cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

Ostatnie Artykuły
JAK DBAĆ O SZYBY W C...
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
Zareklamuj się!
NA CZYM JEŹDZIŁ LANZ?
Na czym jeździł Lanz?Lanz Bulldog przekrójPopularny ciągnik Lanza HR-9, na podstawie którego został oparty nasz Ursus, posiadał według producenta moc 55 koni mechanicznych, podczas gdy nasz Ursus wykazywał się mocą 45 KM. Skąd mogły brać się te różnice i ile tak naprawdę koni miał Lanz? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Nie mniej jednak obydwa ciągniki posiadały ten sam silnik o pojemności skokowej 10,3 litra. Polski odpowiednik był budowany na podstawie dostarczonego do Warszawy w 1946 roku przechodzonego Lanza. Być może różnice w tolerancji zużytego egzemplarza mogły wpłynąć na tak zwany rozrzut wykonawczy, ale chyba nie do końca.
Zaletą tego dwusuwowego średnioprężnego silnika było to, że mógł być on zasilany rozmaitymi gatunkami paliw. Zastosowanie innego rodzaju paliwa mogło spowodować wzrost lub spadek maksymalnej mocy silnika. Niemieckie traktory pracowały w całej Europie, a najwięcej ich rozpowszechniło się w okresie II wojny światowej. Dlatego w zależności od rejonu, w którym przyszło im pracować zasilane one były rozmaitymi paliwami - zarówno lekkimi jak i ciężkimi. Dlatego powstała cała tabela paliw opracowana przez Lanza, na których silnik ten mógł pracować. Jak widać z poniższego zestawienia to co możemy wlać do Lanza jest prawie nieograniczone.

Tabela paliw


Podane powyżej zestawienie zawiera tylko wybrane rodzaje paliw. Do Ursusa C-45 w początkowym okresie przewidywano zasilanie ciężkimi olejami naftowymi i prawdopodobnie wówczas pomiar przy użyciu tego paliwa dawał 45 KM. Natomiast później stosowane oleje napędowe sezonowe mogły pozwolić na otrzymanie nieco większej mocy tego silnika.
W 2006 roku podczas Festiwalu w Wilkowicach jeździł Lanz zasilany olejem rzepakowym pobieranym wprost z butelki. Wysoka letnia temperatura otoczenia pozwalała na ominięcie konieczności zastosowania podgrzewacza rozrzedzającego paliwo. Nie widać było jakiegoś wyraźnego spadku mocy silnika.
Dzięki prostej konstrukcji pozbawionej układu zaworowego jednostka napędowa Lanza czy Ursusa nie boi się podłej jakości paliw i z powodzeniem może jeździć na współczesnych stuprocentowych biopaliwach.Rafał MazurWszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.