cookies
STRONA GŁÓWNA   ARTYKUŁY   O KLUBIE   FORUM   SZUKAJ   GALERIA
Nawigacja
RETROTRAKTOR
  STRONA GŁÓWNA
  ARTYKUŁY
  FORUM
  GALERIA
  LINKI
  KALENDARZ
  EKIPA
  KONTAKT
  POCZTA
  PARTNERZY
  FACEBOOK
  WSPÓŁPRACA
  REGULAMIN

O KLUBIE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  WŁADZE KLUBU
  LISTA CZŁONKÓW
  DOŁĄCZ DO NAS
  KONTAKT

ŁOCHOWICE
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

STARE BUDY
  O NAS
  AKTUALNOŚCI
  GALERIA
  KONTAKT

ARTYKUŁY
  RETROTRAKTOR
  AKTUALNOŚCI
  URSUS
  ZETOR
  LANZ
  CIĄGNIKI
  MASZYNY ROLNICZE
  PROTOTYPY
  RELACJE
  NASZE MASZYNY
  CIEKAWE MIEJSCA
  MODELARSTWO
  DONIESIENIA DAWNEJ PRASY
  WSPOMNIENIA
  PORADY

Ostatnie Artykuły
JAK DBAĆ O SZYBY W C...
WYKAZ KLUBÓW, STOWAR...
GALA TECHNIKI ROLNIC...
VII SPOTKANIE U SOŁT...
DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE...
Zareklamuj się!
URSUS C-336 i C-340


Ursus C-336 i C-340 – nowe prototypy polskich ciągnikówZakłady Mechaniczne „Ursus” wyprodukowały ostatnio dwa prototypy ciągników Ursus C-336 i Ursus C-340. Pierwszy powstał ciągnik Ursus C-336. Po przeprowadzeniu badań tego ciągnika, wprowadzono w nim pewne zmiany konstrukcyjne, o których będzie szczegółowiej mowa w dalszej części artykułu, które doprowadziły między innymi do zwiększenia jego mocy. Tak powstał prototyp ciągnika Ursus C-340, dla którego praprototypem był Ursus C-336. Obecnie, jak twierdzą konstruktorzy ZM „Ursus”, bliższe i realniejsze jest podjęcie produkcji seryjnej właśnie ciągnika C-340.
Poniżej omawiamy krótko oba typy ciągników i wyniki badań, którymi były one objęte.Prototypy C-340 i C-336 w towarzystwie Ursusa C-325.


Ursus C-336
Najważniejsze dane techniczne:

Prototyp Ursusa C-336.


Ciągnik Ursus C-336 wraz z odpowiednim zestawem maszyn rolniczych był badany przez Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu oraz ekipę techniczną ZM „Ursus” w majątku doświadczalnym WSR Olsztyn w Łężanach. W próbach stwierdzono, że w średnich warunkach glebowych ciągnik daje sobie radę w pracy z zawieszanym pługiem Pz-3 oraz talerzowym pługiem PTz-3. W czasie orek osiągano głębokość orki 25-27cm. Ciągnik ten lepiej, aniżeli Ursus C-45, dawał sobie radę w agregacie ze ścinaczem zielonek Orkan przy sprzęcie kukurydzy, której plon z ha wynosił 500-600q/ha. Ciągnik ten pracował również w bardzo trudnych warunkach z broną talerzową BTcU oraz z pługiem podorywkowym Pz-5.
Można przypuszczać, że tego typu ciągnik zda egzamin przy współpracy z roztrząsaczem obornika RT-1 i młocarnią MSC-8, glebogryzarką, której produkcję ma uruchomić FNR „Unia”, z kombajnem ziemniaczanym produkcji FMR w Strzelcach Opolskich oraz kombajnem buraczanym, którego prototyp jest zbudowany przez Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.

Ursus C-336 podczas orki.

Ursus C-336 w agregacie ze ścinaczem zielonek Orkan i przyczepą.


Ursus C-340
Jako ciągnik średniej klasy o mocy 40KM, będzie on mógł współpracować z narzędziami i maszynami rolniczymi wymagającymi wyższych sił uciągu oraz wyższej mocy silnika, a w szczególności z takimi jak trzyskibowy pług zawieszany, trzyskibowy pług zawieszany talerzowy, kultywator KP-3A (w cięższych warunkach glebowych).
Badania porównawcze tego ciągnika z ciągnikiem Ursus C-45 oraz z prototypem Ursus C-336 przeprowadzono również w ośrodku badawczym w Łężanach. Badania te wykazały, że ciągnik ten może zastąpić całkowicie ciągnik C-45.

Ciągnik Ursus C-340.


W porównaniu z Ursusem C-336, prototyp C-340 wyposażony został w większe koła tylne o wymiarze 11x32, w silnik o większej mocy oraz w bardziej sprawny nowy podnośnik hydrauliczny o oryginalnym układzie. Zmiany te dadzą dalsze podwyższenie sił i mocy uciągu.

Ursus C-340 z trzyskibowym pługiem.


Ciągnik ma oś przednią o przekroju rurowym, zapewniającym regulację rozstawu kół przednich co 100mm w granicach 1250-1750mm, jak również możliwość regulacji rozstawu kół tylnych w granicach 1250-1850mm, oraz korzystny prześwit, wynoszący 500mm.
Nowy układ kierowniczy zapewnia dużą zwrotność ciągnika (promień skrętu – 3,2m bez użycia hamulców niezależnych). Również dzięki zwiększonemu przełożeniu zapewniony jest większy komfort pracy kierowcy. Temu celowi służy również nowe rozwiązanie zawieszenia siodełka kierowcy, korzystniejsze niż w C-325 umieszczenie pedałów, hamulców oraz zmniejszenie siły na pedale potrzebnej do wyciśnięcia sprzęgła.
Najważniejsze dane techniczne tego ciągnika są następujące: moc 40KM, obroty silnika – 2100 obr./min., minimalne zużycie paliwa – 180g/KM godz., ciężar jednostkowy – 42,5kg/KM, rozstaw osi kół – 1950mm, zakres prędkości: 1,75 – 21km/godz.

Ursus C-340.


Mechanizacja Rolnictwa
Nr 2/1961

Przygotował Mateusz Stasiński