XI Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO

Dodano dnia: 19/06/2023

27 maja 2023 roku po raz jedenasty Oborniki Śląskie stały się punktem spotkań dla miłośników zabytkowej motoryzacji z bliższych i dalszych okolic. Z inicjatywy Klubu Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR zorganizowano tutaj Wystawę Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO, która od samego początku towarzyszy obchodom Dni Obornik Śląskich i ma za zadanie jednoczyć kolekcjonerów oraz propagować idee ratowania zabytków techniki.

Wystawa ma charakter zdecydowanie stacjonarny, co jest zdecydowanie zaletą dla zwiedzających, bo pojazdy w czasie trwania imprezy można na spokojnie pooglądać. Jednak w poprzednich edycjach dało się słyszeć głosy uczestników, że brakuje możliwości zaangażowania się, spróbowania swoich sił w konkurencjach. Z uwagi na bardzo ograniczoną przestrzeń – organizacyjnie nie dało się zrobić żadnych konkurencji dla jakichkolwiek pojazdów, ale organizatorzy postawili na coś innego – żywe pokazy dawnego sprzętu gospodarstwa domowego, maszyn rolniczych czy narzędzi. Zainteresowanie pokazało, że było warto. Kierat czy cięcie piłą „moja-twoja”, w których można było spróbować swoich sił, pokaz śrutowania, wystawy starych kluczy i narzędzi warsztatowych oraz urządzeń dawnego AGD przyciągały uwagę widzów oraz uczestników wystawy.

Rok rocznie organizatorzy starają się choć kilka osób wyróżnić – za zaangażowanie w renowację, za najciekawszy, najładniejszy czy najstarszy pojazd zlotu, itd. W tym roku wyróżniono kilka pojazdów w różnych kategoriach. Nagrody ufundował Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR we wsparciu Gminy Oborniki Śląskie a drobne upominki przekazała firma TopTraktor. Unikatowe upominki do puli nagród przekazał Rafał – starannie wykonane gipsowe odlewy z podobizną ciągnika Lanz Bulldog.

Wyróżnione zostały następujące pojazdy:
– Freightliner FLA
– Jelcz w wersji strażackiej
– ciągnik rolniczy Hela D230
– Warszawa 204 Taxi
– Tarpan Honker sanitarka
– motorynka M3
– Fiat 126p
– ciągnik rolniczy Ursus C-330

 

Ciekawe i pionierskie stoisko rozłożył zaprzyjaźniony Klub Skansen Lubecko – na wzór bazarów staroci każdy mógł przyjść, obejrzeć i dotknąć, a także finalnie zakupić różnego rodzaju elementy do dawnych pojazdów – zarówno ciągników jak i samochodów oraz motocykli. Klimatyczne stoisko jednocześnie było wsparciem rozwoju wspomnianego wyżej skansenu, który możecie odwiedzić w Lubecku (woj. śląskie, pow. lubliniecki).

Długo by można opowiadać o pojazdach, które podczas tegorocznej edycji serwowały widzom wrażenia wizualne oraz dźwiękowe. Pojawiło się sporo unikatowych pojazdów jak na tak kameralną imprezę. Żadne zdjęcia czy nagrania filmowe nie oddadzą klimatu takiej wystawy, ale choć namiastkę możecie obejrzeć w naszej obszernej Galerii. Przy okazji podziękowania dla Irka za nagrania z drona.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które przyłożyły się do sukcesu tegorocznej edycji – zarówno po stronie organizatorów, koleżanek i kolegów z Klubu Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR, jak i widzów oraz uczestników przybyłych ze wspaniałymi sprzętami. Zarówno bez jednych, jak i bez drugich wystawa nie mogłaby się odbyć. Co przyniesie kolejny rok? To się okaże, ale z pewnością czytelnicy naszego portalu będą o tym wiedzieć jako pierwsi.

Paweł Rychter

 

Zobacz więcej na