczkę skórzaną – Edward Rzączlewicz, za drugie miejsce, a ubranie robocze i pilotkę – Zygmunt Wilczyński za trzecie miejsce.

Zobacz więcej na