Temat pługa Pz3 i pochodnych jest ciekawy. Sam ostatnio się temu próbowałem trochę przyjrzeć, bo podobają mi się i myślę nad zakupem.
Wersja pierwsza i podstawowa - Pz3. Powstał jako dedykowany do Ursusa C-451 z podnośnikiem hydraulicznym. Wieżyczka z prostopadłymi płaskownikami skierowanymi do tyłu - tam umocowane korby regulacyjne. Dodatkowo przykręcone dwa gięte płaskowniki do trzymania korb.
Wersja kolejna to pług Pz3S - dedykowany dla ciągników Zetor 50 Super. Wieżyczka już z płaskownikami skierowanymi do przodu. Inaczej zamocowane korby. Taki oglądałem jesienią, aczkolwiek podejrzewam, że wieżyczka mogła być modyfikowana przez właściciela. Według monografii na stulecie Unii Grudziądz produkowany do 1964 roku.
Co z Pz3z, zwanym Żubrem? Według wspomnianej monografii w ogóle taki nie istniał

Książka informuje, że w 1965 roku weszła do produkcji nowa rodzina pługów z ramą z kształtowników. Tymczasem pługi Pz3z produkowano co najmniej do 1967 roku - sam widziałem takich kilka, z tego rocznika jest też instrukcja obsługi. W informatorze Agromy z lat 66/67 występują oba typy pługów. Większość jakie widziałem miały również płaskowniki na wieżyczce skierowane do przodu wraz z korbami. Dedykowane dla Zetora 4011.
To teraz kwestie do wyjaśnienia.
Spotyka się również pługi z wieżyczką pionową i tak zamocowanymi korbami. Może to być pierwotnie Pz3S, bo taki pokazano w informatorze 66/67. Pewności jednak nie mam.
Przed zimą oglądałem z kolegą ~kumarzysta pług bez tabliczki znamionowej, ale z płaskownikami skierowanymi do tyłu. Spawy wyglądały ładnie, całość w zielonym starym kolorze. Brak otworów do przykręcenia widełek trzymających korby. Może końcowe wypusty miały już taką zmianę konstrukcyjną, ze względu na kolizję z tylną szybą w kabinie ciągnika?
Nie chcę zachwaszczać Twojego tematu, ale może uda się przy okazji wyjaśnić parę niewiadomych
