Żniwa w Małym Skansenie Dobrodzieja

Dodano dnia: 15/05/2012

Jak wiadomo w sierpniu 2012r. do Skansenu Marka zawitały dwie ekipy telewizyjne. Jedna z nich chciała nagrać pokaz omłotów, do którego jak wiadomo potrzebne były snopki zboża. My z tatą, ze względu, iż posiadaliśmy w tym roku dosyć duże ilości zasianego wysokiego zboża jakim jest żyto, podjęliśmy się kompletnego załatwienia tej sprawy. Wiadomo, że niskie zboża trudno jest wiązać powrósłem wykonanym z krótkiej słomy a cały proces wiązania jest bardzo czasochłonny i nie można by wykonać go w samym dniu nagrań. Nasze żyto do zrobienia snopków pod kamery nadawało się idealnie. Gruba i wysoka słoma z mocnym kłosem opuszczonym ku dołowi ładnie prezentowała się w snopkach. Dzień koszenia ustaliliśmy sobie z tatą na 6 sierpnia. Tegoż dnia po południu, wyciągnęliśmy naszą żniwiarkę, krótka konserwacja i smarowanie. Co najciekawsze w trakcie tej „małej” konserwacji wymieniliśmy olej w skrzyni i minimalnie poprawiliśmy wszystkie grabie, aby były już tak po bożemu zrobione do pracy. Reszty nie trzeba było ruszać, gdyż wszystko zostało w pełni zrobione podczas generalnego remontu, który żniwiarka przeszła w ostatnim czasie. Podczepiamy PRZODOWNICĘ do URSUSA C-4011, wyjeżdżamy w pole i rozpoczynamy koszenie które poprzedziło, ustawienie pochylenia stołu, wysokości kółka i wielkości garści. Słychać furgot targańca i szum kosy a oczom daje się ujrzeć kolejne kładzione garście zboża. Cała operacja koszenia trwała kilka minut i przebiegła bardzo sprawnie. Wstępna ocena wzrokowa wykazuje na to iż, garście wyszły bardzo ładnie.

Wszystko gotowe, więc ruszamy.

Zboże kładzione przez kosę, było ładnie układane na stole przez grabie.

Przechodzimy teraz do trudniejszego etapu, czyli wiązania snopka. Tata wytłumaczył i pokazał mi jak prawidłowo zrobić powrósło, jak podnosić snopek, z której strony do niego stawać, a w końcu samą technikę zawiązania snopka. Muszę przyznać, iż nie jest to proste i szczerze podziwiam to jak ojciec ładnie, sprawnie i szybko wiązał kolejne snopki podczas, gdy ja w tej czynności stawiałem swoje pierwsze kroki.

Krótka lekcja prawidłowego wiązania snopka. 1. Wiążemy powrósło.

2. Podkładamy pod przygotowaną garść.

3. I zawiązujemy. Wygląda na proste, lecz naprawdę takie nie jest.

Zawiązać jeden snopek to nic. Bierzemy się za następny.

I za kolejny.

Pod koniec przyjechał sąsiad, który także dobrze pamiętał jak za jego czasów w taki właśnie sposób przebiegały żniwa. Nim się obejrzeliśmy już pomagał nam wiązać kolejne snopki i standardowo ustawić je potem w kopki.

Stawiamy ostatnie snopki.

Po zakończeniu prac widok był piękny i niespotykany już na dzisiejszych polach. Snopki przepięknie prezentowały się w świetle zachodzącego słońca. Dzień później zostały one przetransportowane na wozie do Marka, gdzie spokojnie oczekiwały na swoje wystąpienie w telewizji.

Daniel Pindor

Zobacz więcej na