V Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami

Dodano dnia: 15/08/2021

W sobotę, 7 sierpnia w Lubecku, po raz piąty odbył się Konkurs Orki Starymi Traktorami oraz festyn pod hasłem 'Rodzinne Świętowanie’. Normalnie impreza odbywała się na początku maja przy okazji święta Izydora Oracza, jednak w tym roku ze względu na zakazy, termin konkursu Organizatorzy przesunęli na sierpień.

Już od godzin przedpołudniowych na placu kolekcjonerzy ustawiali swoje ciągniki, których ostatecznie było ponad 20. Oprócz tego zwiedzający oglądać mogli 2 kombajny Vistula, jednego Bizona oraz młocarnię i śrutownik – napędzane silnikami stacjonarnymi. W godzinach popołudniowych kolekcjonerzy startujący w konkursie orki przejechali kolumną na pole, gdzie miały się odbywać zawody. W tym roku ze względu na opóźnione żniwa było to pole naprzeciwko Skansenu Lubecko. Każdy startujący traktorzysta miał jeden przejazd, podczas którego komisja sędziowska oceniała: rozpoczęcie i zakończenie orki, głębokość orki, prostolinijność bruzd oraz zachowanie zasad BHP. Po podliczeniu punktacji okazało się, że pierwsze miejsce zajął Dariusz Tadeusiak na Ursusie C-45, drugie miejsce Marcin Waroch na Ursusie C-328, natomiast trzecie miejsce Andrzej Musik na Fieldboy. Ponadto nagrody dodatkowe otrzymali: Henryk Warzecha,  Stefan Pardela dla najstarszego uczestnika Konkursu Orki, a od Skansenu Lubecko Wincenty Kurowski za najmłodszego uczestnika, który był na wszystkich edycjach Konkursu.

Po Konkursie Orki odbyły się pokazy w ruchu maszyn żniwnych – tzn. kombajnu Vistula, snopowiązałki Warta 2, a następnie młocarni MZC-4B i ponad stuletniego śrutownika. Wszystkie pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. W ramach festynu wieczorem odbyła się zabawa taneczna z miejscowym zespołem Travers.

W niedzielę w Sanktuarium w Lubecku odbyła się msza polowa za uczestników Konkursu Orki, podczas której zabytkowe ciągniki były prezentowane przy ołtarzu.

Więcej zdjęć w Galerii TUTAJ.

Michał 'Sebright’ Kurowski

Zobacz więcej na