Zabytkowe traktory po raz siódmy w Minikowie

Dodano dnia: 01/07/2012

W dniach 30.06-01.07.2012r odbyły się 35 Międzynarodowe Targi Rolne Agro-Tech w Minikowie. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabytkowych traktorów, które na stałe wpisały się w tradycje tych targów. W tym roku ze względu na wielkość środków finansowych, przydzielonych przez organizatorów, przyjechało mniej ciągników niż w poprzednich edycjach. Mimo tych trudności udało się sprowadzić nie mało, bo 17 traktorów.

Sobotnim pokazom towarzyszyły dramatyczne zjawiska pogodowe. Dokładnie przed godzina 13, czyli tuż przed rozpoczęciem prezentacji z udziałem zabytkowych ciągników, rozpętała się nawałnica z piorunami. Wkrótce plac manewrowy i pobliskie parkingi zamieniły się w grzęzawisko, które wsysało wszystko co ma 4 koła, a nie było traktorem. W sukurs uwięzionym ruszyły trzy ciągniki, Nuffield prowadzony przez Jacka Grzywacza, Ursus C-45 kierowany przez Andrzeja Kaźmierczaka i Fiat 411 Henryka Robaszewskiego. Dzięki temu zaangażowaniu udało się uratować bez mała kilkadziesiąt pojazdów. W niemałe zdumienie wprawiał fakt, że do pomocy uwięzionym nie zjawił się ani jeden nowoczesny ciągnik, a nowoczesna ładowarka teleskopowa, sama potrzebowała pomocy. Czyżby jednak wilgoć szkodziła układom elektronicznym?

Po kąpieli błotnej, wieczorem w Skansenie u Jacka Grzywacza odbyła się niezapomniana impreza, którą myślę, że długo będziemy wspominać.
Niedziela przyniosła nam wspaniałą pogodę, choć pole manewrowe nadal przypominało plac budowy. Dzięki temu prezentacje ciągników stały się jeszcze bardziej widowiskowe. Minikowo przywitało nas tłumami ludzi. Pokazom towarzyszyło „morze” ciekawskich. Na koniec odbył się w fontannach wody i błota, niesamowity wyścig na 100 metrów.
Nagrody za udział w wyścigu otrzymali:
1.    Hubert Kacprzak
2.    Genowefa Jasiorowska
3.    Urszula Grzywacz

Impreza nie mogłaby się odbyć bez osób, którym niżej dziękujemy za udział:
Ekipie ze Skansenu Rycerzewko: Romanowi Kacprzak, Hubercie i Monice Kacprzak, Łukaszowi Jaskólskiemu, Edwardowi Tabaczyńskiemu, Stanisławowi Kacie, którzy przywieźli i zaprezentowali traktory: Ursus C-45, Holder B10, Deutz, Hella oraz Kramer.
Oraz kolegom:
1.    Marcinowi Ziółkowskiemu – traktor Agria
2.    Marianowi Banaszak –  traktor Bering
3.    Kazimierzowi Fons – Zetor 25K
4.    Łukaszowi Fons – traktor SAM z silnikiem PF126p
5.    Andrzejowi Kaźmierczak – Ursus C-45

Ponadto ekipie z Skansenu Jacka Grzywacza Łochowice:
6.    Urszuli Grzywacz – Ursus C25
7.    Genowefie Jasiorowskiej – Ursus C328
8.    Agacie Grzywacz – Holder ED 2
9.    Marianowi Jasiorowskiemu – Zetor Super 50
10.   Henrykowi Romaszewskiemu – Fiat 411
11.   Markowi Grzywacz – Fendt Farmer 2D
12.   Jackowi Grzywacz – Nuffield 65
13.    Rafałowi Mazur – Zetor 25T

A ponadto szczególnie dziękujemy za ogromny trud organizacyjny i opiekę nad licznie przybyłymi gośćmi: Uli, Agacie, Milenie i oczywiście Jackowi Grzywaczowi, którzy cierpliwie wytrzymali trzydniowe oblężenie Skansenu.
Poniżej prezentujemy krótki fotoreportaż z tego wydarzenia.

Rafał Mazur

 

Zobacz więcej na