Zlot Starych Ciągników w Krakowie

Dodano dnia: 12/06/2023

3 czerwca po raz trzeci w stolicy Małopolski odbył się Zlot Starych Ciągników w Krakowie. Po raz kolejny Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otworzył swoje bramy dla pasjonatów zabytkowej techniki rolniczej. Z roku na rok impreza przyciąga rzesze zwiedzających, jak i nowe traktory do prezentacji. Jak i w poprzednich edycjach, odbyła się również wystawa zabytkowych pojazdów.

Porównując tą edycję do poprzedniej, ta miała o jeden walor więcej – panowała lepsza pogoda. Od samego rana nie tylko dopisywała pogoda, ale i także dobry humor wśród zwiedzających jak i traktorzystów. Pierwszym ważnym punktem wydarzenia była prezentacja przybyłych maszyn, podczas której wszyscy mogli usłyszeć, nie o parametrach technicznych ciągników i samochodów, a o ich historii – jak się znalazły w ich rękach, ile trwał ich remont i czy w swojej kolekcji posiadają inne zabytkowe pojazdy. Ciekawym egzemplarzem był Ursus C-325 Kazimierza Spiesznego, prawdopodobnie najstarszy zachowany, wyprodukowany w 1959 roku o numerze seryjnym 188.

Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyły się najmniejsze traktory – Gutbrod oraz Haco T6. Dla nich przygotowany był także „Kącik Małego Traktorzysty”, gdzie pod opieką pani animator brali udział w różnych konkursach i zabawach.

Podczas zlotu odbył się jeden konkurs, który jest już tradycją zlotu – przeciąganie traktora. Uczestnicy mieli za zadanie przeciągnąć liną Ursusa C-330. Najlepsza okazała się dwójka studentów z tamtejszego wydziału – Natalia i Wojtek, którzy wspólnymi siłami w najkrótszym czasie przeciągnęli traktor. Ponadto każdy mógł sprawdzić swoje możliwości w omłotach cepem na stoisku z drobnymi maszynami i sprzętem codziennego użytku, przygotowanym przez Skansen Lubecko, który reprezentowali Józek Richter i Jacek Tkaczyk.

Dodatkową atrakcją podczas zlotu była wystawa starych samochodów. Można było zobaczyć m.in. Fiata 125p w wersji milicyjnej z parą (obywatelami) milicjantami, trabanta, VW T2 i T3 czy Forda Taunusa  17M P3.

Jak zawsze odbywał się konkurs na najładniejszy traktor, którego główną nagrodą był puchar ufundowany przez Skansen Lubecko. Wygrał Volvo BM 350 Tomka Kiszki. Warto wspomnieć, że oprócz wspomnianego ciągnika, zaprezentował odrestaurowaną przyczepę Rudolf Stetzl. Ponadto po raz pierwszy zostały zaprezentowane silniki stacjonarne Perkun.

Na koniec imprezy, podczas rozdania nagród głos zabrali Dziekan Wydziału prof. Dr. Hab. Inż. Sławomir Kurpaska oraz pomysłodawca zlotu Marcin Machejek. Organizatorzy już zapraszają na kolejną edycję zlotu. Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą Dniowi Mechanizatora i Dniowi Absolwenta.

Marcin Machejek

 

Zobacz więcej na