Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: grzegorz 1969 »

Przyszła pora na wymianę walłka sprzęgłowego z atakiem, wcześniej wyrabiały się kliny i sprzęgło łupkowe, teraz urwał się wałek i mam pytanie czy ktoś zna dokładny odpowiednik łożyska 306k3 które idzie na wałek z atakiem, wcześniej ktoś napisał że końcówka k3 oznacza że bieżnia wewnętrzna stożkowa(1:12), a znająć sprzedawców to niebędą wiedzieli o co pytam.
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Painkiller »

To jaki sprzedawca prowadzi sklep częściami nie umiejący posługiwać się katalogiem . Weź łożysko do sklepu niech szuka powinien mieć rozpiskę polskich odpowiedników,jeśli nie ma to do lichy sklep...Po drugie musi być przyczyna iż ten wałek ukręciło,też bym to uwzględnił..
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Panowie z ZSRR nie od tak sobie takie tam zastosowali ;/ Czy możesz sprawdzić dokładnie może suwmiarką czy na wałku w którym było własnie to łożysko mamy jakiś delikatny stożek ? tutaj już tylko z ciekawości teraz pytam.

Czy mógłbyś przestawić jakieś fotki zniszczonego wałka ataku ? dla mnie bardzo dziwne jest że ten się "urwał" , usiał kiedyś być wymieniany na jakiś może chiński ale nadal mi to nie pasuje. Powinno się sprzęgło łubkowe rozlecieć lub powinno kliny pościnać.

A wracając jeszcze do wałka to przy dużym monecie obrotowym powinny tryby się połamać niż ukręcić wałek ;/ Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wadliwy wałek,Oznaczenie litery K w łozyskach

Obrazek

A tutaj takie łożysko można dostać

Obrazek
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: grzegorz 1969 »

Wałek z atakiem był napewno oryginał, a powodem urwania był duży luz na tym łożysku i kilkaset godzin drgań swoje zrobiło, łożysko udało mi się znależć oryginał ussr 306k ale z jednej strony kryte, kupiłem też polskie ale bieżnia wewnętrzna i zewnętrzna w rosyjskim jest większa, nawet na oko wygłąda bardziej masywnie i napewno lepiej przenosi obciążenia które przenosi stożkowy atak
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Jeśli na łożysku 306K były bardzo duże luzy, to jak już będziesz tam wymieniał to sprawdź w jakim stanie są koła zębate współpracujące z wałkiem ataku. Niepoprawna praca samego wałka mogła powodować złe zazębianie się kół zębatych. Jeśli te były wyeksploatowane to mogła się zdarzyć sytuacja w której zęby zamiast przenosić obciążenie zaczęły się zakleszczać wierzchołkami i to mogło by przyczyną zniszczenia wałka ataku.

Jeśli bym miał do wyboru stare rosyjskie łożysko z jakieś polskie to na pewno brałbym to stare.

Skoro jesteś na takim etapie naprawy to pewnie będziesz rozbierał skrzynie ;/ fajnie by było jak byś wykonał kilka fotek :) mi udało się uratować przed wymianą wałka ataku ale pewnie kiedyś to mnie będzie czekało ;/ a ja mechanikiem nie jestem :D*stress*
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: grzegorz 1969 »

Rewers miałem wymieniony na wiosnę, na zębach prawie niema sladu pracy, wałek z atakiem musiałem wyciągać trzy razy bo właściwe zazębienie reguluje się blaszkami pod obudową łożyska, dodatkowo wymieniłem tarczę , łożysko wyciskowe wałek sprzęgłowy, ja też mechanikiem nie jestem.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

A skoro już mówimy o tych blaszkach to czasem one nie po to są w kształcie księżyca by dało się łatwo dołożyć lub odjąć podczas regulacji wałka ataku bez demolowania skrzyni przy ustawianiu zazębienia ?
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: grzegorz 1969 »

Tak półksiężyce, ale żeby był dostęp to trzeba odkręcić obudowę sprzęgła i jeszcze parę rzeczy, napewno nie będzie łatwiej i szybciej.
Awatar użytkownika
Karios
Posty: 74
Rejestracja: 20 lut 2013, 22:41

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Karios »

Mówiąc OBUDOWE SPRZEGŁA masz na myśli dekiel od komory sprzęgła łubkowego ? Mi przez ten otwór udało się spawać wałek ataku przy wyrobionym wpuście i jeszcze podejść tam ze szlifierka kątową i zestawem pilników,ale naprawiłem :D

Czy może masz na myśli rozpołowienie całego ciągnika by był dostęp frontalny (od przodu ciągnika) ?
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: KECZO »

grzegorz 1969 napisał/a:
Tak półksiężyce, ale żeby był dostęp to trzeba odkręcić obudowę sprzęgła i jeszcze parę rzeczy, napewno nie będzie łatwiej i szybciej.
Czy ja wiem. Jakbym miał do wyboru ponowne rozbebeszanie skrzyni w celu dołożenia podkładki albo rozpołowienie go to zdecydowanie łatwiej i szybciej pójdzie to drugie.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: grzegorz 1969 »

Rozpołowiony miałem ale z silnikiem, a chodzi o korpus sprzęgła i tak się składa że miałem tam podparty wózek do rozjeżdżania, a dodatkowo musiał bym odkręcić kolumnę kierowniczą i kabinę, też robiłem przez otwór do sprzęgła łupkowego.
misiek
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2015, 20:53

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: misiek »

Witam
Proszę o radę w temacie skrzyni biegów Władka.
Postanowiłem uszczęśliwić ojczulka i wymienić mu we Władeczku głowicę jednowajchową na dwuwajchową z osobnym rewersem. Po zaczerpnięciu szczypty wiedzy z sieci, zakupiłem kompletną głowicę z wajchami i zabraliśmy się do wymiany. Po założeniu nowej gały zdziwienie- kompletna blokada. Rewers ani drgnie a główną wajchą nie idzie wbić żadnego biegu. Wyczytałem że nie ma konieczności odkręcania blachy od blokady zapłonu a wystarczy ją obrócić i dokręcić (tak też zrobiłem) Obawiam się że nie da się jej odkręcić bez ściągnięcia dekla skrzyni, a dekla nie da się ściągnąć bez odkręcania rurek (czego chciałem uniknąć) Po kilkukrotnym odkręceniu głowicy, zauważyłem że dźwignia rewersu jakby haczyła o choinkę w deklu skrzyni (tak jakby nie trafiała w wycięcie). Proszę o wszelkie porady w temacie bo wyginanie dźwignie wolę traktować jako ostateczność. No a dlaczego nie wchodzą biegi zasadnicze?
Z góry dziękuje za pomoc
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: grzegorz 1969 »

Czasami dzwignia zmiany biegów jest trochę dłuższa, u mnie tak było, po poluzowaniu śrub biegi wchodziły, trochę zeszlifowałem kulkę na końcu dzwigni i było dobrze, taka jakość części.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Blachę wystarczy obrócić, ale jeśli ktoś coś podłożył to może być za nisko i wadzić.
Można uwiązać blachę drutem, odciąć śrubę mocującą, wyjąc blachę, a śrubka wypłynie ze spuszczanym olejem. Gorzej jak nie wypłynie, nie namawiam do tego rozwiązania, ale słyszałem o takiej wersji.

Na początek podłóż rzeczywiście ze dwie podkładki żeby zwiększyć dystans.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
darekw1234
Posty: 3
Rejestracja: 13 cze 2015, 11:51

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: darekw1234 »

Witam jestem tu nowy mam problem z biegami redukcyjnymi we władku mianowicie jak wrzucam bieg traktor nie jedzie odkręcałem pokrywę od wodzików wodzik normalnie się przesuwa a biegu nie ma ale za to nieraz jak wyrzucam np.z 4 na luz bieg wrzuca się sam i nie mogę go wyrzucić i nieraz jeszcze pod czas jazdy słychać zgrzytanie tak jak by ten tryb od tego biegu latał w skrzyni jak chcę co to może być.

Ps.na szosowych i polowych jest tak samo.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

A co z wom ?

Biegi redukcyjne chodzą z tryba wom, Niestety by bo wymienić trzeba rozpruć całą skrzynię ....

Czy jeśli jedzie na biegu redukcyjnym i minimalnym gazie to "przerywa".
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
darekw1234
Posty: 3
Rejestracja: 13 cze 2015, 11:51

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: darekw1234 »

Wom chyba ok przynajmniej na pusto pod obciążeniem nie wiem bo ciągnika używam głównie do lasu a tego przerywania nie zauważyłem.

A czy może być tak że np.odkręciły się widełki albo ułamały.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4854
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: Bolszewik »

Odkręć pokrywę .....
Może powstały gdzieś jakieś luzy to trzeba raczej obejrzeć na żywca *no*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
darekw1234
Posty: 3
Rejestracja: 13 cze 2015, 11:51

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: darekw1234 »

Ok dzięki jak będę miał trochę czasu to tak zrobię.
ZULUS
Posty: 48
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:46

RE: Skrzynia biegów w t-25 POMOCY !

Post autor: ZULUS »

Witam - za mną kolejny etap - remont skrzyni biegów zakończony z końcem listopada . Na mechanika czekałem dosyć długo, ale warto było !. Kilka fotem z przebiegu remontu.
https://plus.google.com/photos/10024243 ... 3252947713. Przy okazji skrzyni wymiana klinów w sprzęgle łubkowym, wymiana łożysk napędu pompy hydraulicznej. Nowe taśmy hamulcowe, wymieniłem kolumnę zmiany biegów. Zamontowałem świecę płomieniowa zamiast żarowej - pierwsze próby odpalania rewelacyjne.
ODPOWIEDZ