Zetor 25 3p - warto kupić?

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
marcinbrz
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2020, 19:15

Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: marcinbrz »

Witajcie!
W związku z dynamicznym rozwojem gospodarstwa poszukuję... wróć! A teraz poważnie - mamy minigospodarstwo, takie na własne potrzeby, czyli warzywa, trochę kur i koszona ze 2 razy w roku łąka. Ciągnie mnie, żeby nieco powiększyć areał upraw, więc mój SAM z fajnym, ale nieco słabym silnikiem S301D nie da rady. Dlatego szukam jakiegoś taniego i zarejestrowanego traktorka. Trafiłem na takiego Zetorka z przeszczepionym silnikiem:
https://brzozowiak.pl/ogloszenia/Ciagni ... 04383.html
Warto się nad nim w ogóle zastanawiać? Na ciągnikach nie znam się praktycznie wcale, do tej pory zajmowałem się głównie starszymi samochodami, a głównie jednośladami.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: kumarzysta »

ja na ten silnik nie narzekam. jesli tył ciagnika jest wytrzymały to mozna wziasc
gumiok
Posty: 94
Rejestracja: 04 wrz 2017, 22:59

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: gumiok »

Witoj
Papaj troche taki rzeniuch w skrzyni jak coś by sypneło to ciężko kupić dobre a w silniku pękają wały, przednia oś za dylikatno, lepiej coś kompletniejszygo jak t25, c328 czy c330 choć rusina też bym odradzał.
marcinbrz
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2020, 19:15

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: marcinbrz »

Dzięki za odpowiedzi. Wiadomo, że najbardziej chciałbym trzydziestkę, jednak z papierami to przynajmniej 12 tysięcy trzeba dać. Nachodzi nnie na Władka, trochę takim jeździłem, ale to też cena prawie 2 razy tyle, co ten Zetor.
Awatar użytkownika
kumarzysta
Posty: 430
Rejestracja: 30 mar 2015, 19:50

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: kumarzysta »

gumiok pisze: 08 cze 2020, 9:31 Witoj
Papaj troche taki rzeniuch w skrzyni jak coś by sypneło to ciężko kupić dobre a w silniku pękają wały, przednia oś za dylikatno, lepiej coś kompletniejszygo jak t25, c328 czy c330 choć rusina też bym odradzał.
co do wałów, jak ktoś obsługuje jak 360 czyli na wolnych, to niestety się nie da, on musi mieć obroty i silnik jest jak dzwon. po 13 tys motogodzin wał nie był peknięty. On musi mieć obroty, bo ma wtedy moment, lżej znosi obciążenia, dobrze zrobione osiowanie bloku i żaden remont u wiesia w stodole. Obsługa techniczna na wyższym poziomie ;)
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 209
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: zdziaszek »

Jeśli to ma dalej normalnie pracować na gospodarce to raczej szukałbym innego ciągnika niż Zetor 25. Z doświadczenia wiem jak wygląda później sprawa napraw i części to naszych zabytkowych ciągników. W zetorze super 50 ojca nieraz przy pracach na gospodarce zdarzała się awaria i szukanie części. Poza tym jeśli dobrze pamiętam w zetorze 25 masz sprzęgło jednostopniowe (jeśli się mylę to z góry przepraszam) a to przy użytku maszyn z napędem z wom a także przy większości prac z podnośnikiem jakieś utrudnienie. Sam obecnie zastanawiam się nad sprzedażą swoich zetorow 50 super żeby kupić ciągnik bardziej współczesny i tańszy w eksploatacji. Decyzja oczywiście należy do Ciebie i sam wiesz na jakie fundusze Cię stać. Pozdrawiam i życzę jak najbardziej trafnego j udanego wyboru.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: Ursus »

Jeśli do pracy to tylko z innym silnikiem, a nie oryginalnym Zetora 25. Perkins jest już lepszym rozwiązaniem, ale wymaga trochę innego podejścia użytkowego i technicznego niż zwykła C-360, a co dopiero Zetor :)
Skrzynia wytrzyma spokojnie większa moc, ale trzeba zadbać o jej stan - nie może być luzów na ataku i generalnie nie może być wykończona. Ale to jak ze wszystkim - jak dbasz tak masz.
Więc rozwiązanie dużo lepsze użytkowo od oryginału, ale zawsze mówię, że rozwiązania fabryczne są łatwiejsze do ogarnięcia i serwisowania późniejszego szczególnie w przypadku osób, które niewiele mają wspólnego z mechaniką.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: Bolszewik »

Widziałem Zetora K - na dużych kołach z tym silnikiem dokładnie z odmianą montowaną w Tarpanach.
Nie widziałem jak pracuje, ale według zapewnień właściciela spisywał się rewelacyjnie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: SEBRIGHT »

Zwróć trż uwagę, że w Zetorze 25 masz wyżej umieszczony wałek wom co może stwarzać problemy przy współpracy z maszynami napędzanymi od wałka. Wieżyczkę też powinieneś mieć wyższą. Sprzęgła dwustopniowego tam nie ma...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Grigs
Posty: 634
Rejestracja: 17 cze 2008, 12:50

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: Grigs »

Przy koszeniach jednostopniowe sprzęgło to prawie żaden problem gorzej właśnie z umiejscowieniem wałka wom gdyż większość fabrycznych maszyn wom ma na środku i wypozycjonowanie odbioru wom-u na tuz=ie wychodzi dużo niżej przez co może przeszkadzać zaczep czy będzie za bardzo zgięty a wtedy można go urwać, kolejną wadą jest działanie podnośnika dopiero po wł. wałka wom gdyż ten typ tak ma. Skrzynia wytrzyma taką moc spokojnie a nawet większą jak z roburów ify 68, 75 konne chłodzone powietrzem i z częściami do skrzyni na teraz raczej niema problemu ale są to używane więc trafić na naprawdę dobre to też loteria.

Silniki 3p tak mają głównie przez 360 gdyż to za słaby silnik do nich, przez co przyczynia się jeszcze zbyt duże obciążenie go, wade konstrukcyjną, jakość materiału, czasem wykonanie(kwestia sztuki), podobnie w 3512 w 2812 mniej bo mniejsza moc, inaczej te importowane i na takich częściach

Lepiej wychodzi sie zawsze na kupnie czegoś fabrycznego współcześniejszego do którego są produkowane wszystkie części.
marcinbrz
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2020, 19:15

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: marcinbrz »

Dziękuję raz jeszcze za opinie! Sprzęgło jednostopniowe to nie problem - jak wspominałem jeździłem Władkiem z rotacyjną i problemów nie miałem, kwestia rozpędzenia się bez obciążenia ;) Bardziej martwi mnie ten wysoko umieszczony wałek, o tym nie miałem pojęcia.
W takiem razie odpuszczam ten egzemplarz, dozbieram jeszcze biletów NBP i będę rozglądał się za Władysławem. Plusem jest też to, że można go kupić z kabiną, ewentualnie tanio w nią doposażyć, a rotacyjna bez kabiny to proszenie się o nieszczęście.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

Re: Zetor 25 3p - warto kupić?

Post autor: Majo »

U mnie Zetor 25 chodzi z opryskiwaczem i kopaczką gwiazdową na WOM. Nie ma z tym zbyt dużych problemów.
Przy rozrzutniku jednoosiowym też jest ok.

Na YT są filmy jak nawet pracuje z kopaczką elewatorową, a tam najbardziej bałbym się o kardan...
ODPOWIEDZ