Zetor A 25 - remont

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: krzmaz7 »

No tak tylko do podanej ceny trzeba jeszcze doliczyć ok.2000zł za transport, bo Szczecinek jest trochę daleko od Lublina, no i nie wiadomo czy jest zarejestrowany. Pomijając to wszystko, póki nie sprzedam Zetorka nie mam kasy na drugi ciągnik :( .



__________________________________________________________________


Witam.

Dawno nic nie pisałem w tym temacie, ponieważ z wymienionych przeze mnie kilka postów wcześniej powodów oraz z racji, że dużą część wolnego czasu pochłania nauka sprawa Zetorka zawisła w próżni. Niestety (a może stety) nie udało mi się go sprzedać a na lepszy ciągnik nadal mnie nie stać. Remont jak stanął w owym martwym punkcie tak dalej stoi i szczerze powiedziawszy nie wiem, co mam dalej robić.

Sprzedanie Zetorka definitywnie rozwiązałoby problem, ale minimalna cena za wszystko, co zgromadziłem związane z Zetorem to 4500 tys. zł. co jest raczej trudne do osiągnięcia.

Oczywiście w grę wchodzi sprzedaż na części, ale niestety tu pojawia się kolejny problem, ponieważ ze sprzedażą wszystkich drobniejszych części nie było by kłopotu tylko, gdy już to wszystko sprzedam to co ja zrobię z tymi większymi częściami tj. silnik i skrzynia biegów (oddanie tego na złom nawet mi przez myśl nie przeszło, a kupnem nie był nikt zainteresowany). Właśnie z powodu silnika i skrzyni biegów ogłaszając jakiś czas temu na forum Zetorka na części z nikim się nie dogadałem. Sprzedanie tych większych części otworzyłoby drogę sprzedaży mniejszym częściom.

Kolejnym sposobem rozwiązania sprawy Zetorka jest zamiana. Po rozmowach z kilkoma osobami oraz własnych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że najlepszym na mój areał byłby Ursus C-328, niestety przerobiony na C-330 (chodzi głównie o porządną kabinę) lub odpowiednio przystosowany Wladimirec T-25 (opuszczony i trochę poszerzony). Głównym problemem w tym wypadku jest znalezienie osoby posiadającej Ursusa C-328 lub Wladimirca będącego na chodzie i z możliwością rejestracji (przystosowanie do własnych potrzeb zostawiam już sobie), która chciałaby dokonać takiej zamiany, oczywiście za moją dopłatą.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, najlepsze dla Zetorka, ale chyba nie najkorzystniejsze. Cały czas chodzi mi po głowie dokończenie remontu, ale wówczas Zetor nie miałby lekkiego życia, ponieważ musiałby podołać w polu różnym maszynom, chociażby raz do roku rozrzutnik obornika (w moim wypadku chodzi o kompost, którego z roku na rok jest coraz więcej). Ponadto do dokończenia remontu, tak aby Zetorek wyjechał jak z fabryki (skundlenie zabytka mnie nie interesuje) potrzebna jest jeszcze niemała sumka. Pierwszym i największym problemem jest silnik, bo o ile góra jest w bardzo dobrym stanie o tyle w ramach równowagi dół wymaga gruntownego remontu, którego sam się na pewno nie podejmę. Oprócz tego blok silnika jest starego typu. Z wytłoczonych numerów wynika, że jest on dość stary, a co za tym idzie był już kilkakrotnie pęknięty i spawany, więc nie chcę w niego inwestować. Miałem namierzony drugi silnik po remoncie, niestety kontakt ze sprzedającym mi się urwał. Kupno silnika po remoncie (oczywiście bez głowicy, bo ją mam) pewnie zaowocowałoby dokończeniem całego remontu (jakoś przebolałbym brak kabiny), tylko czy Zetorek poradzi sobie z pracą w polu (może nie ma jej strasznie dużo, ale czy warto go męczyć) no i oczywiście, czy znajdzie się ktoś, kto sprzeda mi za rozsądne pieniądze silnik po remoncie do Zetora 25 i pomoże w uruchomieniu ciągnika?

Proszę was po raz kolejny już w tym temacie o pomoc w zaistniałej sytuacji, bo nie widzę najmniejszego sensu, aby Zetorek stał dalej bezczynnie w kącie garażu a sam już nie wiem, co mam z tym wszystkim zrobić. Mam wielką nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi w jakiś sposób pomóc.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: drax »

Jeżeli chodzi o silnik do 25, to widziałem takowy w Czechach, w przeliczeniu kosztował 750 zł, ale wątpię czy był on po remoncie. Posiadał sprężarkę. Ja co do mojego Zetora K25, rozczarowałem się. Prawdopodobnie jest to problem z pompą wtryskową, ale ciągnik nie daje rady orać nawet na 1 biegu. Nie wiem czy pracowałeś nim już, ale jeździłem ostatnio na zrywce Władimircem T-25, różnica ogromna, na korzyść Władka.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: Ursus »

Krzysiek gdyby nie odległość to moglibyśmy pomóc Ci w remoncie silnika. No chyba, że masz jakiś pomysł w tym względzie. Uważam, że dobrze zrobiony Zetorek, po wymianie tulei itd. i remoncie skrzyni biegów zrobionej rzetelnie nie musi się bać powrotu do pracy. To nawet dla niego byłby zaszczyt, że nie stoi i nie wygniata podłoża tylko pracuje :)

Podeślij dokładne fotki bloku do mnie na maila. Obejrzymy i zobaczymy czy jest tak źle jak piszesz. Myślę, że w silniku, o ile masz głowicę dobrą, to największy koszt to komplety naprawcze. Panewki są drugim kosztownym elementem, ale może u Ciebie jeszcze są ok?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: krzmaz7 »

Dzięki Paweł za szybką odpowiedź. Odezwę się jutro na maila.
Awatar użytkownika
Mateusz Rogowski
Posty: 342
Rejestracja: 16 cze 2006, 12:38

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: Mateusz Rogowski »

Dokłądnie jak Paweł pisze, pole Zetorkowi nie straszne. Wkońcu kiedyś ciagniki te obrabiały prawie cały nasz piękny kraj ;) Zrobic go a potem dbac o podstawowe spr. z silnikiem i będzie grało. Mój kolega z klasy ma ok 20 ha ziemniaka skrobiowego i jego ojciec od 1970 do 2005 właśnie taka plantacje obsługiwał Bocianem oprósz sadzenia i kopania. Takie zabiegi jak obsypywanie, pryskanie i ścinanie łętów wykonywał Z25 K ;)
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: krzmaz7 »

Powiem tak: znalazłem fajny opryskiwacz 200 litrowy (nowy), tylko czekam na odpowiedź ile on waży. Artykuł o rozsiewaczu KOS trochę mnie przekonał, co do możliwości pracowania w polu takim sprzętem (myślałem, ze to totalny archaik, ale widzę, że jest lepszy od popularnego Lejka). Znalazłem również ciekawy rozrzutnik 2,5 tonowy marki Schicht i sądzę, że po niewielkich modernizacjach tej maszyny Zetorek mógłby sobie z nim poradzić. Z maszynami takimi jak pług, kultywator i brony Zetorek nie powinien mieć problemu, więc może jeszcze coś by z tego wszystkiego wyszło. Wszystko zależy od silnika, który zdecydowanie chcę wymienić (nie planuję zakładać nieoryginalnego silnika).
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: Ursus »

Na ile Ci się spieszy z tym silnikiem?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: krzmaz7 »

Spieszy to może za mocne słowo, ale chciałbym żeby najpóźniej pod koniec lipca Zetorek mógł o własnych siłach wyjechać z garażu.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: damber »

Fajnie, że nie zrezygnowałeś z ZETOR-ka, bo szkoda by go było.
Facebook. old URSUS tractor
bart567
Posty: 56
Rejestracja: 24 wrz 2009, 0:26

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: bart567 »

~krzmaz7 tak z ciekawości ile masz ziemi że urażasz że zetorek nie podoła obrobieniu takiego areału?

Znalazłem również ciekawy rozrzutnik 2,5 tonowy marki Schicht i sądzę, że po niewielkich modernizacjach tej maszyny Zetorek mógłby sobie z nim poradzić.
Maszyna jak znalazł do zetora, jednakże w przypadku potrzeby dużych przeróbek aby mógł współpracować z zetorem ja bym sobie darował. Z polskim 3,5 tonowym rozrzutnikiem zetor też radzi sobie całkiem nieźle, trzeba tylko pamiętać aby nie ładować na niego zbyt wiele. Wystarczy na poziom niewiele wyższy niż poziom burt.

Artykuł o rozsiewaczu KOS trochę mnie przekonał, co do możliwości pracowania w polu takim sprzętem (myślałem, ze to totalny archaik, ale widzę, że jest lepszy od popularnego Lejka)
Rozsiewacz Kos rzeczywiście nie jest złą konstrukcją, ale moim zdaniem tzw. "lejek" jest nie tyle wydajniejszy co praktyczniejszy w użytkowaniu dzięki o wiele lepszej zwrotności.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: Ursus »

Jaka decyzja zapadła?

Ja bym dalej chyba upierał się nad tym, żeby póki co wrzucić silnik od C328 lub C330 - tak najmniej inwazyjnie. Żeby można było łatwo wrócić do oryginału.

Tym bardziej, że są dostępne już panewki za nieduże w sumie pieniądze.

http://allegro.pl/item999884873_kpl_pan ... or_25.html
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
chodkii
Posty: 148
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:51

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: chodkii »

co do silnika to zadzwon jakos podjade i sie go dokładnie obejzy i moze cos pomoge w wolnej chwili 695665313:p
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: krzmaz7 »

Witam po kolejnej przerwie.
Niestety ten post będzie kończącym ten temat, bo mam do przekazania z punktu widzenia Retrotraktorzysty raczej smutną wiadomość.
Sprzedałem Zetorka, a w zasadzie, że tak powiem sam "korpus" ciągnika (skrzynia biegów, resztka silnika i przednie zawieszenie). Trochę było mi go żal, ale po wielu przemyśleniach doszedłem do wniosku, że będzie to najlepsze rozwiązanie w mojej sytuacji.
Zostało mi naturalnie mnóstwo części, które chcę w miarę szybko i za rozsądne pieniądze sprzedać, ale o tym już w innym temacie w dziale sprzedam.
Na koniec przedstawiam ostatnie zdjęcia mojego pierwszego ciągnika (takie pożegnanie). Mam wielką nadzieję, że w niedługim czasie miejsce Zetorka zajmie drugi, ale tym razem w pełni sprawny traktor, który podoła wszystkim zadaniom, jakie dla niego przewiduję.
[img][IMG]http://images48.fotosik.pl/288/08a64d18bbd01b75m.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://images46.fotosik.pl/287/96e2d491dfb36a1cm.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://images46.fotosik.pl/287/7d18bfda096745fbm.jpg[/img][/img]

Do Administracji:
Możecie zamknąć ten temat, ale prosiłbym żeby go nie usuwać, bo na tych kilku stronach jest zgromadzone wiele ciekawych informacji i porad, które mogą się jeszcze komuś przydać w czasie remontu swojego Zetora 25.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: Ursus »

Administracja odpowiada: NIE!!!
Nie zamkniemy tematu i tym bardziej go nie usuniemy :) Hehe

Szkoda, ale wierzę, że uda Ci się nabyć coś co będzie bardziej rokowało na jazdę :)
Można wiedzieć w jaki rejon Polski pojechał i czy będzie zabytek z niego czy do pracy?



I jeszcze pytanie... Sprzedałeś te dekielki z napisem Zetor razem z nim? :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: krzmaz7 »

Paweł, dzięki za to definitywne NIE, bo trochę szkoda by mi był tych kilku stron opisujących świetnie spędzony czas.
Zetorek pojechał gdzieś w okolice Sandomierza z przeznaczeniem na dawcę części do innego egzemplarza (trochę smutny koniec, ale cóż).
Dekielków nie sprzedałem, więc ... ( odsyłam do działu "sprzedam" )
:) .
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12258
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Zetor A 25 - remont

Post autor: Ursus »

Lepszy taki koniec niż huta :) Zawsze coś z niego może zostać i kiedyś zapyrkotać :) (patrz remontu Ursusów drandrzeja...)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ