Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Rozmowy nie na temat
bergman31
Posty: 1284
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: bergman31 »

Moja dziewczyna posiada 5 hektarowe gospodarstwo, w tym 1,7 ha łąk. Moi rodzice mają 1 ha pola. Moje pytanie brzmi: czy po ślubie ziemie wydzierżawić, czy też samemu uprawiać? Moja dziewczyna posiada Ursusa C-330, wóz do niego, pług, kultywator, brony 3 i 5 polowe, obsypnik do ziemniaków. Jest też z sąsiadem współwłaścicielem kopaczki dwurzędowej i zgrabiarki gwiazdowej. Ja mam ciągnik SAM z silnikiem Fiata 126p, dwa pługi do niego, kultywator i obsypnik do ziemniaków. Dodam, że pracuję na etacie. Co będzie bardziej opłacalne?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1559
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: marek »

Wydzierżawiam działkę koło Warszawy i cena dzierżawy za hektar była do tej pory 1000 zł rocznie.Klasa IIIa.
bergman31
Posty: 1284
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: bergman31 »

Ja jestem z województwa kuj-pom. Daleko od dużych miast i ceny są niższe. Ziemia klasy III i IV.
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: svecla »

W praktyce rzeczywista cena za dzierżawę będzie oscylowac koło 500-800 zł/ha, łąki sa przeważnie tańsze.

Co do gospodarowania: dużo zależy od tego, czy jest możliwośc dobrania pola w pobliżu. Jeżeli tak, to warto. jeżeli nie, to można się bawić w to, pod warunkiem wejścia w niszową produkcję. Tutaj widzę np. dobre warunki do produkcji warzyw + żywca wołowego (lub mleka, ale tutaj kwoty itp skutecznie hamują biznes). Jakieś 3 krówki, tak dla obornika nawet bardziej, no i warzywka korzeniowe: marchew, seler, buraczki ćwikłowe, itp itd w zależności od lokalnego rynku i zapotrzebowania. Owszem, produkcja taka obarczona jest ciut większym ryzykiem, wymagająca pewnych inwestycji w park maszynowy, ale umożliwiająca generowanie przychodów rzędu kilkudziesięciu , może nawet 100 tysięcy rocznie.

Jeżeli miałoby o być tylko na zasadzie zasiać jakieś zboże i wynająć kombajn, to nie warto sobie tyłka zawracać na taki areał, chyba że na własne potrzeby produkowac zdrową żywność :)
bergman31
Posty: 1284
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: bergman31 »

Przy produkcji warzyw, to cały dzień zajmie praca na polu, a ja pracuje w systemie pracy ciągłej (również w święta). Do tego w moich okolicach jest jest kilkanaście gospodarstw ogrodniczych. Kto ma możliwość, to na własne potrzeby sam uprawia warzywa na działce.

Znajomy proponował mi abym zakupił klacz i od niej sprzedawał źrebaki lub hodował parę sztuk bydła mięsnego. Myślałem też o agroturystyce.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: Bolszewik »

Za 3 ha 5/6 klasy wziąłem w tym roku 500 zł i mam święty spokój.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Wicher
Posty: 2080
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: Wicher »

Można to też zalesić, przy lesie roboty niewiele a drewno zawsze jest w cenie ;)
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
bergman31
Posty: 1284
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: bergman31 »

Zalesianie odpada, bo za dobra ziemia. Może faktycznie lepiej wydzierżawić. W tym roku za 1,7 ha łąki sąsiad dał 500 zł plus dotacje. Więc chyba nie jest źle.
ewa888
Posty: 3
Rejestracja: 01 lip 2014, 11:29

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: ewa888 »

Obecnie chyba bardziej opłaca się dzierżawa, jak się ma tej ziemi niewiele

---
Kontakt - http://odsniezaniewarszawa24.pl/kontakt.php
jacek0106
Posty: 685
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: jacek0106 »

Kolega u mnie łąki swoim stadem za friko wypasa, a ja mam dotacje, no i nie muszę kosić, a ziemia w kulturze jest.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 544
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Ziemię wydzierżawić czy uprawiać samemu?

Post autor: piotr31 »

500 zł plus dotacje .U nas dotacja + podatek i nie ma od kogo wydzierżawić a o kupnie to nie ma mowy
ODPOWIEDZ