zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

dzien dobry,
jestem od niedlugiego czasu posiadaczem zetorka super 50

chcialem w nim wymienic olej i filtr oleju - ten pierwszy ktory sie podobno wymienia - mam pytanie ile wchodzi do silnika oleju oraz jaki jest typ i model tego filtra tzn z czego on podejdzie bo podobno z c360 ale w sklepie gosciu mi nie mogl dopasowac ... ewentualnie gdzie mozna kupic taki filtr ?

chcialem tez kupic plyn chlodzacy ale nie wiem ile wchodzi plynu chlodzacego do calego ukladu ?

generalnie mam w traktorze jeden wyciek oleju ktory zauwazylem na styku silnika z obudowa sprzegla od spodu sie saczy olej czy to idzie olej z silnika np walem z silnika czy tam jest jakis uszczelniacz jesli tak to jaki ?

moze ma ktos instrukcje obslugi po polsku albo instrukcje napraw, w zamian moge sie zrewanzowac katalogiem czesci po polsku bo go dostalem z traktorem :D
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: papiszon »

Do silnika zetora 50 wchodzi ok. 9 l oleju. Nie odpowiem Ci na pytanie o filtr, bo w moim oba są talerzykowe, które się po prostu myje. Natomiast paliwowe zakładam od c-330, c-360 itp., to możliwe, że i wkład olejowy będzie od nich pasował.
W układ chłodzenia wchodzi 19 l cieczy (tyle w moim).
Jeśli chodzi o ten wyciek, to sprawdź, jaki to olej. Czy silnikowy, czy może ze skrzyni. Być może puszczauszczelniacz na wałku sprzęgłowym i stąd ten wyciek. Na wale silnika jest (oryginalnie) odrzutnik oleju. Nie ma uszczelniacza. Ja podczas remontu przerobiłem tylną pokrywę na uszczelniacz.
Instrukcji po polsku trudno znaleźć, jak już to po czesku. Mam taką w pliku PDF.
Pozdrawiam.
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

ok dowiedzialem sie ze jako ten pierwszy filtr oleju tzw wymienny co w oryginale kazali wymieniac mozna zastapic filtrem do 360 typ pp 8.4
http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-o ... agtech.jpg

chcialem sie jeszce dopytac ile wchodzi oleju do pompy i regulatora obrotow i czy to jest tak ze wlewamy otworami zielonymi az zacznie sie wylewac czerwonymi - i wtedy jest odpowiedni stan ?
tu zdjecie z pokolorowanymi otworami
http://www.fotofotki.pl/pliki_img/7qyl ... dlkfi.jpg

no i jeszcze nie wiem gdzie sie leje olej , ile go lac ( tez superol ? ) do podnosnika i co ile uzupelniac i jak sprawdzac stan
moze ktos bylby uprzejmy zaznaczyc na tym zdjeciu
http://mrolnicze.pl/photo/a8ca920c6aea ... 8e00f0.jpg
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: papiszon »

Twoja pompa jest trochę inna. Nie jestem pewny, czy to oryginalna. A co do oleju, to wlewasz olej silnikowy. Na pewno te śrubki zaznaczone na czerwono, są otworami kontrolnymi, do ich poziomu powinien być olej.
Ta pompa na zdjęciu może być z jakiegoś sam ciężarowego , bo jest z przyśpieszaczem kąta wtrysku.
Podnośnik zasilany jest olejem za skrzyni biegów (hipol). Z tyłu, na pokrywie podnośnika, po lewej stronie jest korek wlewu, a po prawej, obok wyjścia hydrauliki zewn., taki z motylkiem - bagnet do sprawdzania poziomu. Do skrzyni i przekładni głównej wchodzi 40 l oleju przekładniowego.
Odczytaj napis na tabliczce pompy i napisz co tam jest. Ze zdjęcia nie można odczytać.
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

ok porobie dokladne zdjecia tej pompy i podnosnika bo wzialem zdjecia przykladowe z internetu bo wydawalo mi sie ze sa to takie same podzespoly ale dla pewnosci zrobie zdjecia swojego sprzetu - najpewniej dopiero w srode

ps. dziekuje za dotychczasowa pomoc :)wlalem dzis plyn chlodniczy i tez mi weszlo okolo 20 litrow :))

porobilem dalsze zdjecia i tak :
http://fotofotki.pl/pliki_img/brrxqw67l4bfx1vklmg.jpg

tutaj zaznaczylem bagnet oleju w przekladni i podnosniku akurat u mnie poziom jest duzo wyzszy niz powinien ale skoro tak bylo to nie bede tego zmieniac


jak chodzi o pompe to tu ja opisalem
http://fotofotki.pl/pliki_img/d21hne5yg22dnltm8x64.jpg

czy u Was tez tak jest ze sa te sruby i dobrze sa opisane ?

a na tym zdjeciu
http://fotofotki.pl/pliki_img/stteoag0mk62krfvg707.jpg

jest tu tez jakis wlew ?

nie moge znalesc wlewu do skrzyni biegow, gdzie on moze byc na tym ostatnim zdjeciu ? i jak sprawdzic poziom w skrzyni ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12223
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: Ursus »

W skrzyni masz więcej oleju niż być powinno ? Może masz wodę na dnie...
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

aha to zle zrozumialem czyli skrzynia jest polaczona razem z przekladnia glowna i hydraulika - no to tak tutaj mam bagnet ten co pokazywalem na zdjeciach i jest tam naznaczony poziom min maks ale ja mam tak ze 2 - 3 cm powyzej poziomu maks

a skad tam moze woda byc ? wydaje mi sie poprzednik po prostu tyle tam nalal tego oleju - czy to ma na cos negatywny wplyw ?
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: lonus »

woda skrapla się na bokach skrzyni , lub może nalecieć w czasie mycia lub deszczu przez jakieś nieszczelności najprościej sprawdzić odkręcając śrubę do spuszczania ,albo wsadzić wężyk przez wlew do samego dołu i zaciągnąć troszkę do wężyka
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

dzien dobry, odswiezam temat bo mam pytanie znow odnosnie ilosci oleju i wlewu.

krotkie podsumowanie : sa trzy korki spustowe :
przod - silnik 9 l oleju superol, wlew jest po prawej stronie
tyl - skrzynia biegow wraz z podnosnikiem - 40 litrow oleju przekladniowego, wlew jest patrzac od tylu - po tylnej lewej krawedzi, kolo siedzenia taka sruba z duza podkladka

i teraz pytanie:
srodek - u mnie jest trzeci korek spustowy, on jest mniej wiecej po srodku traktora, pod ta wajcha do przelaczania miedzy polowymi a szosowymi.
spusicilem ten olej. bylo go tak na oko 6 -7 litrow.on troche mi pachnie przepracowanym superolem ? ... pytanie jaki olej tu ma byc i gdzie jest wlew i ile tego oleju ?
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: papiszon »

Skrzynia biegów, reduktor i przekładnia główna są połączone. Wlew do tych komór jest jeden (do skrzyni). Co prawda między reduktorem, a skrzynią b. jest ścianka, ale na wałkach nie ma żadnych uszczelniaczy i olej wlany do skrzyni przedostaje się też do reduktora. Natomiast są dwa korki spustowe. Jeden ze skrzyni, drugi z reduktora, bo wypuściwszy olej z jednej części, trochę zostaje go w drugiej. Jesli wypuściłes olej ze skrzyni, to mogło te ok. 6-7 l. zostać w reduktorze.
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

dziekuje za wytlumaczenie, na wiosne bede go zalewal spowrotem bo w tym roku juz sezon zakonczony
m4rt
Posty: 12
Rejestracja: 13 paź 2012, 20:40

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: m4rt »

Witam wszystkim ja mam pytanie co do ciśnienia oleju w silniku tego zetorka wie ktos może jakie powinno być ?
svecla
Posty: 206
Rejestracja: 06 lip 2011, 23:20

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: svecla »

@~kaziu - ja bym nie ryzykował zostawienia pustej skrzyni na zimę, żeby się na wiosnę nie okazało że łożyska są do wymiany w skrzyni bo się zapiekły
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: papiszon »

@m4rt, instrukcja mówi o ciśnieniu 2,5- 3 atm. w pełnym zakresie obrotów, przy temp. ok. 50- 60 st. Przy częściowym zużyciu silnika, nawet poniżej 2 atm, nie powinno nic się stać silnikowi. U mnie na zimnym silniku jest ok. 4,5, a po rozgrzaniu, na wysokich obrotach 2- 3 atm., a na wolnych, nawet poniżej 1 i nic się nie dzieje. Mam trochę zużytą pompę i dlatego te wartości są tak rozbieżne.
m4rt
Posty: 12
Rejestracja: 13 paź 2012, 20:40

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: m4rt »

Dzieki za informacje tylko mam jeszcze jedno pytanie mam ten licznik od cisnienia oleju skalowany od 0 do 50 tak jest 15 25 35 i tak dalej tylko niewiem jak to odebrac czy to 15 to jest 1.5 atm czy jak ?
Zetor50
Posty: 62
Rejestracja: 15 paź 2012, 14:44

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: Zetor50 »

Trudno powiedzieć od czego masz ten zegar. W suprze spotkałem tylko wskażniki oleju wyskalowane od 1 do 16 bar (taki był też fabrycznie w zetor 35) i od 1 do 10 bar. Ile Tobie pokazuje ciśnienia na zimnym? Nawet zużyty silnik pokaże kilka bar i szybko będzie to spadać. Pamiętaj też, że ciśnienie w magistrali reguluje się śrubą w obudowie filtru wstępnego oleju (nakrętka kołpakowa, pod którą jest śruba regulacyjna z nakrętką kontrującą).
m4rt
Posty: 12
Rejestracja: 13 paź 2012, 20:40

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: m4rt »

kupilem inny licznik cisnienie narazie ustawilem na ok 1.5 na zimnym zobacze pozniej jak to bedzie roslo itp
Zetor50
Posty: 62
Rejestracja: 15 paź 2012, 14:44

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: Zetor50 »

Przez 10 lat pracowałem zetorem 35 na 24 hektarach. Mechanicznie to ten sam silnika co w suprze 50. Instrukcja podawała 2-3 bar przy pełnej mocy i temperaturze oleju 80 stopni (fabrycznie był zamontowany czujnik temperatury oleju). W wyremontowanym silniku na nowej pompie przy temperaturze oleju 80 stopni i 1500 obr/min ciśnienie trochę przekraczało 2 bary, na wolnych poniżej 1 bar. Po 2000 motogodzin nic się nie zmieniło, więc takie wartości ciśnienia wystarczają w tych silnikach.
kaziu
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 9:24

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: kaziu »

zalałem już 40 litrami skrzynie i reduktor przez ten jeden korek co jest z tylu siedzenia po lewej.

a po prawej jest bagnet , niestety mam chyba nieoryginalny bo sie kreski nie zgadzają ze stanem

mam pytanie czy ktoś może sprawdzić na tym bagnecie ile cm jest od gwintu do stanu maksymalnego i minimalnego
saszeta
Posty: 50
Rejestracja: 05 gru 2009, 18:13

RE: zetor 50 super - filtr oleju,plyn chlodzacy,wyciek

Post autor: saszeta »

papiszon napisał/a:
Do silnika zetora 50 wchodzi ok. 9 l oleju. Nie odpowiem Ci na pytanie o filtr, bo w moim oba są talerzykowe, które się po prostu myje. Natomiast paliwowe zakładam od c-330, c-360 itp., to możliwe, że i wkład olejowy będzie od nich pasował.
W układ chłodzenia wchodzi 19 l cieczy (tyle w moim).
Jeśli chodzi o ten wyciek, to sprawdź, jaki to olej. Czy silnikowy, czy może ze skrzyni. Być może puszczauszczelniacz na wałku sprzęgłowym i stąd ten wyciek. Na wale silnika jest (oryginalnie) odrzutnik oleju. Nie ma uszczelniacza. Ja podczas remontu przerobiłem tylną pokrywę na uszczelniacz.
Instrukcji po polsku trudno znaleźć, jak już to po czesku. Mam taką w pliku PDF.
Pozdrawiam.
pamiętasz jaki uszczelniacz zastosowałeś w tylną pokrywę? Chodzi o wymiar. I przetaczałeś obudowę?
ODPOWIEDZ