cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

Ostatnie Artykuły
JAK DBAĆ O SZYBY W C...
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
Zareklamuj się!
NAPRAWA REFLEKTORÓW


Naprawa reflektorów


O konieczności natychmiastowego usuwania najdrobniejszych nawet awarii świateł nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Najłatwiejszym do usunięcia uszkodzeniem jest przepalenie żarówki, o czym świadczy czarny nalot na jej bańce. Jest to zdawałoby się najprostsza z możliwych do wykonania czynności, jednak niewielu użytkowników ciągnika wykonuje ją tak jak należy. Przypomnijmy, że przy wymianie żarówek trzeba zachować jak największą czystość. Niewolno robić tego w polu lub w pomieszczeniach zapylonych.


Przed zdjęciem pokrywy lampę należy najpierw starannie oczyścić z kurzu, najlepiej używając do tego celu sprężonego powietrza i irchy. Szczególnie ostrożnie należy usuwać zanieczyszczenia z luster reflektorów, aby nie spowodować uszkodzenia ich powłoki. Lustra czyści się za po mocą waty i czystej wody.


Zbite szyby świateł trzeba bezzwłocznie wymienić na nowe, aby zapobiec przedostawaniu się do wnętrza reflektorów kurzu, błota i innych zanieczyszczeń, stanowiących przyczynę uszkodzenia lustra i innych części. Przy wyjmowaniu szyby trzeba odgiąć ząbki lustra i wyjąć uszczelkę gumową. Podczas wymiany szyb rozpraszających, żarówek czy zwierciadeł należy dokładnie sprawdzić, czy są one tego samego typu co dotychczas stosowane. Jest to ważne dlatego, że elementy te mają ściśle określone kształty i wymiary, a prawidłowe ich ustawienie względem siebie jest podstawowym warunkiem właściwego działania reflektorów.


Przy składaniu reflektora należy szczególną uwagę zwrócić  na prawidłowość uszczelnienia jego pokrywy. Jeżeli stosowana jest w tym celu uszczelka gumowa, to bezwzględnie należy ją wymienić, bowiem przedostające się do wnętrza reflektora wilgoć i zanieczyszczenia powodują szybkie zniszczenie powłoki lustra.


Na podstawie artykułu: "Mała pomoc techniczna",
zamieszczonego w dwutygodniku "Traktor" z 1987r.
Przygotował: Rafał Mazur