Zaproszenie do Skansenu w Lubecku

Dodano dnia: 14/08/2018

W dzień odpustu, 15 sierpnia 2018 r., serdecznie zapraszamy do zwiedzenia małego skansenu w Lubecku (woj. śląskie). Będzie w nim można obejrzeć stare maszyny rolnicze, a zlokalizowany jest on w starej stodole na terenie przy plebanii – wejście od strony ul. Stawowej.

Na miejscu będzie można dowiedzieć się co nieco o zabytkowych maszynach, napić się swojskiego śląskiego kompotu z jabłek i śliwek, wody z cytryną i nutką mięty, a także bonkawy – czyli kawy parzonej.

Prowadzona będzie również zbiórka na dalsze prace remontowe w skansenie.

Pan Józef Richter z Klubu Kierat Team Lubecko, a także członek Klubu RetroTRAKTOR oraz Traktor i Maszyna, od roku 2013, po wojażach zagranicznych i obserwacji licznych imprez, gdzie prezentowano stare maszyny rolnicze, zajął się zbieraniem i renowacją zapomnianych maszyn rolniczych, znajdujących się czasem w niedostępnych zakamarkach różnych pomieszczeń gospodarczych. Z biegiem czasu zgromadził dość liczną kolekcję, którą wystawił na własnej posesji, a że zainteresowanie rosło i goście zaczęli licznie się zjeżdżać z okolicy i nie tylko – naszemu kolekcjonerowi zaczęło brakować miejsca na eksponaty. Ksiądz Proboszcz Parafii Lubecko Andrzej Bartysiewicz zaproponował panu Józefowi niszczejąca stodołę na plebanii w Lubecku przy ul. Głównej 42.

Stodołę tą ks. Wikary tutejszej parafii – Tomasz Hajok wraz z członkami Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubecko, Klubem Kierat Team Lubecko oraz wolontariuszami z Lubecka, zaczęli mozolnie porządkować. W chwili obecnej część maszyn rolniczych jest ustawiona i przygotowana do prezentacji.

Remontu wymaga posadzka, dach, drzwi, drewniane ściany zewnętrzne, oraz ściany ceglane wewnętrzne, a także tynk zewnętrzny.

Skansen służyć będzie nie tylko celom poznawczym i edukacyjnym, ale także do integrowania różnych grup społecznych i w organizowaniu spotkań.

Serdecznie zapraszamy!

Irena Kąpała
Stowarzyszenie  Rozwoju Wsi Lubecko

Zobacz więcej na