Kolumna do plewów

Rozmowy ogólnie o rolnictwie dawniej, ale także o urządzeniach, które nie pasują do innych działów - np. wiatraki.
heru96
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2020, 9:05

Kolumna do plewów

Post autor: heru96 »

Witam,
stworzyłem ten temat, ponieważ nie mogłem znaleźć w internecie informacji dotyczących tego urządzenia, którego używał mój pradziad, z tego co wiem służyło do oddzielania plewów od zbóż. Natomiast nie wiem gdzie zostało wyprodukowane i czy jest to unikat? Podobno w okolicy nikt tego nie miał(Białobrzegi, radomskie) i często okoliczni rolnicy pożyczali od pradziadka.
Obrazek
wojtek12321
Posty: 236
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: Kolumna do plewów

Post autor: wojtek12321 »

Jest to separator do czyszczenia zboża u nas popularnie nazywany żmijka. Rozdziela rożne frakcje ziarna, szczególnie sprawnie rozdziela różne chwasty i inne niepożądane nasiona ze zboża (kąkol, peluszka i wszelkie ziarna chwastów o kulistym kształcie nasion oraz połówki ziarna zbóż). Najczęściej stosowany dawniej do czyszczenia ziarna siewnego jako "drugi etap czyszczenia", pierwszy etap czyszczenia to pospolita wialnia, która jeszcze wszystkich zanieczyszczeń nie oddzieliła. Bardzo dobra też do czyszczenia grochu z połówek ziaren. Kto to produkował to niestety nie wiem.
W tym czasie chyba podobne urządzenia produkuje (produkował?) Spomasz S.A. Toruń, Toruńskie Zakłady Maszyn Młyńskich.
http://spomasztorun.pl/art/172/oddziela ... -mooa.html
http://spomasztorun.pl/art/files/80
luqasz17
Posty: 114
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

Re: Kolumna do plewów

Post autor: luqasz17 »

Jest to żmija jak opowiadał dziadek kiedyś sialo się peluszke w żyto gdy pylilo pyłek zytni opadal.i przykrywal posianą peluszke. Po zniwach w szkołach było żyto i peluszka po znieach na tum urzadzeniu wymlocone ziarno oczyszczało się.
ODPOWIEDZ