V Old Rol w Solcu

Dodano dnia: 02/07/2023

Już po raz piąty spotkali się w Solcu, gm. Biała w województwie opolskim miłośnicy zabytkowych traktorów. V edycja przyciągnęła po raz kolejny rekordową ilość ciągników. W tym roku na placu zameldowało się 175 maszyn z Polski, Czech i Niemiec.

Sobota była dniem technicznym, bardziej dla samych kolekcjonerów. Na placu zlotu wieczorem stało już przeszło 100 traktorów. Szyki i program pokrzyżowała niestety pogoda, gdyż nie udało się przeprowadzić zaplanowanego programu, przez nawracające opady deszczu. Mimo tego traktorzyści nie dali się pogodzie i spontanicznie zorganizowali zawody na przeciąganie holem sztywnym. Praktycznie niezwyciężona okazała się Dutra D4K z zamontowanym silnikiem ciężarowego Steyr o mocy ok. 230 KM. Miękkie podłoże spowodowało, że ciągniki ładnie grzęzły w gruncie. Wieczorem odbył się już tradycyjny grill dla uczestników zlotu, gdzie można było wymieniać się doświadczeniami.

W niedzielę pogoda zdecydowanie się poprawiła, przez co już z samego rana zjeżdżać się zaczęły dodatkowi uczestnicy. Punktualnie w południe rozpoczęła się prezentacja ciągników pod sceną, gdzie można było zmierzyć głośność swojego pojazdu, a także powiedzieć parę słów o swoim sprzęcie. Oficjalne otwarcie nastąpiło o 13, gdzie burmistrz Białej Edward Plicko, wraz z panem Gerardem Strzoda, organizatorem zlotu i właścicielem firmy Strzoda Maszyny Rolnicze, gdzie zlot się odbywa i Marcinem Kus z ekipy Stary Traktor Głogówek powitali uczestników, gości i widzów. Następnie traktorzyści udali się na barwny korowód ulicami okolicznych miejscowości. Zgodnie z szacunkami policji korowód obserwowało przeszło 5 tys. osób. Po powrocie widzowie mieli możliwość podziwiania ciągników. W międzyczasie odbyły się konkursy dla dzieci i widzów, a także przeciąganie ciągników. Na zlocie przyznano szereg wyróżnień, m.in. za najstarszy traktor zlotu, najlepiej zachowany stan oryginalny, najlepiej odrestaurowany itd. Wyróżniono również kluby i stowarzyszenia, które przybyły na zlot.

VI edycja już jest w planach. Gdy tylko pojawi się termin będziemy informować i serdecznie na nią zapraszamy.

Marcin Kus
Stary Traktor Głogówek

Więcej zdjęć w galerii Stary Traktor Głogówek

Zobacz więcej na