Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Rozmowy nie na temat
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

Witam was. Od pewnego czasu czytam w necie artykuły dotyczące wierzby energetycznej. Widzę że nie którzy rolnicy przekonują się co do tego typu inwestycji. I po paru latach mają zysk i sprzedają ją elektrociepłowniom a także i opalają swoje domy. Zysk może nie jest zbyt wielki na małych areałach ale przy większej zysk jest widoczny. Jak narazie ciężko jest mi się samemu przekonać do tego typu inwestycji. Nie posiadam pola ani maszyn rolniczych wszystko musiałbym kupić.
Nie planował bym od razu jakiejś ogromnej uprawy narazie aby przekonać siebie posadził bym może jakieś 30 arów. I zobaczył bym jak by to rosło. Myslę poważnie o tego typu inwestycji może nie od razu 50 ha czy 100 ha. Ale na początek ze 3 ha by się przydało. Pytania jakie kieruje do forumowiczów są takie:
- czy istnieją jakieś dofinansowania do uprawy wierzby energetycznej?
- i ogólnie czy można otrzymać dofinansowanie z Unii na założenie małej gospodarki, czyli zakup ciągnika i nie zbędnych maszyn i do tego paru hektarów pola
- czy aby otrzymać dofinansowanie z Unii trzeba być rolnikiem już od paru lat?
Jeśli ktoś coś wie na ten temat był bym bardzo wdzięczny za wskazówki jak i porady do tyczące wierzby energetycznej jak i wszelkich dotacji z Unii. Pozdrawiam Dawid :)
blase
Posty: 78
Rejestracja: 25 mar 2012, 21:21

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: blase »

Na wierzbe nie ma dofinansowania pytałem w zeszłym roku wierzba ma sens tylko na polach podmokłych jest duzy przyrost sprawdzone u kolegi
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: vauxhall »

Jaki jest koszt zalozenia uprawy na np. 0,5 ha?
Jak dlugo rosnie ,aby mozna bylo uzyskac jakas sensowna mase opalowa?
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: rzeznik2555 »

Ja mam 5-6 klasę czyli piach i na razie na początek posadziłem tylko 1 ar by zobaczyć czy wogóle urośnie jakoś urosło ale szału nie mam . W tym roku dałem trochę obornika myślę że w tym roku będzie już lepiej ale do 2,5 m urosła tylko cienko rosła przez pierwsze 2-3 miesiące ale jak kol . mam lepsze gleby to polecam a z tego co wiem to z 2-3H to na pewno na opalenie domu starczy i jeszcze kolega naddatek sprzeda pozdrawiam Łukasz . PS w pierwszych 3 latach trzeba ścinać co roku potem można co 2 i 3 ale taka trzyletnia podobno jest dości gruba do cięcia np. tzw. Orkanem czy też sieczkarnią samojezdną . Ten pan od którego kupiłem sadzonki brał po 10gr za sztukę a tnie Cllasem JagułaremPS. tu jest dużo ciekawostek na ten temat http://www.ze.strefa.pl/index2.php?main=poradnik.htm zapraszam do lektury pozdrawiam
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1559
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: marek »

Malwa pensylwańska jest lepsza od wierzby bo rośnie wszędzie .Tu masz na ten temat.Ja sie do tego przymierzałem ale nie mogłem znaleźć gdzie można kupić korzenie.http://www.youtube.com/watch?v=pjrPe0lLRbA
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

Ja też nie mam nie wiadomo jakiej klasy ziemi. Przeważają ziemie piaszczyste klasy 5 i 6 takze martwi mnie to że po posadzeniu albo by nie urosło albo by było bardzo mało. Kolego rzeźnik2555 i ile zebrałeś z tego co posadziłeś ? Dużo wyszło materiału do palenia, ale w przyszłości będzie tego znacznie więcej :)
Co do malwy pensylwańskiej to nie słyszałem nic o niej trzeba by dowiedzieć sie coś więcej o niej :)
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: rzeznik2555 »

Ja mam dopiero pierwszy rok więc mało bo tylko po jednym pędzie było a na taki mały areał to dałem 200 sadzonek mam nadzieje że będzie teraz więcej bo jak czytałem następne sezony są lepsze zawsze pierwszy jest bardzo cienki a tak wogóle ciekawy jestem jak by ta malwa u mnie rosła muszę napisać do nich o sprzedaż nasion
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: papiszon »

@dawid25. Na założenie małej gospodarki UE prawie na pewno nie da Ci kasy, co nawyżej na zwiększenie areału, a i to nie dotyczy małych gospodarstw, bo najpierw trzeba wyłożyć własne pieniądze, a dopiero potem (jak spełnisz warunki) Unia zwróci Ci tylko połowę kosztów kwalifikowanych, tzn ceny netto. Podstawowym warunkiem jast jakiekolwiek wykształcenie rolnicze lub wieloletnia praktyka. W Twoim przypadku, gdyby ktoś przepisał na Ciebie gospodarstwo (rodzice, dziadkowie lub ktokolwiek), mógłbyś ubiegać się o bezzwrotną dotację dla młodych rolników (75 tys.), z których musiałbyś się rozliczyć na co wydałeś. Ciągnika za to nie kupisz, bo liczą się tylko nowe lub używane, nie starsze niż 5 lat. A do tego narzędzia, maszyny?
Jak usłyszę w TV, jakie to rolnicy biorą dopłaty z Unii, to śmiać mi się chce. Biorą, owszem, więksi rolnicy (tak od ok. 50 ha wzwyż), ale zanim Unia coś im zwróci (albo nie), zadłużają się na setki tys. złotych na 25, 30, albo więcej lat.
Dopłat do roślin energetycznych już chyba nie ma. Były w poprzednich latach.
A Ty, jak masz zbyt na taką roślinę, to próbuj. U nas w zeszłym roku mieli skupować słomę (w belach lub dużą kostkę). Ci, którzy mieli prasy czy zwijarki łapali słomę po kombajnach gdzie się dało. I co? Nic. Ze skupu firma się wycofała i pozostawałi ze stertami bel na polach. Kiedyś wspominałem tu o pożarze takiej sterty. Poszło z dymem ponad dwieście bel słomy.
Życzę powodzenia.*tup*
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

Tak jak czytałem że nastepne sezony są już lepsze i rosnie więcej wierzby. A co do tej malwy to stawiam znak zapytania nad tym. I tez zastanawiam się nad nią czy by nie posadzić jej ale na małym kawałku. Problem jest taki że ciężko chyba by było pozyskać z malmy nasiona na dalsze sadzenie. Za to z wierzby tniemy i na kawałki i sadzimy.
papiszon dzieki za informacje jednak widzę w naszym kraju tylko ci co mają już pieniądze mogą coś uzyskać z unii. A tak jak ja nic z tego nie wyjdzie chyba że kiedyś w przyszłości. Ale to już inna bajka:) Co do oddawania zrębków to nie mam odbiorcy, planuję posadzić tylko narazie dla własnego użytku, i moze przy nadmiarze opchnąć komuś jeszcze. A jak by był jakiś większy obrót tym to i by sie posadziło wiecej :)
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: rzeznik2555 »

Ja wożę gałęzie z wycinki drzew i tnę je na zrembkę której używam do rozpalania w kotle w zeszłym roku zrobiłem 100 worków po 60l takich na ziemniaki Kol ~vauxhall widział tą zręmbke na ten rok już szykuję gałęzie i to co urośnie wierzby . Dla mnie najważniejsze jest uzyskanie rozpałki bez konieczności pracy w lesie i zakupu drzewa bo jest coraz trudniej kupić i drogie jest o ile dobrze pamiętam dębina 170 zł
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: Wicher »

W dzisiejszych czasach właśnie takie dość alternatywne uprawy mają jakiś sens... O ile do samej uprawy wierzby nie ma dofinansowania to może do kotłów coś jest? Tak jak z panelami solarnymi?

Samo to żeby mieć opał dla siebie to już dobrze, nie musisz jesienią kombinować jak tu naraz jeść i mieć ciepło.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: rzeznik2555 »

Dlatego też zainteresowałem się taką uprawą bo nawet jak się poczeka 4-5 lat to mamy już drweno grubości 50 mm co jest już dobrym wynikiem jak na własne nie kupowane drewno opałowe pozdrawiam i zachęcam wszystkich do uprawy nawet na własny użytek
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

Dziś z drewnem może nie jest tyle co problem kupna ale jego cena. W zależności jeszcze jaki mamy dom i jaka zima. Dlatego tez szukam jakiegos rozwiązania aby wydać raz i uzyskiwać coś co będzie sie odnawiało co rok. W mojej okolicy las jest na około ale co z tego jak leśnictwo nie prowadzi wyrębu i nie można dostać działki na której można by zebrać pozostałości po wyrębie. A jak już coś jest to mieszkańcy się rzucają , czyli kto pierwszy ten lepszy :D Malwa pensylwańska to błędna nazwa, formalnie nazywa się Ślazowiec pensylwański.

rzeźnik2555 gdzie kupowałeś sadzonki wierzby ??
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: rzeznik2555 »

Ja kupiłem od kolegi z forum INFO OGRZEWANIE o niku KSEROKS1 ale on mi sprzedał bo go o to prosiłem i dla mnie zrobił wyjątek bo tak to on nie sprzedaje sadzonek ale możesz spróbować
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

A chyba że tak, zastanowie się a jak nie to spróbuję po dzwonić po firmach zajmujących się sprzedażą sadzonek wierzby. To z tego co kupiłeś ile udało ci się posadzić w przeliczeniu na metry??
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: rzeznik2555 »

Tak jak pisałem 1ar e sadziłem w odstępach co 30cm zobacz link który wstawiłem zadzwoń do nich na pewno mają i sprzedadzą
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

A jak przygotowałeś pole?? U mnie sadziłbym na polu które leży odłogiem już pewnie z 10 lat a może i dłużej. Nie wiem od czego zacząć czy najpierw spryskać pole randapem i później przeorać bo nie wiem i myślę nad tym. Ale to dopiero pewnie na jesień tego roku. Nie wiem jak by to było gdybym spryskał randapem na wiosne przeorał pole i wyrobił by aby pozbyć się korzeni i innych nie potrzebnych traw. I na jesień znów przeorać i wyrobić juz ostatecznie pole pod sadzonki wierzby.
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: lonus »

Widziałem już plantacje wierzby na 5-6 piachu-stanowiska z niedoborem wody stanowczo odradzam lepiej zagajnik drzew szybko rosnących np. brzoza do 10 lat można wycinać bez pozwoleń. Warto też się upewnić czy na danym polu niema drenacji bo korzenie czy to wierzby czy innych drzew zapchają drenację a wtedy kłopot i sąsiad może się zdenerwować:p. Inną rośliną wieloletnią biomasową na takie stanowiska może być topinambur(słonecznik bulwiasty).
czarny ciagnik
Posty: 73
Rejestracja: 02 lis 2011, 13:16

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: czarny ciagnik »

kolego dawid25 grzebałem troche na ten temat bo mam łąke nieużytek ok 20 arów, z tego co wyczytałem trzeba randupować bo w pierwszym roku podobno problemem mogą być chwasty. Podobno 1,5 tony suchej zrębki wierzbowej ma taką wartosć jak 1 tona węgla. Z hektara w pierwszym roku można uzyskać ok 40 ton wierzby więc z 20 arów teoretycznie będzie ok 8 ton zrębków. Zakładając że przelicznik wartości energetycznej jest troche naciągany przyjmuje że 2 tony wierzby to tona węgla. Więc z 20 arów będzie wierzby która zastąpi 4 tony węgla.
Warunek jest taki że wierzba musi być sucha, ścięta na zrębki na polu np orkanem ma podobno tendencje do butwienia, podobno lepiej jest wyciąć wierzbę w zimie, złożyć pod wiatą i dopiero w lecie jak przeschnie ciąć na rębaku.
dawid25
Posty: 356
Rejestracja: 09 gru 2011, 20:39

RE: Wierzba energetyczna porady i wskazówki

Post autor: dawid25 »

lonus właśnie martwi mnie jakos tej gleby. Jak kopałem fundamenty pod dom to jakieś 70m niżej od zamiaru sadzenia wierzby, był sam piach warstwa ziemi to jakieś może 50cm. chciałbym żeby coś rosło niżeli ma stać to pole odłogiem i żeby trawa tylko rosła :D Wczoraj czytałem do późna o ślazowcu pensylwańskim, może i on by się nadawał do tego typu gleby, nie jest zbytnio wymagający.
Czarnyciągnik randapować napewno trzeba tylko nie wiem od czego zacząć, czy teraz jak pole lezy odłogiem spryskać je randapem i przeorać. Do tego nie wiem czy na wiosne czy na jesień. Myslę że jak bym zrobił to na wiosnę to na jasień pole i tak by było zarośnięte bo w lecie mnie niema w Polsce i nie nie miał by kto tego dopilnować
Co do wierzby to czytałem właśnie że najlepsza jest wyschnięta, mokrą od razu mozna zawozić do elektrociepłowni.
ODPOWIEDZ