Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik górski

Czyli RS i inne
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik górski

Post autor: olowaty »

Chciałbym zainteresować was dwoma ciekawymi projektami IBMER.

1. Samobieżny środek energetyczny SSE:
http://www.ibmer.org.pl/SSE.htm

2. Samobieżny nośnik górski "Harnaś"
http://www.ibmer.org.pl/Harnas.htm

Prosiłbym o jakieś szersze info na temat tych maszyn. Na stronie IBMER jest tylko lakoniczny opis. Może ktoś z nimi się spotkał?
http://www.ibmer.org.pl/o_nas.htm
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: damber »

Pierwszy raz widze taki pojazd:o
Też bym chętnie się dowiedział czegoś więcej na temat tego pojazdu.

Jakaś zagraniczna firma ma taki pojazd w swojej ofercie, chyba POTTINGER jak się nie myle.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: olowaty »

Zagranicznych jest dużo. Nawet Czesi produkują MT8-322 a wcześniejszy model to horska sekačka mt8. Produkowane były w zakładach ZTS. Ale ja jestem zainteresowany Polskim projektem. Widać użycie polskich podzespołów. Trochę Żuka, Malucha i innych.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: damber »

Chodziło mi o to, że inne kraje umiały wykożystać swoje konstrukcje, u nas jak widać też były świetne konstrukcje tylko przeważnie kończyło się wszystko na prototypach, a szkoda bo pojazd był by napewno bardzo przydatny Polskiej Gospodarce.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: olowaty »

Harnaś podobno był produkowany:
Cyata: " Samobieżny nośnik górski HARNAŚ wraz z zestawem maszynowym umożliwiający pracę na użytkach rolnych usytuowanych na stromiznach do 25o (1987÷1989r.). W skład zestawu wchodzą: pojazd górski HARNAŚ, czołowa kosiarka bezpalcowa o szerokości roboczej 2000 mm, przetrząsaczo-zgrabiarka taśmowo-palcowa o szer. roboczej 2000 mm, przetrząsacz karuzelowy, przyczepa zbierająca o pojemności 10 m3 oraz całe wyposażenie maszynowe jednoosiowego podwozia (NG-1). Wiele maszyn standardowych może być z powodzeniem agregatowanych z Harnasiem (m. innymi niektóre narzędzia uprawowe). Samobieżny nośnik górski HARNAŚ umożliwia łączenie maszyn w wielofunkcyjne agregaty robocze (np. kosiarka lub przetrząsaczo - zgrabiarka z przodu i przyczepa zbierająca z tyłu). Produkcja nośnika pod nazwą "TARPAN HARNAŚ" uruchamiana była w zakładzie FSR w Złotowie oraz pod nazwą "Harnaś" w SIPMiE w Lublinie."
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4855
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: Bolszewik »

To chyba pokrewna konstrukcja do wozidła budowlanego.

Były takie z silnikami Andorii i chyba malucha. Nie wiem co było pierwsze i co inspirowało co. Możliwe też że obie konstrukcje powstały równolegle.

W każdym razie jasne jest czemu te nośniki nie weszły do masowej produkcji. Oczywiście z przyczyn politycznych. Górale komuny nie znosili to i władza kładła góralom kłody pod nogi. Zresztą to cały wywód by można napisać psychologiczno - socjologiczno - prawno - historyczny na ten tema. Zakup ciągnika w górach był zawsze dużo trudniejszy m. in. dlatego tak wiele tam powstało różnych SAMów inna rzecz że często lepiej się one sprawdzały niż fabryczne ciągniki.

Inne ciekawe konstrukcje:

http://www.ibmer.org.pl/historia_3.htm
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: krzmaz7 »

Mieszkam w Lublinie, ale o tym, że takie ciekawe konstrukcje powstawały w Sipmie to nie słyszałem. Chyba publicznie podawana historia firmy jest mocno skrócona.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: damber »

Też szukałem na stronie SIPMy czegoś na temat tego pojazdu, ale nic tam nie ma:no:
Co mnie dźiwi, że silnik z "malucha" dawał sobie rade w górzystym terenie i to jeszcze z dwu-metrową kosiarką listwową.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: olowaty »

Krzmaz7, a może byś był tak miły i jakbyś miał chwilkę, to byś dowiedział się czegoś w SIPMIE. A co do silnika malucha, to nic dziwnego że daje radę. Na pewno zastosowano odpowiednie przełożenia, więc moc była na wyjściu większa.
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: krzmaz7 »

Studiuję i mam teraz sesję, więc raczej będzie problem, ale jak znajdę chwilkę wolnego czasu to napiszę do Sipmy jakiegoś maila. Nie ukrywam, że już dłuższy czas się tam wybieram, ale ile razy przejeżdżam koło fabryki, tyle razy nie mam czasu, albo gdzieś mi się śpieszy i nie mogę zajechać. Poza tym na taką rozmowę trzeba się umówić z kimś, kto posiada jakąś wiedzę na temat historii firmy. Kiedyś na pewno się tam wybiorę, ale muszę z tym jeszcze trochę poczekać.
Awatar użytkownika
olowaty
Posty: 674
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:17

RE: Samobieżny środek energetyczny SSE/samobieżny nośnik gó

Post autor: olowaty »

http://www.ibmer.org.pl/Publikacje/mono ... m#problemy
Trzeba będzie zamówić pierwszą pozycję. Po streszczeniu zapowiada się obiecująco.
Celem niniejszej publikacji jest próba retrospektywnego podsumowania działalności badawczo-rozwojowej IBMER - Górskiego Centrum Badań i Wdrożeń w Tyliczu, terenowego Zakładu Instytutu, który działa na ziemi Sądeckiej już od 1961 r. Na tle historycznych przemian i środowiskowych uwarunkowań w regionie Sądecczyzny przedstawiono rolę i wkład tej placówki w rozwój mechanizacji rolnictwa górskiego.

W części dotyczącej mechanizacji prac uprawowych przedstawiono szczegółowe wyniki badań laboratoryjno-polowych konnych i ciągnikowych zestawów narzędziowych do uprawy gleb górskich. Wyniki te, odniesione do teoretycznych podstaw i wymagań agrotechnicznych oraz do górskich uwarunkowań bezpiecznej orki na stokach, poszerzają zakres wiedzy na temat specyfiki i ograniczeń w stosowaniu zabiegów płużnych w górach. Szczególne zainteresowanie może tu wzbudzić unikalna koncepcja mechanizacji uprawy gleb na stokach za pomocą zestawów maszynowo-narzędziowych z napędem wciągarki linowej.

W rozdziale poświęconym mechanizacji zbioru pasz z górskich użytków zielonych przedstawiono szczegóły konstrukcji, a także wyniki badań wzorców samojezdnych agregatów kośnych (samojezdnych kosiarek) które
w latach siedemdziesiątych ub. wieku proponowane były rolnictwu górskiemu przez przemysł. Wyniki te mają nadal dużą wartość, nie tylko poznawczo-edukacyjną, ale i utylitarną. Również duże znaczenie praktyczne mają przedstawione w tym rozdziale wyniki i wnioski z badań wzorców ciągników górskich wraz z ich zestawami maszyn – ze względu na wciąż aktualne potrzeby mechanizowania rolnictwa w tych rejonach za pomocą tego typu środków.

Wyjątkową jednakże wartość - według autora - mają prezentacje jednych z najważniejszych koncepcyjno-rozwojowych (prototypowych) osiągnięć Zakładu w Tyliczu. Były to: zestaw technologiczny składający się z jednoosiowego beznapędowego podwozia i szybko nakładanych na nie nadwozi maszynowych (NG-2) oraz zestaw technologiczny górskiego samojezdnego nośnika „HARNAŚ” wraz z zestawem dedykowanych do niego maszyn i narzędzi.

W obecnych realiach gospodarki rolniczej w górach działalność badawczo-wdrożeniowa Ośrodka w Tyliczu w zakresie mechanizacji prac polowych została ukierunkowana, przede wszystkim, na doskonalenie metod doboru składników maszynowych i wyposażenie technicznego, wchodzących w skład technologii procesów produkcji w górskich gospodarstwach rozwojowych o specjalności mlecznej, działających w zrównoważonych, ekologicznych systemach gospodarowania

W poniedziałek zadzwonię z zapytaniem, czy są dostępne publikacje z linku:
http://www.ibmer.org.pl/publikacje_technika.htm
ODPOWIEDZ