Vistula w AGROmachinie

Dodano dnia: 10/08/2012

W dniu 10 sierpnia 2012r. do skansenu w Starych Budach zawitała ekipa programu AGROmachina. Piątek, godzina 9.00, telefon, dzwoni Marek, tata odbiera. Tekst krótki „Dobrodziej już są, dawaj”. My z tatą oczywiście przygotowani, wsiadamy w samochód i jedziemy. Wjazd w bramy skansenu i ukazuje się naszym oczom znana nam ekipa i nasi dobrzy koledzy. Serdeczne przywitanie, kilka zamienionych słów i Sabina już zaprasza nas wszystkich na miłą poranną kawę w ogrodzie. Podczas poczęstunku Marek i Dobrodziej dogadują z ekipą kwestie typu „Co i jak?” Kamerzyści wstają i mówią, że czas brać się za robotę. Michał Zabost i Michał Łukasiewicz (prowadzący programu AGROmachina) mówią, iż wejściówkę odcinka nagrają koło pięknej doczołowej sieczkarni Marka i odrestaurowanej żniwiarki Przodownica własności Dobrodzieja. Chwilę rozmawiają, po czym już za pierwszym razem nagrywają idealne rozpoczęcie.

Ustawienie kamer do głównego wejścia musi być idealne.

Zmierzamy dalej przez cały skansen do wiaty pod którą stoi Vistula. Marek podciąga blandekę i ekipie ukazuje się „Zielony Potwór”. Ustalenia kamerzystów skąd kręcą, co Marek ma robić, gdzie patrzeć. Wsiada, chwila gwizdu rozrusznika i uszom daje się usłyszeć piękny „rechot” starowskiego silnika. Marek wyjeżdża kombajnem i następuje szybki montaż „czubów”, które niestety ze względu na bardzo duże gabaryty kombajnu nie mieszczą się już pod zasłoną wiaty.

Odpalenie za 3… 2… 1…

Ciężka ta kamera. Fakt jej waga to 11kg.

Marek wsiada i wyjeżdża. Kręcone są plany ogólne kombajnu, gdy ten zmierza na pole i jest w ruchu. „Pędzili” po drodze w tą i z powrotem dobre 20-30 minut nim ekipa nagrała zdjęcia, które uważali za najlepsze z najlepszych.

Pełne zaangażowanie dla jak najlepszego ujęcia.

-Panie Marku! -Taaak!? -Jeszcze jeden dubel!

Wjazd na pole i następuje zwolnienie tempa nagrań. Na spokojnie udziela długiego i obszernego wywiadu Michałowi Łukasiewiczowi na temat Vistuli, ale także o pasji do starego sprzętu rolniczego. Rozmowa trwa kilka minut bez żadnego dubla, gdyż przebiegała wzorowo.

Spokojnie Panie Marku, to tylko 6 metrów kabla i mikrofon. Gdzieś to ukryjemy.

Później miejsce obok silnika zajmuje Michał Zabost, który opowiada o danych technicznych zarówno samego silnika jak i całego kombajnu. Kolega Zabost to perfekcjonista i dlatego było kilka albo nawet kilkanaście dubli, tylko dlatego że nie dopowiedział nawet jakiejś mało istotnej rzeczy. Widać, że chłopaki przykładają się do tego co robią gdyż, nawet tak błahe rzeczy są strasznie ważne w ich programie.

W tym momencie wysłuchaliśmy się słowa „dubel” za całe życie.

Kolejne podejście, a uśmiech z twarzy nie znika. Tak trzymać!

Wszystko powiedziałem dobrze? Lepiej sprawdzić.

Rozpoczynamy etap koszenia. Marek za sterami Vistuli mknie przez łany zbóż, przy czym kamerzyści nawet nie mówią, żeby przestał czy zwolnił, gdyż byli tak świetnie przygotowani i wiedzieli co mają robić. Już po 2 przejazdach, uważali że nagrali bardzo dobre zdjęcia.

Kombajnista z takim doświadczeniem jak Marek, prowadził Vistulę z taką gracją o której nie jeden nowy, naszpikowany elektroniką kombajn mógłby pomarzyć.

Praca kamerzysty jest ciężka i jednak wymaga wiele sił.

Kończymy nasze skansenowe żniwa i naszym oczom ukazuje się samochód na bydgoskich numerach. Któż to? Oczywiście Ula i Jacek Grzywacz ze Skansenu w Łochowicach. Miła niespodzianka. Wspaniały akcent na zakończenie dnia zdjęciowego. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i Jacek dokonał zaszczytnego wjazdu Vistuli na jej miejsce w skansenie, po czym Sabina zaprasza nas na przygotowany poczęstunek.

Oczywiście musiało być pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Jacek dokonuje zaszczytnego zjazdu z pola pod skansenową wiatę.

Trwały rozmowy na tematy retro i tego co działo się przez cały dzień. Ekipa zadowolona i ze zdjęć i z tego, że ponownie mogli odwiedzić skansen. Wszyscy członkowie programu z TVN Turbo dokonali oczywiście wpisu w ogromnej księdze w granatowej okładce, którą jest Kroniką Skansenu Stare Budy. I tak koło godziny 17.30 zakończył się dzień zdjęciowy. Oglądajcie program AGROmachina, a co tyczy się daty emisji odcinka, damy znać jak sami będziemy wiedzieć kiedy będzie emitowany.

Daniel Pindor

Zobacz więcej na