Ursus C-308

Dodano dnia: 22/03/2019

W 1957 roku zwrócono uwagę na wzrastające zapotrzebowanie na ciągniki ogrodniczo-sadownicze. W odpowiedzi na potrzeby rynku rozpoczęto niemal równocześnie prace nad dwoma takimi pojazdami. Pierwszy z nich, zwany później Dzik, opracowano w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Maszynowego Leśnictwa we Wrocławiu. Drugi, o którym chcę opowiedzieć, powstał w Zakładach Mechanicznych Ursus. Był to podobnie jak Dzik – jednoosiowy ciągniczek przeznaczony do prac w rolnictwie oraz sadownictwie.
Dział Głównego Konstruktora rozpoczął prace nad dokumentacją techniczną ciągnika w marcu 1957 roku. Pierwszy prototyp gotowy był już 11 października tego roku.
Jako źródło napędu pojazdu wykorzystano jednocylindrowy, dwusuwowy silnik o zapłonie iskrowym typu S261C. Dysponował on mocą 8KM (5,9 kW). Jednostki napędowe dostarczała Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego w Bielsku Białej.
Wkrótce po przejściu szeregu badań i testów ciągnik otrzymał nazwę Ursus C-308 i został skierowany do produkcji seryjnej. Jak łatwo można się domyśleć – ciągnik pomyślnie przeszedł badania i testy.
Ursus C-308 sprawował się nadzwyczaj dobrze jako mały ciągniczek ogrodniczy. Stosowano go również w sadownictwie oraz leśnictwie. Jego dużą zaletą była uniwersalność. W zależności od potrzeby ciągnik mógł pracować z bardzo wieloma narzędziami – począwszy od pługa, poprzez opryskiwacz, skończywszy na przyczepie jednoosiowej. Konstruktorzy przewidzieli również możliwość zamontowania przystawki pasowej wyposażonej w koło pasowe o średnicy 200 mm.
Ursus C-308 wyróżniał się również swoim wyglądem. Posiadał on bowiem ładnie zaokrągloną maskę z umieszczonym centralnie reflektorem oraz znakiem fabrycznym. Taka linia maski znana była już z Ursusa C-325.
Produkcję zakończono w 1963 roku liczbą 4100 wyprodukowanych egzemplarzy. Przez wiele lat można je było spotkać w wielu małych gospodarstwach ze względu na trwałość oraz dobre przystosowanie do pracy. Dzisiaj są coraz rzadziej widoczne podczas pracy i można je spotkać jedynie na festiwalach i zlotach starych ciągników oraz maszyn rolniczych.

Paweł Rychter

Ursus C-308 z kosiarką boczną MBK-1,2

 

Zobacz więcej na