MTH-co to jest??

Rozmowy nie na temat
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

MTH-co to jest??

Post autor: Szczepan-1990 »

Tajemniczy tytuł ale i pełen niejasności dla mnie temat. Co to jest motogodzina? Ile ona wynosi? Od czego zależy? Ostatnio na uczelni zadałem pytanie facetowi który 'siedzi' w tym lata i? Zbladł, nie wiedział co to dokładnie jest. Zatem? co to jest?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: MTH-co to jest??

Post autor: Bolszewik »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Motogodzina

W nowych ciągnikach 1h zegarowa równa się 1mth.

Miara ta jest zupełnie nieprzeliczalna między różnymi urządzeniami i maszynami dla każdej maszyny trzeba wyprowadzić osobną wartość za mth jeśli rozlicza się pracę maszyn.

Dla przykładu miałem przypadek gdzie rozliczałem C-360, T-25, koparko ładowarkę JCB i Ostrówek Dla każdego pojazdu musiała być inna stawka bo inaczej byłoby bez sensu.

W praktyce to mth jest orientacyjną miara dla kierowcy operatora kiedy co nalezy zrobić. Obecnie najczęściej rozlicza się albo za prace wykonaną albo za godzinę zegarową pracy. Ten drugi przypadek stosuje się zazwyczaj wtedy gdy jest nadzór pracy.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: MTH-co to jest??

Post autor: Szczepan-1990 »

To wiem, pracowałem dość dużo na MF 255 i tam motogodzina wynosiła mniej wiecej 55 minut, jednak czy motogodzina trwa tyle samo przy obrotach rzędu 2500obr/min i przy 800br/min??
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: MTH-co to jest??

Post autor: ZIDAN »

motogodzina to praca silnika przy określonych obrotach na godzine przykładowo w c-330 przy obrotach 1865 przez godzine wybija jedna motogodzina jeżeli będzie pracował na wiekszych obrotach motogodzina wybije wcześniej niż w godzine a np 45 min
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: MTH-co to jest??

Post autor: Bolszewik »

W starych nie zależy od obrotów, w nowych maszynach tak jak pisałem 1mth = 1h.

Powód jest prosty maszyna ma chodzić i wykonać określoną pracę. Większość silników jest teraz wysokoobrotowa i tylko przy takich obrotach maszyna pracuje. Jeśli są niskie obroty to znaczy że stoi lub jest dojazdówka, a to nikogo nie obchodzi są od tego osobne umowy. Kierowcę łatwo sprawdzić bo jeśli nabije np. na koparce 4 mth to wiadomo ile robił i za ile zapłacić (jesli umawiasz się na godziny).
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: MTH-co to jest??

Post autor: ZIDAN »

Szczepan-1990 napisał/a:
Ostatnio na uczelni zadałem pytanie facetowi który 'siedzi' w tym lata i? Zbladł, nie wiedział co to dokładnie jest. Zatem? co to jest?
dobry znawca naprawde podstawowe rzecz:lol:
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: MTH-co to jest??

Post autor: rafal »

Po prawdzie każdy ma rację. Ta motogodzina zależy od ilości pracy jaką wykona silnik, czyli właśnie od obrotów . Im więcej wykręci tym więcej zrobi w jednoste czasu. Inaczej rzecz biorąc, u nas na serwisie robione są pomiary - I ta jednostka jest okreslana następująco: jeśli ciągnik pracuje na 2200 obrotach przez 40 minut to jest 1 mth. Tak są ustawione liczniki mth wszystkich ciągników.
Bardzo dobrze opisuje rzecz Władymirec jeśli obroty spadną np do 1860 to mamy równo 1 mth i godzinę zegarową.
buben
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:00

RE: MTH-co to jest??

Post autor: buben »

Mam quada ,motogodziny lecą już po włączeniu zapłonu
silnik może nie chodzić.
Teraz są takie czasy,że każda firma robi po swojemu im szybciej
nabije motogodzin tym szybciej do przeglądu:yes:
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: MTH-co to jest??

Post autor: rafal »

Takie podłączenie mamy w wózku widłowym. Mała tarczka zaczyna się kręcic w momencie załaczenia prądu w stacyjce, nie jest to do końca właściwe ale napęd licznika realizoany jest przez prąd, szybkość obrotu tarczki jest stała i nie zależna od obrotów silnika. Takie rozwiązanie zakłada okresloną stałą liczbę obrotów w danej jednostce czasu.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4857
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: MTH-co to jest??

Post autor: Bolszewik »

Czemu niewłaściwe ?

Bardzo prosto rozliczyć ile maszyna pracowała. Pracuje względnie na stałych obrotach i do nich dopasowany jest licznik. Łatwiej zrealizować to elektrycznie niż mechanicznie. Poza tym serwis podłącza komputer i wie od razu ile maszyna pracowała i w jakich okresach. Tym samym można sprawdzić nie tylko ile ale i kiedy maszyna pracuje.

W nowych ciągnikach jest po 12, 16 nie rzadko 24 biegi więc należy dobierać je optymalnie do konkretnej maszyny. Obroty są więc względnie stałe z tego powodu ustawiono na sztywno 1mth i już. Gdy się nad tym zastanowić to rozsądne.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: MTH-co to jest??

Post autor: rafal »

To jest wózek widłowy Balcar z 1984 roku, więc serwis nie sprawdzi komputera ;-) . Teoretycznie chodzi na stałych obrotach w praktyce jest to wózek na przekładni hydrokinetycznej więc do ruszenia z miejsca i zmiany kierunku jazdy czesto potrzebuje wkręcania na obroty, tu tworzą się rozbieżności między mth a rzeczywistym zużyciem paliwa i to jest stwierdzony fakt.
W nowych Zetorach ( 24 przełożenia) mth jest zależne od liczby obrotów silnika, pomiar może odbywac się tradycyjnie licznikiem lub cyfrowym wyświetlaczem digial.
ODPOWIEDZ