t25 nie wszystkie biegi wchodza

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
tracer112
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2022, 14:59

t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: tracer112 »

Witam, zakupiony pare dni temu t25 r 78 dwie wajhy ma problem z wbiciem biegu. Na drozku prawym czyli szosowo/polowe dziala tylko poklad polowy, na szosowy nie ma mozliwosci wbic- opor.To samo jest z drazkiem od biegow, dziala tylko bieg 5 i 1 czyli te od kierowcy a bieg 2 i redukcyjny nie dziala(takze opor nie ma mozliwosci wbicia).

Na zdjeciu zaznaczylem ktore biegi dzialaja

Dziekuje za kazda dorade. Pozdrawiam i jako nowy witam wszystkich forumowiczow
Obrazek
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: pop »

1-kupiłeś z takim problemem,czy się zepsuło?
2-dźwignia od biegów nie drgnie z pozycji neutralnej,czy trochę się przesuwa w kierunku 2 lub red?
3-przełączenia na tzw.polowe-szosowe,najlepiej wykonać gdy koła się obracają
tracer112
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2022, 14:59

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: tracer112 »

1.Tak, byl uszkudzony w chwili zakupu wszystko na to wskazuje. Ciagnik w sumie kupiony bez jazdy probnej cena w sumie zlomowa.
2.Dzwignia wogole nie drgnie z pozycji neutralnej na biegi 2 i red.
3.Bede probowal w takim razie w ten sposob. Dziekuje za podpowiedz

Edit.
Po probach na wylaczonym silniku bieg 2 i red wchodzi ale trzeba delikatnie popuscic sprzeglo tak na pol sprzegla
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: pop »

Za taki efekt moim zdaniem najbardziej odpowiedzialna jest blokada wodzików sterowana pedałem sprzęgła(nie wiem ,czy wiedziałeś ,że coś takiego jest w iwanie).Cięgno regulacji jest po prawej stronie skrzyni ,mechanizm ten blokuje wodziki przy puszczonym sprzęgle,być może jest źle wyregulowane lub zużyte uszkodzone.Zwróć też uwagę,czy jest ogranicznik przy pedale sprzęgła (takie widełki które ograniczają ruch pedału.
tracer112
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2022, 14:59

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: tracer112 »

Wlasnie duzo dzis ogladalem filmow na YT na temat naprawy skrzyni i tak zauwazylem blokade biegow jak i wspomniane widelki ktorych w moim ciagniku nie ma(pewnie zdemontowane ) Bede probowal w przyszlym tygodniu troche porozbieram popatrze. Swoje spostrzezenia napewno napisze ze wzgledu na to ze przegladalajac fora internetowe ludzie w wiekszosci po znalezieniu problemu nie pisza poprostu co bylo przyczyna. Swoja droga calkiem ciekawie jest to wykonane :D :D
Dziekuje serdecznie za pomoc
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: Bolszewik »

Kolega ma T-25 i miał problem z biegami. Mniej więcej jak Ty opisujesz, z tym że zablokowanie zdarzało się losowo. Za każdym razem zdejmował pokrywę skrzyni ....
Był w ciężkim szoku jak pokazałem mu w swoim ciągniku blokadę.
Stwierdził że u niego też takie coś wisi (było zupełnie odpięte), ale nikt nie wie od czego to jest ....
I stał się CUD biegi nie blokują się ....
:mrgreen:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Bartosztopa
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2022, 10:40

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: Bartosztopa »

Jeśli już robisz ten mechanizm, to odkręć go od skrzyni. Tam w tych zatrzaskach pod tym mechanizmem zbiera się woda i rdza. Warto to wyczyścić. Raz po skręceniu pokrywy nie wchodził mi bieg nr 2. Okazało się że jedna śruba pokrywy była za długa i blokowała bieg
tracer112
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2022, 14:59

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: tracer112 »

Dziekuje za popowiedzi, w przyszlym tygoniu biore sie za rozkrecanie zdam relacje co tam bylo :)
Artur.jimi
Posty: 51
Rejestracja: 26 maja 2022, 11:54

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: Artur.jimi »

Witam, przepraszam, że tak z innej beczki ale mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak załączać blokadę tylnego mostu? Czy podczas gdy ciągnik się kopie mam nacisnąć grzybek blokady noga? Czy muszę coś wysprzeglac? I jak ta blokada się wyłącza ? Grzybek sam odbija? Powiem wam szczerze, że kupiłem Ivana nie dawno, jeździłem nim całe dzieciństwo ale nigdy nie używałem blokady i boję się, że jak wbije grzyba noga to coś się rozleci. Z góry dzięki za odp. I sorry, że nie w temacie ale szkoda nowego zakładać.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: pop »

Akurat w rusku blokada działa wzorcowo,ja jedynie zwracałem uwagę,czy grzybek wyskoczył po zdjęciu nogi,bo przy dużych obciążeniach potrafi go zacisnąć.Oczywiście po włączeniu blokady nie skręcamy traktorem na nawierzchniach o dobrej przyczepności.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: Bolszewik »

W instrukcji piesze że niby trzeba wciskać sprzęgło. Staram się tak robić.
O ile ruszając z miejsca jest to możliwe choć troszkę niewygodne, to już w trakcie jazdy wciśnięcie sprzęgła lewą, wdepnięcię prawą piętą blokady przy kontrolowaniu gazu prawą ręką i trzymanie kierownicy lewą wydaje się przerastać przeciętnego człowieka - mnie na pewno.
Blokady używam bardzo rzadko, zwykle zimą przy odśnieżaniu. Deptam butem i wskakuje, fakt po puszczeniu zwalnia czasami po chwili. Pewnie obciążenie przycina mechanizm w położeniu pracy.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Artur.jimi
Posty: 51
Rejestracja: 26 maja 2022, 11:54

Re: t25 nie wszystkie biegi wchodza

Post autor: Artur.jimi »

Czyli mogę normalnie dusic grzyba w czasie jazdy jak będzie taka potrzeba tak?
ODPOWIEDZ