Wizyta w muzeum PGR

Dodano dnia: 29/07/2012

Aż trudno uwierzyć, jak czas szybko leci. Jeszcze nie tak dawno 22 lipca 2008 gościliśmy w Bolegorzynie woj. zachodniopomorskie na otwarciu Muzeum PGR. W tym roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność tu zawitać. Tegoroczna data: 22 lipca wypadła w niedzielę, tak więc przybyło całkiem sporo mieszkańców z bliższych i dalszych okolic. Ale również przebyli turyści oraz telewizja Polsat News, która zamieściła w godzinach wieczornych reportaż z tego wydarzenia.
Skansen Łochowice przywiózł traktory dawniej pracujące w PGRach czyli: Zetora Supra, Ursusa C-45, Ursusa C-25, Zetora 25T oraz dla kontrastu imperialistyczny ciągnik Massey Harris Pony. Gospodarze wystawili radziecki ciągnik MTZ-80 sprzęgnięty z popularnym dawniej środkiem dalekiego transportu – przyczepą do przewozu ludzi zwaną popularnie „bonanzą”.
Jak przed laty ruszył pochód, na czele którego posuwała się kolumna ciągników wyposażonych w nagłośnienie z których wydobywały się przeboje socjalizmu. Odbyły się występy zespołów, loteria fantowa, zabawa taneczna, można było również pokosztować różnorodnych przysmaków. Warto wspomnieć, że z roku na rok przybywa eksponatów i muzeum wciąż się rozwija. Fakt ten bardzo cieszy, tym bardziej, że działalność placówki finansowana jest ze skromnych środków, a osoby opiekujące się całością pracują tu społecznie, ale jednocześnie z ogromną pasją. Z większych eksponatów przybył kombajn Vistula, młocarnie Warmianka i Lublinianka oraz mnóstwo drobniejszych urządzeń. Podobnie rzecz się ma we wnętrzu budynku. Jest co oglądać i przeglądać, w tym mnóstwo dokumentów i książek. W przeciwieństwie do innych muzeów, można dotykać, brać do ręki i próbować działanie eksponatów. Obecnie muzeum planuje zakup zabytkowego ciągnika. Zatem trzymamy kciuki i służymy pomocą. Niech Muzeum rośnie w siłę.
Szczególnie chcielibyśmy podziękować Pani Sołtys Bożenie Kulicz, Panu Janowi Błachucie oraz wszystkim mieszkańcom Bolegorzyna, za serdeczną gościnę i bogate przyjęcie.
Ze strony Skansenu Łochowice udział w imprezie wzięli:
– Jacek, Ula i Agata Grzywacz,
– Henryk Warzybok,
– Andrzej Kaźmierczak,
– Marek Pietrzykowski,
– Marcelina i Dariusz Czarnecki,
– Ewa i Rafał Mazur.

A oto krótki fotoreportaż z tego wydarzenia:

Będący na emeryturze Ursus C-45, wydaje się wspominać dawne czasy. Pół wieku temu te ogromne połacie, obrabiano właśnie takimi ciągnikami.

Przygotowania do defilady, poprzedziło rytualne grzanie bombaja. My natomiast w strojach z epoki odegraliśmy scenkę rodzajową.

Humory jak widać dopisywały. Kufajki zostały nam wypożyczone z magazynu muzealnego.

Defilada na 22 lipca.

Następnie odbyło się przekazanie eksponatu: maszyny do pisania z czasów PRL.

Nasze ciągniki prezentowały się w ruchu, można było odbyć też przejażdżkę.

Dla chętnych na 40 minutową wycieczkę wzdłuż malowniczo położonych jezior i okolicznych wzgórzach, przy GS-ie oczekiwał MTZ-80 z „bonanzą”.

Eksponaty przekazane przez Skansen Łochowice, zostały oznaczone honorową naklejką Skansenu.

Gospodarze ugościli nas wspaniałym obiadem. Szczególnie smakowała „zupa bieda”.

Rafał Mazur

Zobacz więcej na