Narodzenie Ursus'a C45

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

Narodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

Bombaj, ursus, sagan itp. - te słowa to choroba każdego właściciela tej wspaniałej maszyny.
Jeśli chociaż raz spróbujesz, doświadczysz i poczujesz ten ciągnik to owładnie cię ta choroba i niestety żaden lekarz nas z tego nie wyleczy.


A odnosząc do tematu, pragnę przedstawić narodziny URSUS'a C45.

Wszystko zaczęło się po zakończeniu budowy pierwszego traktorka.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy pierwszą iskierką narodził była niekompletna skrzynia biegów
Obrazek

Po prawie roku poszukiwań udało się namierzyć "serce" tego traktora.
Po kilku miesiącach starania się o silnik udało się w końcu go nabyć :):)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Silnik służył jako młot do lemieszy.
Niestety tłok już nie nadawał się do niczego, ale i tak wyglądał imponująco.

Przy okazji udało się nabyć kompletny tył.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Skrzynia została rozebrana na pojedyncze części by móc bez problemów dać ją do piaskowania.
Obrazek

Aktualnie trwają pracę regeneracyjne wszystkich części, by jak najbardziej móc uzyskać ciągnik bez jakich kolwiek luzów.
Chociaż już prawie wszystkie części są już spasowane bez luzów.

Przednie zawieszenie wymienione wszystkie tulejki mosiężne
Obrazek
Obrazek

Pedał gazu, także po regeneracji wybitych końcówek.
Obrazek


A oto narodziny brakujących części:
Części dorobionych mam dużo więcej, a także jeszcze dużo muszę dorobić.
Obrazek
Obrazek

Korki miarki oleju
Obrazek

Usunięte wybite otwory łączników hamulców
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Regulator obrotów wymaga kompletnej regeneracji, której także zostanie poddany
Obrazek
Obrazek

Wiosna przyszła i planuję części wywieź do piaskowania i zacząć budowę ciągnika.

P.S.
Ten ciągnik postanowiłem tworzyć całkowicie inaczej jak pierwszy.

Najpierw możliwie wszystkie części poddane regeneracji, potem piaskowanie, malowanie i montaż ew. drobne poprawki.

W pierwszym traktorze wg. największym dla mnie błędem było wpierw danie ciągnika do piaskowania, a potem malowanie i dopiero bawienie się w regenerację, a potem znowu czyszczenie i malowanie.

Mam nadzieję, że miłośnikom tego traktora będzie się z miłą chęcią oglądać zdjęcia oraz dawać swoje sugestie i opinie.

Także wciąż poszukuję wielu części do ciągnika
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: drandrzej »

No i pięknie !
zatem pozostaje życzyć zapału i zapasu $$ :p
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

Kibicujemy :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

Mała aktualizacja.

Nowa podłoga, niestety o innym wzorze. Oryginalny wzór bardzo trudno dostępny oraz potrzeba na niego dużo za dużo $$
Obrazek
Obrazek

Z brakujących części ciąg dalszy.
Wyginany i spawany drążek kierowniczy.
Obrazek


nowe klorynki zawieszenia
Obrazek

Regeneracja otworów
Obrazek

Obrazek
Obrazek


oraz za pomysłem DrAndrzeja :) wykonany pierścień pod palenisko, które jest w nie najlepszym stanie, a innego nie posiadam.

Obrazek

Obrazek

Na razie tyle. Już ciężko znaleźć co zostało do regeneracji, bo myślę, że już wszystko praktycznie jest. Reszta wyjdzie w składaniu klocków lego.*inlove*
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: drandrzej »

dobrze , dobrze , jeszcze sprawdzimy jak wyszło i moje też zregenerujemy pierścieniem ;)

bo ten lepszy piecyk pójdzie do Lanza , słabszy do Ursusa

co do podłogi - mogłeś się odezwać , idealnej nie mam , ale puzle do zespawania 1 z 2 by się znalazły
Ursus-C45
Posty: 104
Rejestracja: 12 paź 2011, 15:08

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus-C45 »

cobraxx napisał/a:
Bombaj, ursus, sagan itp. - te słowa to choroba każdego właściciela tej wspaniałej maszyny.
Jeśli chociaż raz spróbujesz, doświadczysz i poczujesz ten ciągnik to owładnie cię ta choroba i niestety żaden lekarz nas z tego nie wyleczy.


A odnosząc do tematu, pragnę przedstawić narodziny URSUS'a C45.

Wszystko zaczęło się po zakończeniu budowy pierwszego traktorka.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy pierwszą iskierką narodził była niekompletna skrzynia biegów
Obrazek

Po prawie roku poszukiwań udało się namierzyć "serce" tego traktora.
Po kilku miesiącach starania się o silnik udało się w końcu go nabyć :):)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Silnik służył jako młot do lemieszy.
Niestety tłok już nie nadawał się do niczego, ale i tak wyglądał imponująco.

Przy okazji udało się nabyć kompletny tył.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Skrzynia została rozebrana na pojedyncze części by móc bez problemów dać ją do piaskowania.
Obrazek

Aktualnie trwają pracę regeneracyjne wszystkich części, by jak najbardziej móc uzyskać ciągnik bez jakich kolwiek luzów.
Chociaż już prawie wszystkie części są już spasowane bez luzów.

Przednie zawieszenie wymienione wszystkie tulejki mosiężne
Obrazek
Obrazek

Pedał gazu, także po regeneracji wybitych końcówek.
Obrazek


A oto narodziny brakujących części:
Części dorobionych mam dużo więcej, a także jeszcze dużo muszę dorobić.
Obrazek
Obrazek

Korki miarki oleju
Obrazek

Usunięte wybite otwory łączników hamulców
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Regulator obrotów wymaga kompletnej regeneracji, której także zostanie poddany
Obrazek
Obrazek

Wiosna przyszła i planuję części wywieź do piaskowania i zacząć budowę ciągnika.

P.S.
Ten ciągnik postanowiłem tworzyć całkowicie inaczej jak pierwszy.

Najpierw możliwie wszystkie części poddane regeneracji, potem piaskowanie, malowanie i montaż ew. drobne poprawki.

W pierwszym traktorze wg. największym dla mnie błędem było wpierw danie ciągnika do piaskowania, a potem malowanie i dopiero bawienie się w regenerację, a potem znowu czyszczenie i malowanie.

Mam nadzieję, że miłośnikom tego traktora będzie się z miłą chęcią oglądać zdjęcia oraz dawać swoje sugestie i opinie.

Także wciąż poszukuję wielu części do ciągnika

Hej,

jak sobie pordadziles z tlokiem?

powodzenia.

SR
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

Poszukuję informacji, co powinno być w tym miejscu na wale ?
w tym miejscu chodzi uszczelniacz pokrywy, lecz w moim wypadku była tam dziura jak by czegoś brakowało jakiejś tulei ?!?

Opisywane miejsce zaznaczone na zdjęciu
Obrazek

Ale najprawdopodobniej jest tam tylko zwykła tulejka ale na czym by ona chodziła ? jak by miała się trzymacz czego ?Prace bombajowe, żeby nie było to posuwają się do przodu.

Wszystkie elementy już po regeneracji i eliminacji luzów, więc można je wysłać wreszcie do piaskowania, a potem brać się za malowanie podkładem.

Pozostało jeszcze tylko wykonać szlify cylindra i wału.
A fotka przedstawia praktycznie prawie cały traktor ;) Jak znajomym pokazuję tą kupę złomu i mówię że tutaj jest cały ciągnik to patrzą z niedowierzaniem :D:D
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

Hehe, możesz egzaminować znawców Ursusa ;) Ciekawe kto by złożył :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

Kto kto się podejmuje poskładania ?:D:D

Bombaj jest tak prostej konstrukcji, że chyba każdy by dał radę. Tylko że jeden w miesiąc, drugi kilka lat :D, ale tu nie chodzi o tępo, a o efekt:)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

Tak, lecz czasem w tej prostocie jest trudność.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: drandrzej »

ech , nie taki diabeł straszny :pJarek ,nie wiem czy już znalazłes odp dziury dookoła wąłu w kapie
jeśłi ta dziura jest w miarę okrągła , to być moze - od strony wału od środka powinna być na wale tulejka dystansowa - od 1,5 cm wysokości , grzybkowa , nakladana za zebatką napędzajaca pompe olejową - i częściowo zachodząca na klin tej zębatki
średnica max cm dookoła wału ?
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

drandrzej napisał/a:
ech , nie taki diabeł straszny :p<br><br><br><br>Jarek ,nie wiem czy już znalazłes odp dziury dookoła wąłu w kapie
jeśłi ta dziura jest w miarę okrągła , to być moze - od strony wału od środka powinna być na wale tulejka dystansowa - od 1,5 cm wysokości , grzybkowa , nakladana za zebatką napędzajaca pompe olejową - i częściowo zachodząca na klin tej zębatki
średnica max cm dookoła wału ?

Dzięki za odpowiedz u znajomego właśnie mogłem spostrzec, że coś tam idzie. Więc muszę szukać albo oryginału albo spróbować dorobić. Może masz na zbyciu przypadkiem?<br><br><br><br>Piaskowanie i już po malowaniu.


Obrazek
Obrazek

Trzy wieczory malowania do samej nocy i dużo dużo litrów podkładu później :D:D
I trzeba przyznać ze wygląda jak na święta po uwieszane na choince:D

Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek

I najpiękniejsza nazwa jaką wymyślili :D
Obrazek
<br><br><br><br>
-------------
A także cały dzień pracy na wykonanie prawdopodobnie wszystkich uszczelek :D
Ile więcej powinno być, to mi nie przyszło do głowy do czego jeszcze może brakować.

Obrazek------------------------

Jeszcze mam pytanie w sprawie płuc do traktora. Kto mi może powiedzieć jak są mocowane te kwadraciki do blaszek oraz jakie są ich wymiary.

Obrazek
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: drandrzej »

kwadraciki były w lanzu , wkrecalo sie je w płuca między blaszki, śruba chyba 8mm ,

blachy u mnie 4 mm gr , 26 szerokie , długość - różne - raz na całą długośc blaszki , raz jakieś poł dł
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

Kwadraciki były w Lanzu, ale jak widać w Ursusach też.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

Ursus napisał/a:
Kwadraciki były w Lanzu, ale jak widać w Ursusach też.
Te płuca ze zdjęcia nie moje. Są to płuca z pampy, foto znalezione w necie.


------

A także mała dzisiejsza aktualizacja

By ułatwić sobie prace przy bombaju musiałem wykonać wyciągarkę
Efekty możemy zobaczyć poniżej. Już wypróbowana i skrzynię biegów bez problemu unosi bez nawet małego ugięcia :D

Obrazek

A zatem mogę przystąpić do montażu traktora i już mam skrzynię postawioną na stanowisku montażowym :)

Obrazek

Obrazek

oraz wszystkie tryby skrzyni, trzeba je porządnie umyć i posprawdzać i można montować.

Obrazek

Teraz tylko potrzeba wolnego czasu na puzzle
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

W Ursusie, którego robimy są identyczne płucka - z kwadracikami.

A jeśli można wiedzieć - ile dałeś i jakiej firmy i parametrów jest ten podnośnik łańcuchowy? Szukam czegoś takiego, ale nie chcę przepłacać :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: cobraxx »

Ursus napisał/a:
W Ursusie, którego robimy są identyczne płucka - z kwadracikami.
Ja już nie pamiętam jakie mam u siebie w ursusie płuca.
A jeśli można wiedzieć - ile dałeś i jakiej firmy i parametrów jest ten podnośnik łańcuchowy? Szukam czegoś takiego, ale nie chcę przepłacać :)
Podnośnik zwykła chińczyzna. Dałem 120zł z wysyłką. Podnośnik do 2ton, ale pewnie nawet nigdy tyle nie będę na nim podnosić, więc nic lepszego nie szukałem.

Ten wielki tryb ze skrzyni to ledwo w dwie osoby wyciągnęliśmy, a teraz to jedna osoba sama da sobie z nim rade.

Na alledrogo w tym przedziale cenowym to tylko wszystko z chin. Chociaż na niektórym napisane jest MADE IN CHINA, a na drugich MADE IN P.R.C., a w praktyce to jedno i to samo :)A z tej aukcji zakupiłem wyciągarkę:

http://allegro.pl/mocna-wyciagarka-wcia ... 20126.html
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

To chyba też sobie taką kupię. W tym tonażu za firmówkę trzeba dać ok. 400 zł, dlatego też się zastanawiałem długo. A u mnie ważne by podniosło bezpiecznie ok. 500 kg. - silnik od Zetorka lub drobne graty ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
G503
Posty: 77
Rejestracja: 17 paź 2011, 20:12

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: G503 »

Te Chińskie się zczasem zacinają i nie chcą płynnie chodzić co jest czasem denerwujące ale rekompensują to zato ceną :p
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Odrodzenie Ursus'a C45

Post autor: Ursus »

G503 napisał/a:
Te Chińskie się zczasem zacinają i nie chcą płynnie chodzić co jest czasem denerwujące ale rekompensują to zato ceną :p
No zobaczymy, zakupiłem taki sam :D Czeka mnie zamianka silnika w Zetorze - zrobimy próbę czy te pół tony uniesie ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ