Sprężynówka

Wszystko o konnych maszynach
Mariuszczs
Posty: 385
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

Sprężynówka

Post autor: Mariuszczs »

Dziś kupiłem taki kultywatorek.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/61e ... b004b.html

zna ktoś model ( podobno polski )



Nikt nie kojarzy ?
Dwa dni temu próbowałem to dzikiem przeciągnąć w ogródku po zaoranym to dzik nawet z tym kolosem nie drgnie .
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Sprężynówka

Post autor: grzegorz 1969 »

Jakaś konna sprężynówka, zmniejsz ilość zębów, albo płycej, ogólnie ciągnik przy kultywatorze ma ciężej jak przy pługu.
Mariuszczs
Posty: 385
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Sprężynówka

Post autor: Mariuszczs »

Nie będę tego używał raczej przy tym ciągniczku. Zastanawia mnie ile to koni musiało ciągnąć bo jeden raczej nie da rady .
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: Sprężynówka

Post autor: maciej sacha »

Do sprężynówki 5 zębowej (u225) były potrzebne 2 konie. Podaj dane swojej ( szerokość robocza, masa) i będzie można wyliczyć ile powinno być koni żeby podobne obciążenie na jednego konia przypadało.
kojot71
Posty: 59
Rejestracja: 30 lis 2011, 13:02

RE: Sprężynówka

Post autor: kojot71 »

jesli bedziesz chciał sprzedać ten kultywator to daj znać , Ja takiego szukam
Mariuszczs
Posty: 385
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Sprężynówka

Post autor: Mariuszczs »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a17 ... 0ea57.html

Jak na foto gabaryt taki sam jak 5 sprężynowy, waga dużo większa ( nie zważę ) .

Nie sprzedaje, latem go wypiaskuje pomaluje i postawie pod wiatą narazie
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 885
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Sprężynówka

Post autor: Marcin125p »

Po lewej jest brona łąkowa "Nowa". Elementami roboczymi jest w tej bronie 11 lub 15 zębów sprężystych o przekroju kwadratowym i zaostrzonymi końcówkami. Jak wskazuje nazwa maszyny służyła ona do pielęgnacji łąk: zrywania zaschniętej roślinności, mchu oraz do rozwłóczania kretowisk i krowich "placków". Dane maszyny: Liczba zębów 11 lub 15 (w zależnośći od typu: "Nowa" 11 ; "Nowa" 15), szerokość robocza: 65 cm, 87 cm, głębokość robocza do 7 cm, zaprzęg 2 konie; gabaryty:
długość: 150 cm 190 cm
szerokość: 71 cm 89 cm
wysokość: 1 metr
ciężar: 62 kg 74 kg
Producent:Gidelskie Przedsiębiorstwo Masszyn Rolniczych w Gidlach koło Radomska

Po prawej jest brona sprężynowa U225. Służy do spulchniania roli oraz do wyciągania rozłogów perzu. Dane maszyny: liczba sprężyn: 5, zaprzęg 2 konie. Gabaryty: długość: 140 cm, szerokość: 71 cm, wysokość: 1 metr, ciężar: 40 kg. Producent: UNIA Grudziądz (zakład 1) oraz GPMR Gidle (zakład 2).
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Mariuszczs
Posty: 385
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Sprężynówka

Post autor: Mariuszczs »

O prawie przegapiłem tego posta - jakoś mi forum nie wyświetliło że coś tu jest nowego. Dzieki za info - wygląda że jest to Nowa 11 .

Końcówki nie są ostrzone tylko spłaszczone .
liqwidator
Posty: 276
Rejestracja: 03 maja 2012, 17:34

RE: Sprężynówka

Post autor: liqwidator »

podobne sprężynówki widziałem w książce "Podręcznik traktorzysty" że były 3 ze sobą połączone ramą podobną do tej od bron było to normalnie zawieszane na podnośniku i miało nazwę "Brona sprężynowa"
ODPOWIEDZ