S7 301D Nie da się poruszyć korbą

Porady i wskazówki remontowe, adresy sklepów, itp.
Haszenmachen
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2023, 12:54

S7 301D Nie da się poruszyć korbą

Post autor: Haszenmachen »

Witam, od razu zaznaczę, że nie znam się za bardzo na mechanice, dlatego liczę na pomoc z Waszej strony ;).
Otóż mam problem z silnikiem s7 301d. Traktor stał przez kilka lat nie odpalany i w końcu postanowiłem się za niego wziąć. Kiedy spróbowałem zakręcić korbą, żeby go odpalić, okazało się, że kompletnie nie da się nią ruszyć - korba się skrzywiła, a silnik jak stał tak stoi :) . Szukałem w internecie informacji na ten temat, ale nigdzie nie znalazłem, żeby ktoś też miał podobny problem. Rozebrałem silnik do gołego tłoka i spróbowałem poruszyć nim od strony koła zamachowego za pomocą klucza nasadowego. Udało się, jednak wymagało to przyłożenia bardzo dużej siły. Dało się zrobić jeden lub dwa obroty i znowu tłok zablokował się w jednym położeniu.
Przyszło mi do głowy, że to może być jakiś urwany ząb w przekładni, albo coś z wałem. Jak myślicie co może być tego przyczyną i jak to naprawić?
Czeslaw
Posty: 152
Rejestracja: 13 wrz 2011, 23:10

Re: S7 301D Nie da się poruszyć korbą

Post autor: Czeslaw »

Przeważnie korozja blokuje tłok w cylindrze.Tak się dzieje po dłuższym postoju silnika. W takim przypadku powinno się unikać siłowego pokonywania blokady.Wskazane jest bardziej fachowe podejście do problemu by nie powodować jeszcze większych szkód. Można próbować odkręcić głowicę i ostrożnie wysunąć cylinder. Po tej czynności można sprawdzić czy pozostałe elementy dają się obrócić. Jeśli nie to jest jeszcze inna przyczyna.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1556
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: S7 301D Nie da się poruszyć korbą

Post autor: marek »

Po dłuższym postoju wskazane jest wlanie do cylindra kilku centymetrów oleju silnikowego i odczekanie aż rozejdzie się po cylindrze i pierścieniach. W Twoim przypadku proponował bym wlać do cylindra WD 40. Ale jeżeli nawet silnik da się obrócić to powinieneś zajrzeć do tłoka jak to wygląda.Czy nie stoją pierścienie.A jeśli już wyjąłeś tłok i silnik dalej się nie obraca to panewki To bardzo prosty silnik.
ODPOWIEDZ