Z wizytą w Danii

Dodano dnia: 11/06/2012

W dniach 5-10 czerwca Skansen Jacka Grzywacza, gościł w Danii. Pojechaliśmy na zaproszenie naszych przyjaciół z Boyden Ferguson Club, czyli Kaja Pedersena i Kima Tode, który udostępnił nam lokum. Natomiast Marek dbał o prawidłowe tłumaczenie języka technicznego. Dziękujemy również Liuzie za wspaniale przygotowaną duńską kolację. Podczas tych kilku dni, udało nam się zwiedzić Kopenhagę oraz „spotkać” z królową duńską, która wizytowała w tym czasie w Faaborgu.
Oczywiście dla nas retrotraktorzystów, gwóźdź programu stanowiła wizyta w muzeum Fergusona. Zgromadzona tam kolekcja setek traktorów i maszyn rolniczych tej marki jest imponująca i należy do największych w tej części Europy. Dzięki nawiązanym nowym kontaktom, wyjechaliśmy z muzeum obłowieni w poszukiwane części do naszych Fergusonów. W ostatnim dniu gościliśmy na zawodach tractorpullingu w Svendbrogu. Przybył nam również nowy miłośnik zabytkowych traktorów: Krzysiek, który zakupił Fergusona Gold. W wycieczce udział wzięli członkowie Skansenu Łochowice: Jacek, Ula, Agata, Krzysiek i Hania, oraz Rafał.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i gościnę. Poniżej prezentujemy fotoreportaż z tej wizyty.

Rafał Mazur

W Faaborgu.

Grunt to dobra reklama. Jacek rozdaje dzieciom naklejki Skansenu.

Świta królowej, wydaje się być zaciekawiona skansenowymi naklejkami.

W Kopenhadze, naszym przewodnikiem był Kim.

Tu ta naklejka pasuje idealnie. Przed królewskim muzeum Kopenhadze.

Wycieczka tramwajem wodnym.

Zwiedzanie muzeum Fergusona przebiega interaktywnie. Właściciel Henryk Nielsen chętnie uruchamia eksponaty. Jak również…

…zwiedzający uczestniczą w czynnościach rozruchowych. Tu pompuję gaz z gazogeneratora, zamontowany na Fordzie 2N.

Po chwili pojawił się dym i ciągnik jest gotowy do pracy.

A oto ciekawostka: dwa ciągniki tworzą przegubowy traktor. Połączone są ze sobą układem hydrauliki i linek. Zmiana biegów odbywa się jednocześnie. Również zsynchronizowana jest dawka gazu.

Jacek z Kajem, oglądają oczekujące na remont ciągniki.

W kolejnych halach naszym oczom ukazuje się widok dziesiątek Fergusonów uratowanych od śmierci na złomie.

Na łowach…

Tractor pulling w Svedborgu.

Zobacz więcej na