VI Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami w Lubecku

Dodano dnia: 30/08/2022

W dniach 6-7 sierpnia 2022r. odbył się w Lubecku już po raz szósty Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami. Impreza, której pomysłodawcami są Józef Richter i przyjaciele z okolicy, przyciąga coraz większą rzeszę miłośników – zarówno kolekcjonerów, jak i widzów. Obecnie organizowana jest we współpracy Stowarzyszenia Skansen Lubecko z mieszkańcami i lokalnymi władzami. W tym roku wydarzenie miało nietypową datę, ponieważ poprzednie edycje w większości odbywały się w maju, przy okazji święta św. Izydora Oracza. Mimo tego kilkudziesięciu wystawców zdecydowało się przyjechać ze swoimi zabytkowymi traktorami i wziąć udział w przyjemnej rywalizacji. Pojawili się reprezentanci niemal wszystkich znanych klubów miłośników starej techniki rolniczej z całego kraju.

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy przygotowali teren wystawowy, kawałek ścierniska do testów i ustawienia pługa, a także długie pole przeznaczone do konkursowej orki pod okiem sędziów. Oceniana była między innymi prostolinijność, głębokość i jakość orki oraz prawidłowe przygotowanie i ustawienie pługa. W sobotnim konkursie mogliśmy oglądać 34 traktory zmagające się z jedną, dwiema lub trzema skibami. Po raz pierwszy zaproszono do udziału również traktorzystów z ciągnikami własnoręcznie wykonanymi – tzw. SAMy.

Wyniki w poszczególnych kategoriach prezentują się następująco:

– orka traktorami ciężkimi:
I miejsce – Henryk Kolpak ze Starych Siołkowic (woj. opolskie)
II miejsce – Stanisław Jelonek z Lubecka (woj. śląskie)
III miejsce – Stanisław Pijewski z Jawornicy (woj. śląskie)

– orka traktorami średnimi:
I miejsce – Andrzej Musik z Lubecka (woj. śląskie);
II miejsce – Dawid Kolpak z Starych Siołkowic (woj. opolskie);
III miejsce – Łukasz Słaboń ze Staniszcze Wielkie (woj. opolskie);

W kategorii orka traktorami sam:
I miejsce – Pascal Wolny z Lublińca (woj. śląskie);
II miejsce – Adrian Płonka z Pawonkowa (woj. śląskie);
III miejsce – Józef Gros z Kochcic (woj. śląskie);

Ponadto wyróżnienie otrzymał Stefan Pradela z Kochcic, który był najstarszym uczestnikiem konkursu i jednocześnie obecnym od początku na każdej edycji.

Należy pamiętać, że wspomniany konkurs orki ma na celu przede wszystkim propagowanie idei ratowania zabytków techniki rolniczej, a także aktywizację kolekcjonerów – wyniki i rywalizacja jest daleko w tyle za dobrą zabawą i miłym spełnianiem czasu. Da się zauważyć, że pod filmami z poprzednich edycji sporo jest komentarzy mówiących o takie czy innej jakości prezentowanego poziomu orki – dlatego jeszcze raz warto wspomnieć, że jest to konkurs dla pasjonatów a nie profesjonalnych rolników i oraczy.

Wśród dodatkowych atrakcji znaleźć można było stanowisko z hamownią do badania mocy ciągników na wałku WOM, liczne stoiska tematyczne i gastronomiczne, występy muzyczne, jak również wystawę starych ciągników i maszyn. W niedzielę ponadto przeprowadzone zostały pokazowe żniwa w starym klimacie – ze snopowiązałką – a następnie omłoty młocarnią. Z pewnością w 2023 odbędzie się kolejna edycja, gdzie zobaczymy kolejne stare maszyny w akcji.

Więcej zdjęć w Galerii.

Paweł Rychter

Zobacz więcej na