Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
SSaPeRR
Posty: 65
Rejestracja: 12 kwie 2012, 17:34

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: SSaPeRR »

Kolega KECZO ma inną blokadę wodzików w starszej wersjii T25 ponieważ wałek blokady jest nad zatrzaskami i ów wałek po puszczeniu sprzęgła dociska zatrzaski do wodzików. A u Kolegi wojtasxxx wałek blokady jest tak jak u mnie w bloku skrzyni pod wodzikami. Po puszczeniu sprzęgła sam wałek już się przekręca i blokuje wodziki.
ADam T25
Posty: 1
Rejestracja: 03 lip 2012, 17:55

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: ADam T25 »

Witam, proszę o pomoc nie wchodzi mi IV bieg w T 25. Co może być przyczyną?
Bajda
Posty: 112
Rejestracja: 28 kwie 2012, 15:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bajda »

@UP
Coś się popsuło ;)

A tak na serio to możliwe że wyrobił Ci się drążek zmiany biegów...
Mogło też coś się poluzować w skrzyni...
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Witam,

Mały problem z biegami w T25 z jedna wajchą.
traktor normalnie pracuje ale jeśli troszkę się zagrzeje (5-10min) to nagle zanika BIEG ktory akurat był właczony, wajcha zmiany biegów znajduje sie w tym samym położeniu, mogę wbić każdy bieg i po puszczeniu sprzęgła nadal traktor stoi w miejscu. Często trzeba pomachać na wszystkie możliwe sposoby i nic. Pomaga czasem zgaszenie ciągnika i powtórne jego zapalenie. Brat próbował już regulować takie ciengienko, troszke podkręcać czy też popuszczać ale pod małym obciązeniem samego ciągnika biegi nadal :o zanikają co jakiś czas ;/ Czy ktoś potrafi zdiagnozować co moze być przyczyna i czy będę musiał jakiegoś mechanika szukać bo u mnie z mechaniką maszyn to nie wysoko.
pawel1976
Posty: 63
Rejestracja: 02 sty 2013, 22:56

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: pawel1976 »

Witam.
Moim zdaniem wyskakuje ci przełożenie przód - tył. Wtedy lewarek pozostaje w miejscu biegu a wodzik przód - tył delikatnie się wysuwa i tryb nie zazębia. U mnie pomogła wymiana wodzika , być może tylko się odkręciły śruby. Tak czy inaczej czeka cię ściąganie podłogi i dekla skrzyni biegów.
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Painkiller »

Witam,sam byś mógł zdiagnozować przyczynę,zdemontuj podłogę i kolumnę zmiany biegów,nawet pokrywę skrzyni.Wydaje mi się iż może to być wina blokady biegów.Jeśli sam zajrzysz do skrzyni zaoszczędzisz parę"stówek",gdyż mechanik za te czynność,a tak przy okazji czegoś się nauczysz.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Przełożenie wyskakuje czy bieg po prostu ginie.
Pierwsze to problem z układem nawrotu.
Drugie to błąd sprzęgła.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Jak się uda to jeszcze dziś postaramy sie z bratem ściągnąć podłogę i zajrzeć do środka bo widzę że bez tego ani rusz.

PS. Czy wyskakuje bieg czy też zanika ? - określił bym to że zanika, nic nie trzeszczy nic się nie dzieje po prostu traktor staje w miejscu. Nie ma tu znaczenia czy jechał do przodu czy do tyłu.

Jak już dostaniemy się do podłogi i otworzymy to wykonam zdjęcia jeśli problem byłby skomplikowany.
Awatar użytkownika
pop
Posty: 807
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: pop »

Redukcyjne też znikają,czy tylko od1do6?
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Zanikają te i te.

Dziś pomału próbujemy dostać się do pokrywy ;/
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Stawiam na sprzęgło.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Painkiller »

Nie oceniajmy że to czy tamto czy sprzęgło zobaczymy co odkryją po zdjęciu pokrywy skrzyni.przecież równie dobrze może wyskoczyć redukcja i wajcha pozostanie w tym samym miejscu,a żadnego biegu nie będzie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Ale żeby zajrzeć do sprzęgła wystarczy odkręcić cztery śrubki w okienku rewizyjnym ....

Poza tym napisałem że "stawiam na sprzęgło" nie że jestem pewien iż to właśnie jego wina.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
pop
Posty: 807
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: pop »

Zawsze dobrze jest zdiagnozować wszystko przed rozebraniem,jeśli giną wszystkie biegi warto sprawdzić,czy WOM też traci napęd i wtedy wiadomo czy mordować się z dostępem do skrzyni czy najpierw zajżeć pod dekielek np.sprzęgła łubkowego i sprawdzić czy się kręci.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Witam
Brat w końcu się dokopał do skrzyni i ściągnął tą pokrywę. W środku wygląda że wszytko jest w porządku na pierwszy rzut oka. Jedyne co się nie podoba to wyrobiona ta część umieszczona pod pokrywa i pod lewarkiem zmiany biegów.
Czy ktoś z Panów wie co to jest albo jak się to fachowo nazywa ? W poniedziałek jak zawieziemy tą zużytą cześć do sklepu to może na wtorek by nam to by przywieźli a jak będzie miał to ze sobą to będzie szukał po magazynach.

Naprawa tego traktorka jest ciekawa bo ja siedzę w Krakowie i szukam różne rzeczy na komputerze a brat siedzi przy traktorze jakieś 150 km dalej :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Ta listwa służy do blokowania zapłonu. Na górze pokrywy jest "przełącznik" dochodzą do niego dwa przewody. Zapewne już dawno są odpite i złączone raz na zawsze.

Jak zostawisz ciągnik na wstecznym to przerwany jest obwód i nie da się go odpalić. Takie zabezpieczenie przed niepowołanym uruchomieniem.

Odkręć i wyrzuć, zaślep otwór po śrubie mocującej listwę.
Jak postanowisz zmienić lewarek na taki z wydzielonym nawrotem nie będziesz musiał drugi raz bawić się z tą blachą.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Tak wygląda otwarta skrzynia, jeszcze jakieś teraz demontują jakieś wodzidełko czy jak *no* jak zdemontuje to to jeszcze zamieszczę fotkę

Obrazek
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Sprężyny i zatrzaski niech powymieniają.

Zobaczcie czy jest luz na rewersie. Wygląda to tak że próba obrócenia silnika powoduje że tryby nawrotu które są umieszczone pod kątem 90 st. względem wałka ataku przesuwają się względem osi swojego obrotu.
Skomplikowane .....
Jeśli tak jest do wymiany na pewno tulejki w rewersie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

WOW ;/

Postaram się im to przekazać, jakiś tam sąsiad wpadł który nieraz walczy ze swoją "białoruską". Razem powinni coś więcej wywnioskować.
Jak będę coś mieć więcej dam znać . Dobrze że już wiemy po jakiego ta blacha była tam pod lewarkiem montowa i że to nie jest główna przyczyna zanikania biegów.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Wywal tą blachę.

Mam taką samą wersję ciągnika 1981, był z jedną wajchą, wymieniłem na taką z rewersem - cudowna poprawa.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ