cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

Ostatnie Artykuły
JAK DBAĆ O SZYBY W C...
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
Zareklamuj się!
RETROMOTO 2017


RetroMOTO 2017

27 maja 2017 odbyła się po raz szósty Wystawa Zabytkowych Pojazdów RetroMOTO w Obornikach Śląskich. Impreza organizowana w ramach obchodów Dni Obornik Śląskich nabrała takiego rozmachu, że na kilka dni przed jej rozpoczęciem na liście widniało ponad sto pojazdów zgłoszonych. Ostatecznie zjawiło się ich mniej więcej setka - niektóre nie dojechały, a inne pojawiły się bez zgłoszenia. Na placu wystawowym zaczęło się robić tłoczno już od godziny 12.00, kiedy to oficjalnie rozpoczęła się wystawa. W kilku sektorach zgromadzone zostały perełki motoryzacji - samochody osobowe, motocykle, a także maszyny i ciągniki rolnicze. Atrakcją przygotowaną przez Klub RetroTRAKTOR, czyli głównego organizatora, była wystawa pt. "AGDy braknie prądu" - przedstawiająca artykuły gospodarstwa domowego sprzed lat. Na najmłodszych tradycyjnie czekały animatorki RetroTRAKTORa wraz z przygotowanym zapleczem zabawowym.
Każdy uczestnik był zobowiązany do stawienia się w biurze wystawy celem podpisania regulaminu oraz pobrania numerka startowego i gadżetów zlotowych. Ponadto otrzymywał kartę głosowania w plebiscycie na najładniejszy pojazd. Na podstawie głosowania uczestników wybrano:
1. Kategoria "Najładniejszy polski samochód" - Warszawa M20 z 1960 roku Patrycji Grynienko,
2. Kategoria "Najładniejszy zagraniczny samochód" - ex aequo: VW Bus z 1988r. Jacka Rogackiego oraz Citroen 2CV Henryka Domanieckiego,
3. Kategoria "Najładniejszy motorower" - Jawa 20 z 1972 roku Łukasza Głowiaka,
4. Kategoria "Najładniejszy motocykl" - Junak M10 z 1965 roku Krzysztofa Bębenka,
5. Kategoria "Najładniejszy traktor" - SFV Super 204 z 1959 roku Dominika Wojtaszka.

Wylosowano również upominek spośród głosujących - otrzymał go Łukasz Korpowski, który na wystawę przyjechał Fiatem 126p. Po wręczeniu nagród głównych i upominków dla wyróżnionych pojazdów - przystąpiono do losowania drukarek laserowych przekazanych przez sponsora - firmę XLINE z Wrocławia. Szczęśliwcami zostali: Grzegorz Zabierowski (Nissan Figaro) oraz Krzysztof Kołodziej (BMW 7).

Podczas tegorocznej wystawy zbieraliśmy karmę, smycze, koce, obroże i inne akcesoria, które następnie przekazaliśmy dla Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Za wszystkie dary dziękujęmy w imieniu piesków i kotów.

W trakcie trwania wystawy prezentowane były w ruchu: piła tarczowa napędzana pasem transmisyjnym od ciągnika, śrutownik przedwojenny - również napędzany od ciągnika - a także dawny sposób wyrobu masła. Świeże masełko można było następnie skosztować wraz z ziemniakami serwowanymi prosto z parnika. Ogromne zainteresowanie wzbudzały również pokazy uruchamiania ciągnika SFV, którego silnik działa na podobnej zasadzie jak Ursus C-45. Każde uruchomienie wiązało się z wykonaniem swoistego rytuału zakończonego basowym dudnieniem silnika.

Tradycyjnie na zakończenie wystawy został sformowany korowód pojazdów, który w asyście funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Obornikach Śląskich przejechał ulicami Obornik Śląskich. W tym miejscu należą się podziękowania dla policjantów za pomoc w przeprowadzeniu parady. Po jej zakończeniu na plac powróciły tylko pojazdy organizatorów, a także chętni, którzy zostali na koncerty. Gwiazdą tego wieczoru był zespół Piersi. Klubowicze RetroTRAKTORa poskładali sprzęt i udali się do domów. Wieczorem nastąpiło jeszcze wręczenie nagród w konkursie na najładniejsze stoisko - Klub RetroTRAKTOR zajął III miejsce oraz otrzymał 200 zł.

Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie wielu instytucji:
- Gmina Oborniki Śląskie,
- Sklep narzędziowy MasterMet,
- Niwisiewicz Bosch Service,
- Auto Części Oborniki Śląskie
- XLINE Drukarnia i serwis drukarek,
- Sklep Alfex,
- Grupa BePro - odpowiedzialna za udokumentowanie wystawy za pomocą dronów,
- funkcjonariusze Policji z Obornik Śląskich,
- Fabryka Naklejek,
- RetroSklep.
Wszystkim wyżej wymienionym, a także pozostałym osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia pragnę serdecznie podziękować.

Należy również wyróżnić osoby, które włożyły sporo starań, aby dotrzeć na wystawę z odległych stron Polski:
- ekipa Klubu Miłośników Starej Techniki Skansen Łochowice - Agata, Łukasz i Damian,
- ekipa z Lubecka - z Józkiem Richterem na czele,
- Stokrotka, Wicek i Michał "Sebright",
- Marcin Machejek,
- Tymoteusz "DK94",
- Artur z "Poznańskie Klasyki Nocą",
- i wiele innych osób.

Więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ.

 

Wszelkie rozpowszechnianie i kopiowanie poza użytkiem własnym zabronione.