XIII Festiwal w Wilkowicach

Dodano dnia: 24/08/2014

W dniach 23-24 sierpnia jak co roku odbył się Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach. Posiadacze zabytkowego sprzętu licznie gromadzili się na placu wystawowym już dwa dni przed rozpoczęciem Festiwalu. W piętek wieczorem dotarliśmy i my – Klub RetroTRAKTOR. Dzięki życzliwości firmy Tadeusz Bagiński i Synowie nie mieliśmy najmniejszego problemu z transportem naszych perełek. Dwa Zetory 25K, Zetor 25 oraz Deutz F1L dzielnie zniosły podroż. Debiut na wilkowickim festiwalu miała kosiarka K1001 Albercika.
W tym roku, niewielką miejscowość pod Lesznem odwiedziło blisko 200 wystawców, a wraz z nimi około 170 zabytkowych ciągników i różnego rodzaju maszyn rolniczych. Cała impreza rozpoczęła się w sobotę 23 sierpnia o godzinie 10. Na początek uroczyste przywitanie wystawców w specjalnie przygotowanym namiocie oraz przedstawienie przewidywanego planu Festiwalu. Następnie uroczyste przywitanie wszystkich gości i zwiedzających na scenie przy placu wystawowym. Odbyła się tam również prezentacja zabytkowych ciągników. Każdy właściciel z dumą wyjeżdżał na plac by pokazać wszystkim swoje cudeńka.
Dla wszystkich zwiedzających jak i dla samych uczestników podczas dwóch dni Festiwalu została przygotowana moc  atrakcji. Prezentacja pracy młocarni, zawody traktor pullingu, odpalanie na korbę to tylko nieliczne, które przyciągały tłumy obserwatorów. Całej imprezie towarzyszyła również ekspozycja nowych traktorów i maszyn rolniczych – „Roltechnika”.
W niedzielę o godzinie 10, jako jeden z głównych punktów programu odbyła się uroczysta parada starych traktorów ulicami Wilkowic. Nasza ekipa podeszła do sprawy bardzo fachowo i jako jedni z nielicznych przebraliśmy się w epokowe uniformy.
W tym roku RetroTRAKTOR również przygotował puchar, który powędrował do Marka Staniaszka w nagrodę za Dutrę D4K z oryginalnym silnikiem Csepel.
Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych to doskonała okazja do cofnięcia się w czasie i spotkanie się z realiami ciężkiej pracy na roli w dawnych latach. Wspaniała atmosfera, moc atrakcji, miłe towarzystwo- to wszystko sprawia, że każdy z chęcią powraca na Festiwal każdego roku.
Jeszcze raz składamy ogromne podziękowania Firmie Handlowo-Usługowej Tadeusz Bagiński i Synowie za udostępnienie samochodu. Jesteśmy szczęśliwi, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w kolejnej odsłonie Festiwalu w Wilkowicach. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich wystawców i odwiedzających. Do zobaczenia za rok!

Magdalena Sękalska

Zobacz więcej na