Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: hubert »

Zamierzam się z kupnem jakiegoś kompresora, jego przeznaczeniem ma być ropowanie, pompowanie, malowanie pistoletem i tutaj pojawia się problem. Kompletnie nie wiem na jaki się zdecydować, czym się kierować itp. Oczywiście najlepsza opcja to jakiś w miarę tani, ale i wydajny, do tego jakiś pistolet, którym będę mógł spokojnie malować, do malowania zawsze coś się znajdzie. Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Ursus »

Jak zamierzasz tego amatorsko używać, to za ok. 400 zł możesz kupić kompresor w Castoramie czy Praktikerze, ze zbiornikiem, na kółeczkach no i na 230 V. Często dają Ci zestaw podstawowych narzędzi: pistolety różne, do pompowania z manometrem i przewód sprężynowy.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: hubert »

No tak amatorsko planuje, 230V oczywiście (nie mam siły w domu), ale jaka pojemność będzie wystarczająca? Czy ten zestaw narzędzi będzie się nadawał?
Awatar użytkownika
drax
Posty: 438
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: drax »

Jeżeli już chcesz malować, to butla minimum 50 l bo przy 24l sprężarka będzie pracować cały czas. Ciśnienie do malowania to 3.5 bara tak więc pasowało by, aby sprężarka utrzymała tyle cały czas to nie musisz robić przerw na nabicie butli, do malowania potrzebny Ci jest odwadniacz, aby nie narobić plam, ja kupiłem taki zestaw za 50 zł, chodziło mi głównie o pistolet do pompowania i zwykły pistolet, tego do malowania jeszcze nie używałem, ale wkrótce sprawdzę co jest to warte.
Roman1313
Posty: 563
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Roman1313 »

W Będzinie we wtorki na targu z bańką 50 litrów za 400zł, jednofazowy silnik produkcji zapewne chińskiej. Pozostają jeszcze droższe polskie WAN-y albo made in garaż czyli poskładane we własnym zakresie. Dużo przykładowych konstrukcji znajdziesz na elektrodzie.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Ursus »

Te z hipermarketów mają z reguły ok. 24 l. Nie malowałem takim, więc nie wiem na ile często będzie włączał się kompresor. Wiem, że dobijają do 7-8 bar. Ale co chcesz malować? Płot? Maszyny rolnicze? Samochód? Bo do tego ostatniego to na pewno odpada.

Pistolety dobre są te:
http://allegro.pl/pistolet-lakierniczy- ... 92080.html

Warto dać te 5 zł więcej i mieć zbiornik metalowy, zamykany deklem, a nie zakręcaną pokrywą, bo takie trudniej wyczyścić.



Pracują przy ciśnieniu 3,5-5.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: hubert »

Czeka mnie malowanie płotu (taki spawany z różnych elementów 12 przęseł + brama), na pewno jakieś maszyny też kiedyś, samochody to nie - przynajmniej nie w najbliższym czasie, ew. motocykle :D
lukas2985
Posty: 24
Rejestracja: 26 lip 2010, 13:19

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: lukas2985 »

Witam ja w warsztacie mam kompresor 250 l i przy dużych malowaniach,szczególnie zaś przy gruntowaniu, kiedy wydatek powietrza i farby jest większy,często się uruchamia , i to co pisał "drax" koniecznie odwadniacz,bo czym mniejszy zbiornik tym częstsza i dłuższa praca sprężarki a co za tym idzie wyższa temperatura powietrza tłoczonego do zbiornika,a tym samym więcej skroplin i oleju w zbiorniku, co przekreśla poprawne malowanie,co do pistoletu, nie ma uniwersalnego, jeśli malujesz maszyny wystarczy względnie dokładny (decyduje wielkość dyszy wylotowej im mniejsza tym precyzyjniej można ustalić wydajność farby) do malowania dokładnego konieczna jest regulacja szerokości strumienia farby ,regulacja ilości powietrza i przepływu farby ,do gruntowania wystarczy zwykła "plujka" ...
Awatar użytkownika
zdziaszek
Posty: 212
Rejestracja: 02 sie 2008, 18:00

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: zdziaszek »

witam
wypowiem sie na temat kompresora olejowego 230v ze zbiornikiem 24l. Przeważnie takie są oferowane w marketach itp (cena 300-500zł). Otóż niestety w przypadku malowania trzeba co chwilę zrobić przerwę, ponieważ jest za małe ciśnienie by pracować ciągle - tzn w zbiorniku zbyt szybko spada ciśnienie i kompresor praktycznie co chwila jest włączony. Jeśli ma być to jakiś lepszy kompresor polecam poszukać dwu tłokowego (może być nawet samoróbka byle dobrze zrobiona). Co do sklepowych 50l też bałbym się że trzeba by ci jakiś czas odczekiwać przy malowaniu (bo nie tylko ilość powietrza jest ważna ale i wydajność). Wszystko zależny od zasobności portfela... ;)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Ursus »

Ja planuję kupić taki hipermarketowy, 24l, ale raczej do pompowania kół, ewentualnie coś przedmuchać, rzadziej do malowania, jak już to jakieś podkładowanie.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: hubert »

A jaka wydajność powinna starczyć?
darius
Posty: 314
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: darius »

Ursus napisał/a:
Ja planuję kupić taki hipermarketowy, 24l, ale raczej do pompowania kół, ewentualnie coś przedmuchać, rzadziej do malowania, jak już to jakieś podkładowanie.
Nie kupuj 24l bo będziesz żałował,ja jak też miałem kupowac 24l ałe jak zobaczyłem że,50l jest droszy o 50zł i teraz nie żałuje.A mam taki.

Obrazek
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: drandrzej »

miałem ten sam dylemat ze 2 lata wstecz
potrzebuję lakierowac wypiaskowane elementy podkładem(i reaktywnym i akrylowym), potem lakierem

po rozważaniach zakupiłem sprężarkę AIRPRESS 2 tłoki , 200 litrów
w zbiorniku utrzymuję 10 atm i bezpośrednio z tego leci wąż do pistoletu do przedmuchiwania - lub PEX 16 do odległego miejsca na działce gdzie mam główny "polowy" warsztat bombajowy do ciężkich tematów

z regulowanego wyjścia zasilam i pistolety (dysze od 1,4 do 1,7) i aerografy

mając na względzie koszt mozesz zmajstrować coś podobnego samodzielnie - połączyć w magistralę 2 sprężarki i zbiornik ciśnieniowy , dodać wyłacznik ciśnieniowy i zawór redukcyjny , w zbiorniku ciśnieniowym w najniższym miejscu powinien być zaworek pozwalający na wylanie skroplin - czyli wody z resztkami oleju "sprężarkowego"

mnie jakoś te chinolki nie przekonały po wypróbowaniu - może zbyt sceptycvznie podchodzę do ich techniki - ale kompresorek 24/50 l itrów(nie pamiętam jaki ale sprężarki mają te same - więc jakby bez róznicy) nie dotrwał do końca malowania podkładem wypiaskowanego bombajka
Awatar użytkownika
baro
Posty: 583
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: baro »

Ja mam kompresor 100l firmy rockworth dokładnie taki sam
http://allegro.pl/kompresor-tlokowy-roc ... 76659.html

Somsiad nim samochód malował bo mu pożyczałem u mnie w garażu głównie z pneumatem pracuje ciśnienie max mam ustawione 9,5atm bo rpzy 10atm otwiera się zawór upustowy :P utrzymyje 6,5 atm z tego co kojarzę jak dla mnie jest wystarczający
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Ursus »

darius napisał/a:

Nie kupuj 24l bo będziesz żałował,ja jak też miałem kupowac 24l ałe jak zobaczyłem że,50l jest droszy o 50zł i teraz nie żałuje.A mam taki.

Obrazek
No może masz racje rzeczywiście. Dokładnie do tego tematu się jeszcze nie przymierzałem.

A takie dwutłokowe cacko to jak cenowo stoi mniej więcej?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: olowaty »

Chiński kompresor 24 bądź 50 litrów pociągnie pistolet, bo pistolet ciągnie max 120 litrów na minutę i do tego max przy 5 atm. Jeżeli chciałbyś używać czegoś co potrzebuje też 120 litrów na minutę ale ciśnienia 7 atm, to zapomnij. Te kitajskie wynalazki mają wydajność 130l/min. A podawane 270 l/min to jest na ssaniu. Ogólnie ich wydajność jest zbliżona, a w sumie minimalnie niższa niż wydajność sprężarki w ursusie/starze.



Co do pistoletu to ja kupiłem Mini K3 firmy Mar-Pol, chińczyk, ale daje rady. Jeżeli chcesz coś lepszego, to Fobo Lux, tylko nie Fobo Lux II. Fobo Lux II szybko się zużywają, ciekną. Zalezy ile chcesz na pistolet wydać.
Mar-Pol - 25 zł
Fobo - około 80 zł



http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=1493
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Ursus »

Ja mam sprężarkę taką Starowską... może by samemu coś skombinować? :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Kompresor+pistolet - pomoc w wyborze

Post autor: Bolszewik »

U mnie na złomownicy leżał niedawno zestaw jakoś pompa wtryskowa cztery sekcje + sprężarka dwutłokowa.

Bardzo zgrabne i małe.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ