RE: Instrukcja Zetor 25

Forum ciągników naszych południowych sąsiadów
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: rafal »

Kurcze za późno przeczytałem ten post, skany moge wysłac dopiero w poniedziałek bo skaner mam tylko w pracy,
Może nasz admin posiada coś gotowego to by Ci podesłał.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12303
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Ursus »

Hmmm - poszukam. schemat uruchamiania mam w jakiejś książce. Jednak biegów niestety nie :| Muszę się zaopatrzyć w jakąś literaturę do Zetorów :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: felek »

Wysłałem Ci na adres E-mail skany kilku stron instrukcji obsługi Zetora 25 dotyczących uruchamiania ciągnika. Zyczę udanego zakupu i radości z jego renowacji. Póżniej to już nie jest radość tylko radochaaaa:D
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: rafal »

czekamy tez na fotki i pierwsze wrażenia
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2786
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Jacek ze Skansena »

Mysle, że go kupisz bo naprawdę warto. Jakbym bliżej mieszkał to napewno pojechałbym potargować
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: felek »

Józe, a może na początek poczytałbyś taką instrukcję po czesku ?
Po prawej stronie mojego bloga

http://feliks.blog.onet.pl/

na zółtym tle jest link do ściągnięcia pliku pdf takiej instrukcji.
Skanowanie całej książki to benedyktyńskie przedsięwzięcie. Łatwiej przesłąć scan interesującej strony z identycznej instrukcji polskiej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: felek »

Narazie zeskanowałem super przekroje silnika Zetor 25 z obiegami wody i oleju
http://zetor25.webgarden.cz/zetor-25-motor
Zapraszam do obejrzenia.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 399
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Tomek_J »

Witam wszystkich forumowiczów !

Od kilku dni jestem posiadaczem "hybrydy": starego, ale jarego Zetora 25A z 1960 roku (wszystko na chodzie, nic nie stuka, nic nie zgrzyta !) z silnikiem z 328-ki. Ciągnik ma służyć mi przede wszystkim do utrzymania łąk i pastwisk oraz transportu siana i słomy (jesteśmy koniarzami z zamiłowania, posiadamy kilka koni).

W związku z powyższym nieśmiało pozwolę sobie (jeśłi można) pozawracać Wam głowę lamerskimi pytaniami. Przejrzałem rozmaite strony internetowe (zaskakująco dużo tych po fińsku !), a także to forum, lecz jakoś nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie.

1) Pytanie najważniejsze: czy gdzieś w sieci lub w posiadaniu kogoś z Was jest może instrukcja użytkownika takiego Zetora w języku polskim ? Próbowałem czeskiej wersji, ale "wymiękam"... Fińskiej nawet nie próbuję :) A chciałbym wiedzieć np. jak często jakie "płyny ustrojowe" wymieniać, jakie powinno być ciśnienie w oponach itp. rzeczy.

2) To samo dotyczy silnika z 328-ki - nie chodzi mi o schematy, przekroje itp. technikalia, ale o zwykłe zasady związane z codzienną eksploatacją.

3) Czy ktoś z Was wie, w którym dokładnie miejscu traktor ma nabite numery ? O ile w ogóle w tamtych czasach je nabijano... Traktor ma dowód rejestracyjny, w którym wpisano dziwnie krótki numer: 0288, którego nie mogę znależć na maszynie, a tabliczki zanmionowej brak i chcę wystąpić o jej duplikat.

4) Jedyną (jak na razie) wadą traktora jest niewielki przeciek oleju na wejściu osi pedału sprzęgła do korpusu traktora - co można z tym zrobić ?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i informacje !
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12303
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Ursus »

Instrukcji co prawda nie mam, ale mam Poradnik Traktorzysty i są tam tabele przeglądów itp do różnych ciągników - postaram się to poskanować. Ale jestem póki co ze 3 dni do tyłu i nie mogę się wyrobić ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: rafal »

posiadam kserokopie instrukcji obsługi Zetora 25, moge ją zlecić do skserowania. To jest około 90 stron. W tym są tam też ilości płynów eksploatacyjnych i opisane kolejne przeglady co wymieniać co ile godzin.
Z tym , że z dzisiejszego punktu widzenia nalezy wziąść pod uwagę znacznie lepsze gatunkowo oleje , które nie wymagają ,aż tak czestej wymiany. ( chyba, że stosujemy do silnika superole CB, CC- odpowiednik dawnego LUXa silnikowego)
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 399
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Tomek_J »

rafal napisał/a:
posiadam kserokopie instrukcji obsługi Zetora 25, moge ją zlecić do skserowania.
O widzisz ! :) Będę bardzo wdzięczny ! Proponuję dalsze szczegóły uzgodnić na privie. Mój mail: tomasz.janiszewski[małpka]op.pl

BTW: jakby ktoś chciał, mam do udostępnienia "Ciągnik Ursus 328 - instrukcja obsługi i katalog części", wyd. PWRiL, 1965 - 300 stron
rafal napisał/a:
z dzisiejszego punktu widzenia nalezy wziąść pod uwagę znacznie lepsze gatunkowo oleje , które nie wymagają ,aż tak czestej wymiany.
No to w takim razie pytanko nr 5: jakie są zalecane aktualne zamienniki do poszczególch płynów eksploatacyjnych ? Jaki lać olej do silnika, skrzyni itd ?
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: rafal »

Ja w tej chwili zastosowałem do silnika po remoncie olej wysokiej klasy mineralny Fusch 15W-50 przeznaczony do prac w bardzo obciązonych silnikach przy wysokich temperaturach ( np kombajny). Ten olej oprócz pozostawiania filmu olejowego na częsciach smarowalnych dodatkowo odprowadza ciepło. Nie starzeje sie tak gwałtownie jak w przyp. superolu i może być stosowany wielosezonowo. Nie polecam natomiast synetetyków lub półsynetytków gdyż moga one nawet w silnikach po remoncie zbyt silnie płukać znieczyszczenia pozostałe w zakamarkach lub co gorsza np przy wlotach do kanałów olejowch co w po prostu może spowodować zatkanie magistrali.
Koszt Fuscha luzem to około 8-9 zł za litr , a superolu CC to około 4 zł i ten po sezonie trzeba wymienić.
Do skrzyni wystarczy wlać któryś z aktualnie dostępnych olejów przekładniowych, w zasadzie kązdy z nich jest dobry. Jesli ciagnik nie chodzi w zimie to może być nawet super gęsty co znacznie zcisza pracę zuzytych skrzyń.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 399
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Tomek_J »

Rafał, dzięki za informacje.

Pozwolę sobie teraz wrócić do najważniejszej sprawy: czy i gdzie taki ZETOR ma nabity numer ?
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: felek »

4) Jedyną (jak na razie) wadą traktora jest niewielki przeciek oleju na wejściu osi pedału sprzęgła do korpusu traktora - co można z tym zrobić ?
Trzeba wyciągnąc zawleczki łączników prawego i lewego hamulca oraz sprzęgła i sciągnąc pedały, wybic na bok na prawą stronę drążek i zmienic 2 szt O-ring o wymiarze 23,5x2,64 mm
Dobrze jest przed tym spuscić olej ze skrzyni:shy:
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 399
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Tomek_J »

Pytanie nr 6 - przepraszam, że męczę...

Czy ktoś z Was ma schemat instalacji elektrycznej Zetora 25 ?

To, co zrobiono z obecną instalacją, to był jakiś koszmar: w zasadzie składała się ze sztukowanych, pojedynczych kabelków, w dodatku niektóre z nich radośnie wisiały i powiewały... Jeśli chodzi o światła, to z przodu były tylko długie, a prądnica nie miała prawa działać. Zapalanie było "jednostopniowe", tj. bez żarzenia - itd. itp. Idąc za radą znajomego kupiłem komplet kabli do 330-ki i częściowo udało mi się podpiąć je "na rozum" (traktor działa ! :)), ale wolałbym, by wszystko zostało podpięte "po bożemu"...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2786
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Jacek ze Skansena »

Tomek jesli mogę coś podpowiedzieć to:
- wyjmując wałek od pedałów sprzęgła i hamulca musisz zwrócić uwagę czy na końcówkach są oringi czy sznur uszczelniający. Starsze Zetory maja właśnie sznur i należy nawinać nowy jakby co.
- numery Zetora są na rancie skrzyni biegów do strony obudowy spręgła po stronie pedału sprzęgła. Trzeba przetrzeć i powinno być. Niektóre nowsze maja pośrodku na tym samym rancie lub wcale.(to te jeszcze nowsze.
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 399
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: Tomek_J »

Jacku, dzięki za informację. Mój Zetor to rocznik 1960, więc pewnie ma już oringi. Numery sprawdzę - fajnie, jeśli będą, ale jeśli nie, to będzie problem. Zdaniem kobiety z Wydziału Komunikacji wówczas będzie potrzebna opinia biegłego, że mój ciągnik to ten sam, na który mam dowód rejestracyjny... :o.[/quote]
Awatar użytkownika
felek
Posty: 143
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:32

RE: Instrukcja Zetor 25

Post autor: felek »

schemat instalacji Zetor 25 http://zetor25.webgarden.cz/technika
ODPOWIEDZ