VII Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO

Dodano dnia: 19/05/2018

W dniu 19 maja br. odbyła się po raz 7. Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO. Tradycyjnie impreza miała miejsce w ramach obchodów Dni Obornik Śląskich. Dwudniowe (piątek i sobota) święto miasta oferowało wiele atrakcji, ale największą z nich były koncerty Sławomira oraz zespołu Dżem, a także zlot wiekowych pojazdów.

Przygotowania trwały od kilku tygodni, aby w sobotni poranek wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pierwszy uczestnik nocował na terenie imprezy w Dużym Fiacie po piątkowym koncercie, ale większość traktorzystów zjeżdżała się już od ok. 9. Należy przyznać, że w tym roku szczególnie dopisała nam właśnie ta kategoria – pojawiło się 31 ciągników rolniczych. Podobna ilość „zjechała się” jedynie podczas Gali Techniki Rolniczej w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów Piotrowicach Świdnickich w zeszłym roku. Ciągniki wystawili członkowie Klubów RetroTRAKTOR oraz Traktor i Maszyna, a także niezrzeszeni miłośnicy. Po raz pierwszy w siedmioletniej historii zlotu pojawił się Ursus C-451, ale nie brakowało innych unikatów. Wśród nich należy wyróżnić Dzika pierwszej wersji z Klubu Skansen Łochowice, Guldnera kolegów z Wilkowic, SFV 204 Super z Wielkopolski czy Fordsona z Ochabów na Śląsku.

Ale nie samymi traktorami człowiek żyje, tak więc wśród uczestników znalazło się kilkudziesięciu właścicieli motocykli oraz samochodów. Wśród nich szczególnie warte bliższego poznania były: Sokół 125, Mercedes 170V, NSU R080, Triumph oraz VW T2 w limitowanej wersji.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu: Gminy Oborniki Śląskie, Sklepu narzędziowego MasterMet, Niwisiewicz Bosch Service, TopTraktor.pl, Drukarnia Xline, Auto Części Oborniki Śląskie, Galanteria skórzana El Forrest. Dziękujemy również wszystkim osobom prywatnym zaangażowanym w organizację wystawy za pomoc i wsparcie.

Na koniec podajemy również wyniki plebiscytu na najładniejszy pojazd w kilku kategoriach:

Najładniejszy polski samochód

 1. Warszawa M20 – Marek Grynienko
 2. FSO 125p – Dariusz Magdziarczyk
 3. Żuk – Mariusz Wolniewicz
Najładniejszy zagraniczny samochód
 1. Triumph TR3 – Zbigniew Majerski
 2. Mercedes 170V – Adam Kamiński
 3. Renault R4 – Zbigniew Koziura
Najładniejszy polski motocykl/motorower
 1. Junak M10 – Krzysztof Bębenek
 2. Junak M10 – Hieronim Naskręt
 3. Sokół 125 – Jadwiga Kowalczyk i Włodzimierz Belak
Najładniejszy zagraniczny motocykl/motorower
 1. Jawa 175 – Agnieszka Poterek
 2. BMW R45 – Marcin Figiel
 3. Jawa 20 – Łukasz Głowiak
Najładniejszy traktor
 1. Ursus C-451 – Józef Richter
 2. Ursus C-328 – Przemysław Urbanowicz
 3. ex aequo:
  – Bautz AS120 – Czesław Kunat
  – Zetor 25K – Jarosław Chojnacki
  – Ursus C-328 – Józef Erenfeld
Galeria do obejrzenia na Facebooku: KLIK
Filmy dostępne w serwisie YouTube: www.tv.retrotraktor.pl
Paweł Rychter

Zobacz więcej na