Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Tutaj relacjonujemy tylko przebieg prac restauracyjnych naszych ciągników i maszyn, a wszelkie porady itd. opisujemy w dziale Porady i wskazówki
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: cobraxx »

Witam wszyskich

Przyszedł czas może na mnie, jak ktoś pamieta to już widział ten Ciągnik na forum. Zakupiłem go na wakacje w zeszłym roku był w miare kompletny niestety w stanie no jak na 50ste lata :)
Niestety miał tłok zadzewialy i nie szło wałem krecic.
To może tyle co do stanu jaki był.
Tak własnie wygladał zdjęcie ciagnika na przyczepie:)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ee ... de72a.html

Chwilę pózniej nie było juz połowy przodu :) robota normalnie paliła się w rękach
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc2 ... 4f2e1.html
Kilka dni pózniej
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/34d ... aa042.html
Aż w końcu ok 2 tygodniach Ciągnik pojechał w częsciach do piaskowania. Może nikt nie uwieży ale to jest cały ciagnik:smilewinkgrin:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6f3 ... d6f6f.html
Na tym Etapie zakończyły się niestety szybkie prace, które dały największe efekty prac nad odrestaurowywaniem Ursusa.

Po piaskowaniu wszystko było trzeba szybko malować i tak zaczęła się praca wielu godzin dni nad naprawą zdzarnych przez zdzę blach, wyrobionych przez swoje lata podzespołów.

Na chwiłę obecną ciągnik wygląda o tak
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d92 ... bbfe4.html
Tylny most przy Ciągniki praktycznie nie ruszany, prócz wymiany łozysk i uszczelnien od kół i ustawianie luzów łożysk na skrzyni.
Aktualnie
Założony tłok z wałem po szlifie, nowe pierścienie, panewka.
i szykuje do malowania Ciagnika gotowy "zielony" kolor tylko niestety teraz prace nad nim strasznie idą wolno z powodu braku czasu:(
Ale wciaż mam nadzieję że w tym roku uda się odpalić, a dużo nie brakuje, no tak myślę :)

No i mam nadzieję, że zawsze znajdzie sie ktoś kto chętnie pomoże mi i podpowie co i jak bo to jest szczerze w ogółe mój pierwszy styk z tym ciągniem i żeby wiedzieć co i jak poustawiać by móc cieszyć się jego dzwiękiem :)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Jarek
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2786
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: Jacek ze Skansena »

Jeśli mogę coś zasugerować to jestem pewny, że nie da się go złozyć w tym roku na Wilkowice choć na pewno jest to technicznie możliwe. W takich sprawach pośpiech nie jest wskazany. To jedno a po drugie to zauważyłem, że idziesz w ślady naszego kolegi Andrzeja co mnie bardzo cieszy. Jak domniemam części wszystkie posiadasz. A czy jesteś kolego w Klubie? To jest zasadnicze pytanie. Pozdrawiam i życzę wytrwałości. Każdy co ma Bombaja to już jest gość i nie dlatego tak mówię bo sam coś podobnego posiadam tylko usłyszałem to powiedzenie na zlocie w Niemczech. A i u nas też nie raz podobnie się słyszy. I ja się z tym zgadzam.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: drandrzej »

no widzę,że bombajów przybywa
gratulacje
jeśli będę wiedział - pytaj śmiało , ale są lepsi bombajowcy niż ja
przy okazji masz literaturę do niego ??
ciągle szukam zdjęć jak były przełączniki w jajowatej konsoli ustawione (w różnych latach różnie)
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: cobraxx »

drandrzej napisał/a:
przy okazji masz literaturę do niego ??
ciągle szukam zdjęć jak były przełączniki w jajowatej konsoli ustawione (w różnych latach różnie)
Mam tylko ksero ksiązek czesci i naprawy
a co do przełaczników to moge zrobić tylko zdjęcie mojej starej konsolki ale jest w tak kiepskim stanie i tez nie mam pojecia czy coś w ogołe ma w sobie oryginału, Ja mam zrobioną nową konsolke tą jajowatą :) ale przełaczników tego wszystkiego mi brak :(
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: drandrzej »

zobaczymy co u mnie zostanie , jakoś mam tak ,że czegoś szukam , to po jakimś czasie 2 części mi się trafiają (no moze poza skrzynią korbową i cylindrem/tłokiem - grubszymi rzeczami niestety )
mam na pewno 2 oryginalne sygnały , 2 oryginalne regulatory prądu , z pstryczków - stacyjkę oryginalną - 1 w drodze - idzie do mnie juz 2 miesiąc - ale licze że jest , linki zegarka tez mam 2 , lampy przód ,...

pstryknij fotkę , moze coś bedzie widać
a sadzac po zewn - chyba u Ciebie powinna byc kwadratowa konsola po prawej nie jajko na srodku - tak mi się wydaje
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: Ursus »

Cieszy mnie to, że kolejny miłośnik postanowił pochwalić się swoimi dokonaniami :) Dokumentuj cały przebieg remontu - chętnie coś takiego umieścilibyśmy na RT w ramach małej relacji jako artykuł. Tyczy się to również Andrzeja, który po skończeniu Ursusa pewnie coś takiego dla nas przygotuje :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: cobraxx »

tutaj jest moja stara konsola "jajowata"
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b0a ... f627c.html
i zeby własnie z boku byla taka prostokątna to nawet nie ma u mnie sladu zeby taka miala być byla na środku z tą oryginalna rurką

i Andrzeju a moje pytanie skąd masz takie ładne chłodnice wygladaja na nowe ? bo z moich to byla masakra nic by nie dalo by się z nimi zrobić i poszukuje nowych
A co do inki to moze możemy sie też dogadac :)

I jak narazie moje dalsze prace trwają tylko na malowaniu poszczególnych zespołów, czyli resor i koło sprzęgła i okładziny cierne musze dać do obicia w sprzęgle i czy ktoś orientuje sie jaka powinna być ich grubość to są te takie pół księzyce )
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a0e ... d6cf1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/562 ... 0688a.html
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: drandrzej »

chłodnice są nowe
co do okładzin - miałem oryginały nowe i nabijałem sam - jak wszystkie okładziny , żmudna robota
nie mam jak zmierzyć bo juz sprzegło zmontowałem , ale chodzi jak w osobówce - miękko i przyjemnie

pstryczki do jajka sa do odtworzenia , byc może u mnie znajdzie się przeł kierunków - ale stacyjkę musiałbyś do kompletu odratować , kremowy plastik chyba się przebija spod farby
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: Ursus »

I jak tam remont?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: cobraxx »

Dalsze prace związane z Ursusem są tak że ciągnik został pomalowany na kolor "zielony" ( sam dobierałem wizualnie na oko, chciałem taki coś jak Andrzej ma :), ale troszke inny jest )

Zdjęcia postaram sie wrzucić wieczorkiem, bo niestety brakuje mi trochę czasu, żeby wiecej poświecić ( tym bardziej jak mam nowy nabytek MB C123 :) 1979r) Załozyłem przedni korpus i wiatrak oraz monotonne składnanie drobiazgów do kupy i malowanie pod rózne kolory( czarny-zielony). W ostatnie dni teraz mam pod młotkiem przednią oś, wymiana łożysk, czyszczenie z brudu, a musze kupić materiał na nowe tulejki mosięzne na przednią oś i postawić go na przednich chociaż juz kołach :), no i to narazie tyle.<br><br><br><br>Witam
Trochę znalazłem czasu i wstawiam fotki poczynań, narazie nic się nie ruszyło bo wciąż walczę z rurkami od pompy olejoweja a i jeszcze potrzebuje rurki te grube olejowe (mam rurki mosięzne od centralnego i znajomy mi mówił ze jak je zachartuje to zrobią się miękie i bedę mógł je uformować) bo one by mi pasowały idealnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj patent na dzwignie gazu żeby ładnie to pracowało :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zamontowany wiatrak lecz ta podpórka mi coś tam nie pasuje ?! bo niby powinna być odwrotnie, ale wtedy to mi za duzo wystaje ?!
Obrazek

To na tyle
a kolorek jak się Wam podoba ? :)
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: Ursus »

A co dokładniej Ci nie pasuje z tym stojakiem went? Na wysokość się nie zgrywa?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: drandrzej »

tej podpory z tyłu(płaskownik) nie powinno być , ją można zastosować gdy jest nowy typ wiatraka
bo nie trzyma zbiornika wody nic , ale stary typ wiatraka ma podtrzymanie zbiornika przecież , w tych miejscach są blachy kierujace powietrze
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 274
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

RE: Moja praca nad Ursus'em C451 - remont

Post autor: URSUS c 328 »

Bardzo fajny ciągnik wyjdzie.:yes:
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: cobraxx »

Po długim milczeniu spowodowanym brakiem czasu, ale w końcu po prawie roku przerwy w remoncie przyszedł czas na ponowne działania przy reanimacji traktora.
Wszystko przy ciągniku posuwa się powoli i prawie nie widać efektów, ale mam nadzieję, że uda mi się go uruchomić.
Cały czas zbieram części i w każdym momencie wychodzi coś innego.

W najbliższych planach chcę go wreszcie postawić na przednich chociaż kołach (wciąż nie kupiłem nowych opon na tył, bo zastanawiam się czy kupić tańsze diagonalne (twarde), czy droższe radialne(miękkie)). Mam nowe sworznie do przedniego zawieszenia teraz tylko pozostaje mi wytoczyć nowe tulejki i mogę składać, chyba nie napotkam przy tym kolejnych problemów.
Obrazek

Dorobione przez ojca nowe rurki olejowe 
Obrazek

Na tym zdjęciu mój patent na pompkę paliwową. Nawet według mnie ciekawy efekt wyszedł.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Także udało mi się zdobyć wyszukiwaną część do pompki paliwowej.
Obrazek

W kolejnych etapach w najbliższym czasie zamontuję przednią głowicę, chociaż jeszcze brakuje mi podkładki pod gruszę.
Nurtuję mnie problem z jakiej rurki zrobić przewód od pompki paliwowej do wtrysku. Oryginalna moja stara ma ok. 6mm, a w środku ok. 3mm. Czy musi być taka sama ? czy może być mniejsza/większa średnica w środku.
Może macie jakieś sugestie co robię źle lub coś innego. Wszystkie sugestie mile widziane 
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: drandrzej »

przewód pompka- wtrysk da sie zrobć z hamulcowego do 360 , śr zewn 6mm, główki rozwiercane 6,5 , spawane na mosiądz

swożni do resora masz za dużo :)

podkładkę pod grusze można zamowić z iłowa (choć ich nie lubię ) albo spwawć na stop srebra miedzianą rurkę - tego nie robiłem osobiście

zapomniałem dopisać - przewód paliwa z baku do pompki - rurka miedziana o śr 8 mm
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2796
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: Deleted_User »

Witam serdecznie jestem tutaj nowy i mam na imie piotrek mam 21 lat i doloczyłem do waszego grona bo tez posiadam ursusa c 451 z gory przepraszam ze podpinam sie pod temat ale chciałbym zapytac czy wiecie moze gdzie mozna dorobic nowe elementy chlodnicy widzialem na fotkach ze jest takie cos do zdobycia, dorobienia brakuje mi elementow z prawej strony od samego poczatku wyremontowania ursusa mam załozona chlodnice od ursusa c 360 moge podesłac fotki na email jak to wyglada z gory dziekuje za odpowiedz :))
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2786
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: Jacek ze Skansena »

Cobrax czy te twardości opon to nie pozamieniałeś. Diagonalne chyba są miękkie a Radialne twarde. Może ktoś sprostuje bo ja się aż tak nie znam a nie chcę żyć w niepewności.
Po za tym widzę, że coraz więcej Bombajów zostaje odszukanych i remontowanych co dobrze świadczy o Was.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2016
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: drandrzej »

Niko całe chłodnice mosiężne możesz kupić - choćby na festiwalu w Wilkowicach było 3 dostawców , same główki - miałem kontakt , ale nie wiem czy aktualny
Awatar użytkownika
cobraxx
Posty: 277
Rejestracja: 25 wrz 2008, 20:23

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: cobraxx »

Jacek ze Skansena napisał/a:
Cobrax czy te twardości opon to nie pozamieniałeś. Diagonalne chyba są miękkie a Radialne twarde. Może ktoś sprostuje bo ja się aż tak nie znam a nie chcę żyć w niepewności.
Chodziło może mi o to, że oponia diagonalna jest sztywniejsza na bokach opony, a radialna miękka. Chyba, że się myle.
Cały czas chciałem zapomtować oponę diagonalną jest dużo tańsza 14,9-28, tylko nie wiem czy dobrze robie, czy lepiej radialną i wtedy lepiej może się dopasuje do felgi ?!
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12224
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Ursus C451 - remont -wciąż trwa

Post autor: Ursus »

Nie wiem jak to jest w praktyce, ale na pewno diagonalne opony są starsze. Tzn ich konstrukcja. Teraz chyba raczej standardem są radialne opony, które mają lepszą konstrukcję, lepszy oplot.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ