jak sprawdzić odprężnik

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
rycho711
Posty: 83
Rejestracja: 06 paź 2013, 23:38

jak sprawdzić odprężnik

Post autor: rycho711 »

Serdecznie witam , posiadam od niedawna T25 z 79r , mam pytanie jak sprawdzić czy odprężnik działa prawidłowo. Jak się domyślam w jakiś sposób podpiera on laski popychaczy zaworów wydechowych.Ale nie jestem pewien. Szukałem w katalogach części i na różnych schematach budowy silnika , ale nie mogłem się tego dopatrzeć .Nadmieniam,że silnik zapala tak samo czy to na włączonym ,czy też wyłączonym odprężniku. Proszę o bardziej doświadczonych użytkowników o poradę.
Wicher
Posty: 2080
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: Wicher »

A spróbuj włączyć odprężnik i obrócić wałem ręką, następnie odprężnik wyłączyć i też wałem obrócić.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: KECZO »

Możesz zrobić tak jak napisał Wicher i ewentualnie wymontować też wałeczki które unoszą laski popychaczy, ja miałem u siebie taki motyw że były wytarte i nie spełniały swojej roli.
Obrazek
Awatar użytkownika
pop
Posty: 807
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: pop »

Silnik nie zapali jeśli użyjesz odprężnika,a jeśli pociągniesz za wajchę przy włączonym silniku,to zgaśnie,ot i wszystko.Jeśli tak się nie dzieje,to przyjżyj się mechanizmowi zewnętrznemu,czy porusza krzywkami,jeśli tu wszystko jest ok,to niestety musisz kopać głębiej.Dość częstą przyczyną nieprawidłowego działania odprężnika jest pluzowana klawiatura.
Awatar użytkownika
rycho711
Posty: 83
Rejestracja: 06 paź 2013, 23:38

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: rycho711 »

Serdecznie wszystkim dziękuję za odpowiedzi, tak jak wspominałem przy zapalonym silniku nie ma różnicy czy odprężnik jest włączony czy wyłączony. Teraz sprawdzę czy nie ma luzów w klawiaturze. Jeśli nie będzie ,to zostają tylko wytarte wałeczki. Jak ustalę przyczynę to ją opiszę .
pawel807
Posty: 108
Rejestracja: 13 cze 2010, 10:52

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: pawel807 »

Może ktoś ustawiał luzy na zaworach na odprężniku. Miałem taką samą sytuacje. Ustawiliśmy, na odprężniku i ciągnik chodzi tak samo jak u Ciebie. Luz na zaworach to 0,30 na wydechowym, wlotowym.
Awatar użytkownika
rycho711
Posty: 83
Rejestracja: 06 paź 2013, 23:38

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: rycho711 »

Odkręciłem pokrywę zaworów i sytuacja częściowo wyjaśniła się .Dźwigienka zaworu wydechowego ma takie luzy na boki ,że przy podniesieniu odprężnika laska popychacza nie uchyla zaworu. Myślę też ,że ruch laski popychacza jest za krótki , co może świadczyć o zużyciu dźwigienek odprężnika.
Mam pytanie , w sklepie Agro-bis znalazłem część która nazywa się " wałek odprężnika" czy to jest ten wałeczek który wchodzi w blok silnika czy zupełnie coś innego. niestety nie ma zdjęcia tej części.
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: Painkiller »

A nie o tym pisał wyżej i przedstawił zdjęcie kolega Keczo...
I nie wałek odprężnika tylko dźwignia odprężnika..
Awatar użytkownika
rycho711
Posty: 83
Rejestracja: 06 paź 2013, 23:38

RE: jak sprawdzić odprężnik

Post autor: rycho711 »

Jak pisałem wcześniej w sklepie Agro-bis jest część opisana jako "wałek odprężnika" - bez zdjęcia , i jest druga część opisana jako "dźwignia odprężnika" ze zdjęciem to jest to co pokazał kolega Keczo. Mi chodziło o "wałek odprężnika"Wymieniłem dźwigienki odprężnika , musiałem trochę z nimi powalczyć papierem ściernym , były za grube i nie chciały wejść w blok silnika. Stare były wytarte i jak pisałem wcześniej nie uchylały zaworów. Odprężnik działa .Podsumowując : Jak ustalić przyczynę niedziałania odprężnika. Zdjąć pokrywę zaworów i zobaczyć czy uchylają się zawory wydechowe. Skasować luzy , wymienić wytarte dźwigienki odprężnika.

[img=http://imageshack.us/scaled/medium/585/bmsy.jpg]
ODPOWIEDZ