V Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO

Dodano dnia: 21/05/2016

21 maja 2016 r. po raz piąty spotkaliśmy się na Wystawie Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO. Około południa plac wystawowy zapełnił się po brzegi perełkami starej motoryzacji. Wśród kilkunastu maluchów i dużych Fiatów pojawiły się m.in.: Volkswagen T1 sprowadzony z Kuwejtu, Ford Mustang, Triumph TR3A oraz Seat 850. Tegoroczna edycja została zdominowana przez auta francuskie. Najliczniej reprezentowanym modelem był Renault R4, ale pojawiły się też 3 Citroeny 2CV. Z mniej znanych „francuzów”: Peugeot 604, Citroen CX czy Peugeot 204. Na zwiedzających czekało sporo samochodów z czechosłowacką metryką: Skody Octavie, 105L czy Jawa Aero Minor. Najbardziej z tłumu wyróżniał się jednak autobus Skoda Karosa 706 RTO Car. Nie przyjechał on sam, bo tuż za nim na lawecie podążał ciągnik Deutz oraz maszyny ekipy Kierat Team Lubecko. Zorganizowano krótkie przejażdżki po okolicy, a chętnych nie brakowało. „Ogórek” robił kilka kursów.
Podczas wystawy przeprowadzono konkurs na najładniejszy pojazd, w kilku kategoriach. Część nagród przyznano na podstawie głosów uczestników. Nagrodzeni zostali:
– w kategorii „Najładniejszy pojazd polski” – Warszawa M 20 – wł. Marek Grynienko
– w kategorii „Najładniejszy pojazd zagraniczny” – Triumph TR3A – wł. Adam Striżyk
– w kategorii „Najładniejszy jednoślad” – Junak M10 – wł. Krzysztof Bębenek
– w kategorii „Najładniejszy traktor” – Deutz F1M 414 – wł. Józef Richter
Dodatkowe wyróżnienie otrzymali:
– Kazimierz Karasiewicz – za autobus Skoda Karosa 706 RTO Car
– Krzysztof Bimkiewicz – za Ursusa C-328 oraz stoisko promujące Traktoriadę i podbój świata na Ursusie.
– Radosław Babijczuk – za najdłuższy przebyty dystans na wystawę ze swoim Renault R4

Punktualnie o godzinie 17.00 wyruszył korowód starych pojazdów, z ciągnikami na czele. Zabezpieczenie korowodu spoczywało w rękach Policji z Komisariatu Oborniki Śląskie oraz OSP Oborniki Śląskie. Parada była jednocześnie zakończeniem imprezy. Niektórzy uczestnicy powrócili na plac wystawowy, aby wziąć udział w koncertach – śpiewał Czadoman oraz zespół Łzy.

Na gości wystawy czekała również wystawa drobnych maszyn i narzędzi rolniczych oraz dawnego gospodarstwa domowego, a także pamiątki PRLu oraz dla najmłodszych kącik dla dzieci. Ponadto szereg atrakcji związanych z obchodami X Dni Obornik Śląskich, które prezentowano w drugiej części placu. Wystawa RetroMOTO odbyła się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Oborniki Śląskie.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji V Wystawy RetroMOTO:
– Gmina Oborniki Śląskie
– Niwisiewicz Bosch Service
– MasterMet
– Auto Części Oborniki Śląskie
– Alfex
– OSP Oborniki Śląskie
– Komisariat Policji Oborniki Śląskie
– wolontariuszki: Anna Ptak, Agata Koszyl, Ola Pawlikowska
– ekipa Klubu Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR
– wszystkim uczestnikom, odwiedzającym oraz innym osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do sukcesu imprezy.

Więcej zdjęć możecie obejrzeć na profilu Wystawy: Facebook

Paweł Rychter

Zobacz więcej na